Snak

Mere indhold efter annoncen
Thiago blev iøvrigt meget fortjent kåret til banens bedste

http://yfrog.com/gzr8glxj

Den ryger sikkert ind på artikel-forum snart, hvor der vil være rigeligt kloge hoveder, der kan få en hel masse ud af den, så jeg gider ikke knytte nogen kommentar, men her er det økonomiske resultat af Rossells første år i spidsen for klubben :

http://www.sport.es/es/n…94570.shtml

Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Ja. Det jeg tager med er en imponerende omsætning, flot afdrag af gælden og at budgettet siger plus næste år (Med hvad man må formode bliver endnu et stort hak af gælden)
Plus underskuddet blev 12 mill. euro mindre end budgetteret ( p.g.a. den øgede omsætning ), mens underskuddet skyldes tabene på Ibra, Chygrynskyi, Cáceres og Henrique.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Dejlig læsning.

Dog et lille men...Var dette ikke ca. de samme resultater som Laporta præsenterede i et par år? Ikke at jeg siger at det automatisk gør det nuværende resultat dårligere, men jeg undrer mig stadig over at D´herrer Rosell og Laporta (eller rettere, deres økonomistab) kunne være så uenige...

Og så noget helt andet, som gav mg et lille smil: http://www.goal.com/en/n…-talk-as-he
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Snakker du om ? Der er da ingen trolls på bold..?
"Hvis Leicester ender i top 4 i denne sæson, spankulerer jeg gennem gågaden nøgen på den varmeste sommerdag med flest mennesker." - WulfgarDK
Kender ikke så meget til Araujo.
Nogen der kan af/bekræfte om han er så stort et talent som det lyder til ?
Ku være lækkert at få hentes ham til B-holdet.
.
Du kan vist godt på forhånd gå ud fra, at ingen har set Araujo i aktion.

Så alt, hvad du vil vide om ham, kan du lige så godt selv læse dig til.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@ Klejne

Det kan man jo grave i, hvis man har lyst til det. Artiklerne er i hvert fald til rådighed et sted.

Et år efter polemikken om de forskellige regnskaber sidste sommer må det trods alt konstateres, at Rossell handler som, at der er noget at rette op på. Og de seneste regnskaber - i det lys om man nu skal tro fuldt og fast på dem eller ej - tyder på, at han har held med sin genopretningsplan.

Til gengæld er det også meget sigende, at det negative aspekt; underskuddet, tørres direkte af i Laporta ( Ibra, Chygro, Cáceres og Henrique; alle Laporta-signings ).
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Nogen der har læst denne artikel fra TB

http://www.totalbarca.co…s-finances/

Jeg finder det lidt sjovt hvor meget man konstant hører fra PL fans at Real Madrid og Barcelona kun er så gode pga. tv aftalerne i spanien osv osv. Men når man i artiklen læser hvordan Barca får 97 mio Euro i indtægt på kampdage, og samlet set 167 mio Euro i tv aftaler på et år, er dette ikke så stor en indtægt relativt set. Det er jo ikke fordi de i England ingen penge får. Andre der har samme opfattelse, eller er det bare mig der ser forkert på det ?

Det er lidt tankevækkende hvor mange penge en klub egentligt kan generere på et år. Når man læser artiklen får man et lidt større indblik i hvor mange penge der egentligt er i fodbold.
.
Annonce