Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
"Du er selvfølgelig velkommen til at bruge et andet ord end ´børnelokker-metoden´ (jeg associerer til fodbold, intet andet) til at beskrive forklaringen på hvorfor unge spanske spillere bliver tiltrukket og fristet af tilbud fra udenlandske klubber."

Børnelokker-prædikatet er usmageligt. End of story.

"Jeg tror nu ikke at brugerne herinde tager det så tungt og jeg går ud fra at andre godt ved hvad jeg mener - man skal ikke tage alt ting så bogstaveligt. "

Tro mig, de (fleste) etablerede brugere her i tråden går rent faktisk op i niveauet.
https://kortlink.dk/sudv
"Du er selvfølgelig velkommen til at bruge et andet ord end ´børnelokker-metoden´ (jeg associerer til fodbold, intet andet) til at beskrive forklaringen på hvorfor unge spanske spillere bliver tiltrukket og fristet af tilbud fra udenlandske klubber."

Ved ikke om det er pointeret men FC Barcelona gør helt det samme med spillere der yngre end 16. Er Barca så også en pædo bear klub?
YNWA
Jeg tror vigtige forskel ifht. andre spanske klubber er at de kan skrive kontrakt med spillerne samtidig. De engelske regler vil altid være svære at konkurrere med, så længe de har et års "forspring".

Men meget af det der ligges i "børnelokkere" er dels en lidt humoristisk vinkel, og så sandelig også at man vil have svært ved at finde en fan af Barca, der ikke på en eller anden måde er ærgerlig over at man mistede Cesc i sin tid.
Det er måske ikke voldsomt rationelt (hvem ved om han var blevet til noget hvis han var blevet?) men det er trods alt forståeligt at vi ikke sidder og klapper i vores små hænder. Ligeså forståeligt er vel at Arsenals fans blot mener at man jo kunne have holdt på ham i første omgang etc. På begge sider findes naturligvis mange eksempler på folk der leder tankerne væk fra "ærgerlig" til "BUTTHURT".

Det er en diskussion der er så farvet som den kan blive. Den ene lejr synes udelukkende den ene, den anden hælder til det andet. Derfor, og fordi det har kørt i 3-4 år, er diskussionen pisseirriterende, ligegyldig og stillestående. Alle ved hvad den anden part vil sige hver gang diskussionen blusser op. Men det sker satme´ hver 3. uge alligevel.

FcbOffside sagde det faktisk meget godt:

"Damn Cesc for taking the decision to leave, and then deciding his life wasn’t worth living if he didn’t come back. Damn Laporta for planting in Barça’s collective subconscious the idea that the club’s raison d’être was to bring back the lost sheep. Damn Arsenal for holding onto Cesc to wails of ‘but he loves us, he really does!’. Damn Barça for bartering stupidly, with the only result of making us look cheap. Damn every Barça player whose mouth couldn’t form the words ‘No Comment’, and every damned journalist that insisted on asking them the same tired question. Damn every Arsenal fan who considers this move the equivalent of kidnapping and will fill our comments section with comments about how ‘classless’ Barça is (because stealing other teams’ canteranos is better, right?). Damn every Barça fan who considered that being made captain of a Big Four Premiership club was the equivalent of kidnapping and grevious bodily harm."

Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
@ JohnnyDrama

Nej, Barca er nogle katalanske ludere.

Det kan man læse i Arsenal-tråden.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Ja, haha, apropos "usmageligt".
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Klejne:

Syntes du rammer meget fint plet med din betragtning - selvfølgelig er man ærgelig over at han valgte os fra dengang, særligt når vi kan se hvor dygtig han er blevet. Fedt at han kommer hjem, men tror ikke er indkøbet af Cesc ligefrem er nødvendigt i år - men det er da weltklasse at have Premier Leagues bedste spiller siddende på bænken, indtil videre.


@Nick:

Pas på med at bruge ordet ´ludere´ - det kan støde nogle brugere =)
moderator
"men det er da weltklasse at have Premier Leagues bedste spiller siddende på bænken, indtil videre."

Hehe, man skal være ualmindeligt Cesc-begejstret for at komme dertil. Han var end ikke Arsenals bedste i den forgangne sæson.
https://kortlink.dk/sudv
Premier Leagues bedste spiller er bare rykket en række ned.

Så bare rolig..
Wise Men Say...
Og så rejste Keirrison til Cruzeiro i hjemlandet på en lejeaftale, mens Rodri fra Sevilla bliver ny angriber på B-holdet.

Efterhånden mangler vel kun løsninger på Jonathan Sorianos og Hlebs fremtid - og det er jo ikke noget, der rykker noget.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Rodri kender jeg absolut ikke noget til, reelt set kunne de vel ligeså godt have givet Keirrison chancen.

Men ok, det er ikke nogen dårlig løsning at sende ham til brasilien, hvis nu bare man kunne lokke dem til at tage Hleb med også.
Annonce