Snak

Mere indhold efter annoncen
Barcelona er umulige at slå - Bernd Schuster

Det virker på mig, som om Barca-presset på dommeren har været en integreret del af det taktiske oplæg i de tre seneste Classico-opgør. Det virker i hvert fald voldsomt overlagt, at man konsekvent gør det.

Et taktisk modspil mod den meget kontante spillestil, RM har lagt for dagen i disse opgør. Jeg tror ligeledes, at det skal ses som en afløber af Mourinho´s pres på dommerstanden i medierne.

Ikke kønt, men nødvendigt med de relative mange stemplinger osv., vi har set i de seneste tre opgør...
Pepe, Adebayor, Marcelo.

Deres voldsomme ageren MÅ være taktik, for det er ganske rutinerede spillere.

Jeg køber den ikke mht pres på dommeren. Spillere og trænere må tage ansvar for deres egen ageren.
Der skal kun fissekarle til Roma, ikke freaks.
Jeg antager, at Barca-spillernes forhøjede følsomhed og små diskussioner med dommeren er et forsøg på at imødegå dels Reals meget voldsomme spillestil, dels Mourinho & CO´s forsøg på at påvirke dommeren inden og under kampen.

Kønt er det ikke, men jeg kan forstå det til en vis grad.



Hvis jeg ikke husker meget forkert, var det nu meget den samme adfærd man så under og efter semifinalen mod Inter sidste år.

Mourinho(`s stil) må i så fald siges generelt at bringe en teatralsk og dårlig opførsel frem i Valdes & co.
Jeg tror Mourinho´s stil sætter stærke følelser i gang hos alle der holder af deres ankler.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nej, men hold der spiller mod Mourinho er vel ikke pr. definition oppe at levere mundvand og fægte med armene i hovedet af dommeren ved hver given lejlighed.

Det er oftest kun Barca spillerne der tillader sig den luksus.
Men frustrationen over at Real spiller hårdt, kan jeg da til dels godt forstå.
Sæsonens højeste bjerg blev passeret i aftes; fra nu bliver det meget lettere.

Ligaen er stort set vundet og reelt venter der kun lette modstandere i de resterende kampe ( måske undtagen Sociedad i weekenden ). Ligeledes bør CHL-finalepladsen være i hus, og 4 X Madrid er næsten også overstået.

Altså er der reelt kun Man. United tilbage, og det i en finale, som jo altid har sit eget liv. Men den er der oceaner af tid til....

Den omfattende skadesliste, nederlaget i Copa´en, tvivlen, Madrid-konfrontationerne og herredømmet i spansk fodbold blev enten vundet eller overvundet i aftes. Med 7 kampe tilbage letter presset og sværhedsgraden nu.

Endnu en gang viste Barca-drengene, at de har, hvad der skal til, når det gælder.

----

Iøvrigt godt, at jeg ikke er i Guardiolas sted på lørdag; den holdopstilling ville jeg have hovedbrud over.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
"Om du ikke var tilfreds med taktikken i onsdags har jeg svært ved at tro på. Det er jo bare noget du hævder nu. Du kan desuden heller ikke komme udenom, at dobbeltmoralen er i højsædet hos Madrid fansene nu."

Det er lidt over en uge siden Copa del rey finalen blev spillet, du burde nemt kunne finde et eller flere, hvor han har hyldet taktikken(hvis han har)
MESSI goal

Klasse lavet af Afellay, han gjorde det meget godt:)

Eneste minus er vel pedro og keita...
Annonce