Snak

Mere indhold efter annoncen
https://www.mundodeportivo.com/futbol/fc-barcelona/20220727/1001842718/esta-obligado-frenkie-jong-rebaja-sueldo.html

Ovenstående er en artikel i EMD omhandlende, at Barca vil kunne tvinge - uden at De Jong er indforstået eller accepterer lønnedgangen - Frenkies løn ned på et lavere niveau og i overensstemmelse med de nye løntrin i klubben.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Ved godt det er nødvendigt med indkøb og opgradering især på forsvaret, jeg er dog ved at være lidt bekymret for den shop amok der er gået i den her transfer, minder lidt om Coutinho og Dembele.

Synes man skal være sikker på at kunne afskibbe nogle spillere før man begynder at købe ind og det gælder især lønninger.

Man sælger rigtig meget langsigtet indtægter uden at have backup for dem, må håbe man stopper for en periode at gå shopamok og sælger lidt ud.

Selvom det vil være fedt på FM at gøre de her ting, så er det altså lidt risikofyldt at glo på hvad der sker i klubben helt fra DK.


EDIT: De sidste fire(fem) præsidenter har alle kørt økonomien ned på deres egen måde, hvis vi tager den her præsidentperiode med, synes godt nok det er lidt sørgeligt at se på hvordan foreningen/klubben har været kørt selvom det er fedt med store navne, så er det godt nok bekymrende.
Jeg er ikke i tvivl om, at den økonomiske løsningsmodel går over at maksimere omsætningen mest muligt, hvilket bla. opnås ved at have en trup fuld af stjerner, der aspirerer til alle titler.

Men derfra og til at vide, hvordan Laportas samlede økonomiske redningsplan er skruet sammen, er der simpelthen for langt.

Jeg er godt klar over, at de fleste skribenter på Bold.dk er statsautoriserede revisorer med speciale i fodboldøkonomi - specielt spansk fodbold, og særligt FC Barcelona, men ikke desto mindre giver jeg ikke en hat for, hvad der bliver skrevet.

Der er simpelthen ingen, som har tilstrækkelig indsigt, i hverken de kontrakter Laporta har indgået, sammensætning af gæld osv., lønstruktur, osv...i det uendelige.

Så hver gang en eller anden fladpande skriver noget om udsigterne for Barcas økonomi fremadrettet, tænker jeg udelukkende...det ved du sgu´ da ikke en dyt om, kvaj.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Hvis man i øvrigt ser bort fra, hvad de nytilkomne spillere har kostet, og hvad de hedder, er det dejligt, at man indlemmer spillere med en medio alder; eks. Raphinha, Koundé, AC og Kessié, hvilket er en aldersgruppe, hvor man i sidste sæson var tyndt besat ( spillerne hér var enten over 30 år eller under 20 år ).

Derudover har jeg været modstander af et køb af Lewandowski, men jeg anerkender, at man har fået fat i en spiller, der kan være stjernen på holdet og stå lidt foran de andre - og det skulle også have været en af årsagerne til købet.

En sådan spiller skal have en moden alder, men hverken Piqué eller Busquets har niveauet, så på den måde giver polakken udmærket mening.
---

Og hvorfra kommer Gerry Neville pludseligt ind i billedet...jeg troede, at han helt havde forladt fodbold efter rædselsopholdet i Valencia - mon ikke han skulle holde sig helt væk fra spansk fodbold.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."

Så hver gang en eller anden fladpande skriver noget om udsigterne for Barcas økonomi fremadrettet, tænker jeg udelukkende...det ved du sgu´ da ikke en dyt om, kvaj.


Mens du beriger pøblen med floskler… NickR classic!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
T ø hø, eller noget, men ja, Barca tisser i bukserne for at holde varmen.

Hvis det var sandt, og det blev ganget med det antal gange, det er blevet skrevet de sidste par uger, ville det kunne fylde et tømt hav op et par gange eller tre.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Nu var Laporta en af grundene til man fik trøjesponsor i sin tid grundet økonomiske vanskeligheder, ved dog også brandet og klubben er blandt de største i verden og ikke lever kun af tv penge som mange engelske klubber gør.

Rossell og Bartomeu brugte alt for meget både på lønninger og transfer, håber det snart stopper med de vanvidstransfer.

Kan dog godt se Kessie, AC og Koundé, lidt anderledes med Raphinha og Lewa.

AC og Kessie var free transfer, spændt på om det skaber stabilitet i forsvaret.
Gode nyheder på transfer fronten.
Mingueza er "solgt" til Celta
Der er godtnok ikke kommet penge ind. Han er skiftet gratis med en videresalgs klausul. Men lønkronerne er i det mindste sparet
+ Minguezas plads i truppen bliver fri.

Braithwaite skulle vist også blive skrevet ud af truppen i morgen.

Ligesom Collado forlænges med 1 år, for derefter at blive lejet ud.

Samme model lader også til at være planen med Memphis til Juventus, som skal gøres til et obligatorisk køb til næste sommer.

Neto kan også være væk snart.

Riqui Puig er der ikke videre nyheder om, men han må være en af de lettere at finde en ny klub til.

Umtiti....hmmm.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Det sidste jeg har set om Puig er at han ikke vil sælges eller lejes ud. Han bliver rykket ned på b holdet, og vil derfra forsøge at få sit gennembrud.
Annonce