På den lange bane er der endnu ikke noget, der tyder på, at Mourinho er en stor træner.
Seriøst? Ubesejret på hjemmebane i diverse ligaer i 9 år. Flere vundne CL-finaler end de fleste managere kan drømme om. Det samme gældende for liga titler. Det svarer jo til at sige, at Guardiola heller ikke er en dygtig træner, da han jo ikke har bevist noget, udover det han har gjort med Barcelona.
Personligt forventede jeg ikke, at Mourinho ville vade direkte ind og "redde" Madrid fra dag ét. Det er muligt, kontinuitet ikke gør det hele, men når det ikke mangler længere, så vil det alt andet give en fordel i forhold til tidligere sæsoner, hvor det helt har manglet.
Mourinho har garanteret lært af den forgangne sæson, og jeg tvivler ikke på, at han kommer bedre rustet ud til den næste. I øvrigt mener jeg ikke, han mangler et koncept, han har bare ikke haft lige så lang tid til at køre det ind, som tilfældet er med Guardiola, hvor systemet jo var køreklart, allerede inden han blev træner.
Men lad os se, hvad der sker. Det er muligt, du får ret, Nick.