Snak

Mere indhold efter annoncen
Bloggeren er dog vist rimelig alene med den holdning inde på Madridista.

Især Hugol og Kassing-Rossow(?) har, overraskende nok, ikke samme synspunkt på deres interne forum.
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV

I den catalanske metropol kan man dog i de kommende dage bruge tiden på at kigge indad, for klubben bidrog som vanligt selv til de ophedede begivenheder. Blandt mange episoder i kampen har Punto Pelota fundet følgende klip af en hånlig Lionel Messi efter den afgørende scoring i opgøret og selv om den naturligvis på ingen måde retfærdiggør de efterfølgende handlinger af Marcelo og Mourinho, så giver den et meget godt billed af de ting, som foregår mellem de to klubber i øjeblikket, hvor ingen af parterne har noget at lade hinanden høre.


Den sædvanlige retorik. Man medgiver, presset af de uomtvistelige omstændigheder, at Mourinhos handling ikke var vildt sympatisk, men prøver så alligevel at sidestille parterne i konflikten.

Hovedkonklusionen må dog være, at de to klubber bør bruge noget tid på at se på egne fejl


Der er masser af disse citater.
"Det er ikke alderen, der gør det. Derimod nok: den skolede hensynsløshed, når man betragter livets realiteter, og evnen til at bære dem og i sit indre at være dem voksen."
Startopstillingen til aftenens kamp imod Napoli:

Pinto - Montoya Pique Fontas Adriano - Cesc Keita Thiago - KikoFemenia Villa Iniesta

Ganske stærkt hold over hele linien. Glæder mig personligt meget til at se Montoya, Cesc og Kiko i aktion.
Gökhan "Ham med koppen" Inler anfører for Napoli, det kan sgu godt undre mig lidt når en træner gør en HELT ny spiller i truppen til anfører.
hahaha sygt nok lavet af Cavani, dog korrekt dømt offside.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nå det var Cavani - ret lækkert sparket ind, ellers.
http://www.youtube.com/watch?v=5hfYJsQAhl0
Fabregas er startet glimrende, med kvalitet af det stream jeg ser kampen på er det sgu næsten ikke til at se om det er ham eller Xavi.

Han falder på samme måde som Xavi lidt tilbage i banen, og gør sig hele tiden tilgengælig for en aflevering.

Til gengæld har han så også brændt en 200% chance. For SATAN hvor skulle der være scoret på den der intelligent lavet af David Villa ved oplæget iøvrigt.
Han lægger, ganske som alle havde forventet, en del længere fremme end Xavi, og meget mere målsøgende i sit spil, allerede med to skud på mål.

EDIT: Og allerede første mål.
Som Barca-tilhænger håber jeg ikke, at Mourinho bliver straffet med en massiv karantæne e.l.

Det er der 2 grunde til.

For det første er Mourinho en kolossal motivationsfaktor for Barca-lejren. Virkeligheden er jo, at Mourinho begår en kæmpe fejl ved at prøve at lægge ekstra pres på eller distrahere Barca-lejren - for han opnår jo den modsatte effekt.

I disse år er den største trussel mod Barca-dominansen, at holdet krakelerer indefra. Manglende motivation og sociale konflikter er den største trussel. Sådanne fælder forhindrer Mourinho langt hen ad vejen, da Barca ikke taber den ydre fjende af syne, men hele tiden kan fokusere på den nærmeste konkurrent. Det var langt farligere, hvis Madrid havde en klassetræner med format i spidsen for deres projekt; f.eks. Capello, Hiddink, Ancelotti o.s.v. Sådanne typer kunne lulle Barca-lejren i søvn.

For det andet vil en massiv straf kunne få Mourinho til at beherske sig, da han trods alt har et renomme og sin fremtidige karriere at tage hensyn til. Får han ingen straf, er jeg tilbøjelig til at tro, at han fortsætter i samme spor, hvilket kun vil være skadeligt for Madrid. Sagen er jo, at Florentino Pérez i sin afmagt har parkeret al magt hos Mourinho ( Valdano er fyret, og Pardeza degraderet. Chefen for Castilla er også afsat ). Florentino Pérez kan ikke længere røre Mourinho, da Mourinhos magt er blevet så enorm, at en fyring af Mourinho vil smadre Real Madrids projekt i tusind stykker. Jeg er ikke i tvivl om, at Florentino Pérez håber, at Mourinho vil rette sig, men det gør Mourinho ikke, når Barca indenfor de næste mange måneder overskygger Real Madrid. Det går langsomt, men sikkert imod den eksplosion, som vil kuldsejle Real Madrid på samme måde som sidst Florentino Pérez var ved magten i klubben. For at det skal ske, har man som Barca-tilhænger netop ikke brug for, at Madrid og Mourinho får et wake-up-call i form af en straf, der vil kræve, at man i Madrid tager skeen i den anden hånd.

Så vil nogen påstå, at episoderne sidste onsdag må have resulteret i, at man har fået sin advarsel og nu retter ind. Jeg tror det ikke. For når man end ikke beklager episoderne eller prøver at tale dem hen, bevæger man sig ikke væk fra krigsstien.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
I løbet af de første 4 minutter af 2.halvleg har Pedro ramt stolpe og overlægger 2 gange. Samt Cuenca der har knaldet et skud på stolpen også.

Napoli bliver spillet HELT i bund.

3-0 Messi på overlæggeren, Pedro følger op.

4-0 Pedro assist til Messi.

Napoli er spillet HELT tynde.. De har INGENTING at komme med overhovedet.
Annonce