Snak

Mere indhold efter annoncen
Iøvrigt, Messi er lige blevet kåert som årets målscorer af IFFHS. Alt i alt scorede han 19 mål i de europæiske kamp.

Villa kom også med på top 10 listen, hvor han deler 10. pladsen sammen med Ronaldo, der begge har nettet 12 gange i de europæiske kampe.
Nu er jeg godt nok ikke jurist.. Meeen

"It´s logical Barcelona are following Oriol and want him back since it´s a player they have a buy-back option for."

Javier Magico Diaz - Oriol Romeus agent
Var der ikke en som ævlede en hel del om forkøbsret og tilbagekøbsret?

Det må fandme havde været en nederen debat.
Hva kan jeg hjælpe med hr. Andresen??
Meget endda, og han gjorde MANGE gange opmærksom på hans meget fine uddannelse.


Jeg behøver slet ikke at retfærdiggøre mine indlæg, da jeg blot redegører for nogle få regler, som i åbenbart ikke ønsker/eller måske bare ikke formår at forstå. Om det så er mig, der er dum, skal jeg ikke kunne svare på, men jeg klarede mig da igennem jura, så en lille smule viden omkring dette emne skulle jeg da gerne have tilegnet mig


Jeg klandrer jer ikke for at være uvidende omkring dette emne, da de fleste af jer selvfølgelig ikke ved noget om jura, men når jeg så forklarer jer, hvordan tingene hænger sammen, er det småirriterende at få svar, der ikke har nogen form for substans. Der er mange ting, der virker mærkelige (Torres til Chelsea og Zlatan til FCB for instance), men det ændrer ikke på, at I ikke skal lade jer snyde af ordet "tilbagekøbsklausul", da der er stor forskel på disse. Der er her tale om en typisk forhåndsret i klausulen. Det er ikke så svært at forstå, selvom det måske lyder mærkeligt :O


Jeg føler mig for en gangs skyld ret sikker i rigtigheden af udtalelsen, da jeg netop ser disse former for klausuler konstant.


Der er virkelig intet mærkeligt ved det her - det er en ganske enkelt en normal klausul, som ses overalt, når der snakkes jura.
Dette er ikke sludder - jeg ved, hvad jeg snakker om
Jeps, en gut der egentlig havde/har alle værktøjerne til at skabe en god debat, men som naturligvis skulle gebærde sig som en arrogant skiderik. Han blev også til sidst bedt om at flette næbbet. Noget han ikke synes var okay, når nu han havde skrevet så "pænt" til os.

Man skulle tro voksne mennesker, ikke ville blive overraskede over at blive tysset på, når de taler ned til folk.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg klandrer jer ikke for at være uvidende omkring dette emne, da de fleste af jer selvfølgelig ikke ved noget om jura, men når jeg så forklarer jer, hvordan tingene hænger sammen, er det småirriterende at få svar, der ikke har nogen form for substans. Der er mange ting, der virker mærkelige (Torres til Chelsea og Zlatan til FCB for instance), men det ændrer ikke på, at I ikke skal lade jer snyde af ordet "tilbagekøbsklausul", da der er stor forskel på disse. Der er her tale om en typisk forhåndsret i klausulen. Det er ikke så svært at forstå, selvom det måske lyder mærkeligt :O


Den her del er simpelthen så ekstremt provokerende, at man ikke kan undgå at fryde sig over, hvor dum idioten må føle sig nu. Han fortjener næsten at Pepe kigger forbi med en dummebøde.

Godt nytår til alle her i tråden.
Klub top 3: Newcastle,............................... Barcelona Spiller top 3: Ronaldo(fede), Ronaldinho, Romario
At bedømme ud fra brugerens sidste ti indlæg, så har han igen fundet sin plads; artikelforummet.
[b]Visca el Barça i Visca Catalunya!![/b] VVV
2011 er ved at rende ud. Hvilket højdepunkt vil være jeres minde?
Personligt synes jeg den første semi i CL mod Real, hvor vi vinder 2-0. Leo´s 2. mål (!) Men der er jo så mange: La manita mod Real, CL triumfen, La Primera, de 2 super cups og VM for klub hold. Mere end et godkendt år.

Må vi få endnu et succesfuldt 2012! Godt nytår til alle Cules, pas på jer selv derude :)
Mil vuit-cents noranta-nou, neix el club que porto al cor, blaugrana son els colors, futbol club barcelooona! Barça - España Villa y Torres http://www.youtube.com/watch?v=VF5HHfKJpQk http://www.youtube.com/watch?v=TdMcr1fK-ng
http://www.uefa.com/comm…/index.html

Valg jeres team of the year.

EDIT: Mit består af: Neuer, Alves, Kompany, Pique, Abidal, Gøtze, Xavi, Iniesta, Bale, Messi og Ronaldo.
Pep har jeg valgt som træner.
@ De La Barca

He he - det har jeg også lagt mærke til.

Det endnu mere morsomme er dog, at Chelsea-tråden stadig konsekvent og udelukkende forholder sig til AVB´s udtalelse - uden overhovedet at sætte spørgsmålstegn ved udtalelsens tilblivelse. AVB må vide det, lader til at være det eneste anvendte ræsonnement, også selvom adskillige andre kilder lader det modsatte vide.

----

Mit højdepunkt i 2011 var Afellays afdribling af Marcelo i CHL-semifinalen på Bernabéu. Den manøvre skilte sæsonen, og resulterede på sin egen måde i hele 3 titler; CHL, den europæiske Super Cup og VM fornylig.

At Abidal løftede CHL-trofæet som den første på Wembley var også ganske spektakulært.

----

Og Godt Nytår til alle. Ingen mere end andre, men dog alligevel et ekstra løft på nytårshatten til de nye brugere, der alle har løftet tråden - særligt i andet halvår af 2011.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce