Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Gedder

Hvis en Barca spiller, til klubbens hjemmeside, har sagt at "You Know Who" lider i London så synes jeg det er fjollet sagt, men jeg mener ikke den ene udtalelse bringer skam over klubben og klubbens generelle fremfærd er pinlig.

@ Street

De forskellige pranks som Piqué især står for synes jeg er ganske morsomme. Han og "You Know Who" er åbentlyst rigtigt gode venner og jeg kan ikke se hvorfor de ikke må lave lidt sjov med hinanden.

Anyways, jeg er fantastisk glad hvis Sanchez handlen snart er afsluttet. Det er vigtigt at få en ekstra klasse angriber ind i truppen. En trup der fortsat vil være i stand til at gå hele vejen.
moderator
"Hvis en Barca spiller, til klubbens hjemmeside, har sagt at "You Know Who" lider i London så synes jeg det er fjollet sagt, men jeg mener ikke den ene udtalelse bringer skam over klubben og klubbens generelle fremfærd er pinlig. "

Nope, men mange små dråber kan hurtigt fylde et bæger.
https://kortlink.dk/sudv
Xavi har været ude og undskylde overfor Wenger i den omtalte sag.
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV
moderator
Link?

Er det det her du kalder en undskyldning?

http://fourfourtwo.com/n…efault.aspx
https://kortlink.dk/sudv
@ Geddar

I relation til at du beskriver mine vinkler på Cesc-transferen som gætterier, vil det være interessant at få at vide, hvad du selv regner med, at prisen bliver, hvis Cesc skifter.

Og hvad du selv vil være tilfreds med.

Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Et sted mellem 40 og 50. Jeg vil ikke brokke mig over 35. Jeg vil bare gerne have ham solgt.

https://kortlink.dk/sudv
Og så er Alexis Alejandro Sánchez Sánchez´ agent lige steget ind i en taxi foran Prats-lufthavnen.

Hvor savner man iøvrigt en handel som Adrianos, hvor ingen rygter løb forud, men der blot pludseligt står "Fichado" i Sport eller EMD over billedet af en spiller.

Når en spiller som Alexis bliver definitivt sikret, vidste man det jo godt i forvejen, når købet har stået på så længe.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Spændende....

http://www.mundodeportiv…966628.html

Det havde nu også været mærkeligt, hvis man ikke havde en plan for, hvordan Jonathan Soriano - som jo tydeligvis er på vej væk - skulle erstattes.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Angående Araujo kender jeg absolut intet til knægten, men kan da håbe det er en spiller vi kommer til at se noget til i løbet af de næste par sæsoner.

---------------------------------------------------------

Sport og EMD har idag begge en artikel om en lidt mere besynderlig handel.

Barcelona skulle ifølge artiklerne have solgt Barca- B spilleren Oriol Romeu til de engelske Vice-mestre Chelsea.

Chelsea betaler ifølge artiklerne i omegnen af 5 millioner € for den 19 årige defensive midt.

Ganske fint salg som jeg ser det, dels har han slet ikke udsigt til spilletid da både Mascherano og Sergio Busquets (Hvis ikke flere)står foran ham i køen

Derudover har Barca angiveligt sikret sig en tilbagekøbsklausul de kan vælge at gøre brug af de næste 2 år.

Sport: http://www.sport.es/es/n…88356.shtml

EMD: http://www.mundodeportiv…377410.html
Sjældent stærk købmandsskab mht. Oriol.

Holdes Sánchez på 27 mil. euro, plus 11 i variable, så er det som udgangspunkt er god handel. mange af de 11 udløses nok først efter +30 kampe eller en la liga/Cl-titel.

Minus Oriol og Bojan (samlet 15-17 mil. euro) så har man endda en del tilbage. udligere minus kan findes i Jeffren (Var det Bolton?)

Men overordnet set er det godt for holdet at Pedro/Villa/Afellay får noget meget seriøs konkurrence.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Annonce