Snak

Mere indhold efter annoncen
Snakke udenom ?

Du går tilsyneladende konsekvent op i idealopstillinger, men jeg har forlængst skrevet, at trupsammensætningen er det vigtigste aspekt, og pt. har Barca "kun" Messi, Villa og Pedro til de 3 forreste positioner, mens Bojan er distanceret meget kraftigt og Jéffren er yderste mand i truppen.

4 x 1. valg til 3 positioner kan sagtens administreres, når man spiller onsdag/lørdag hver uge - og da især, hvis Pato ( jvnf. Shev 07´s indlæg ) kan spille både centralt, i højre og i venstre side.

Kun at spekulere i idealopstilling svarer til, at man kun tager 30 - 35 % af sæsonens kampe i betragtning.

Men det snyder selvfølgelig de uindviede m.h.t. Barca, når hverken Messi, Villa eller Pedro har været ude med enten skader eller formnedgange. Man kan blot ikke forudsætte, at Barca er så heldige altid.

Det gør naturligvis den forskel, at man skal bruge flere folk i offensiven, hvorved der også er mere spilletid tilsammen.

Brugte man kun 2 angribere, ville det se anderledes ud.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Under alle omstændigheder vil AC Milan nok have en hel sum for Pato.

Men Barca må om nogen have købekapacitet i La Liga nu. Du kunne jo passende svare mig på, hvorvidt han vil stå foran eller bag de tre, som også Grande påpeger.

Edit
Mener selvf de tre på toppen for Barca, og ikke i Milan. Der har vi jo fået svar.


Mange som ikke følger Barca tæt tror fejlagtigt, at Messi spiller i venstre side, Villa centralt og Pedro så nødvendigvis må være placeret til højre.

Vidste jeg ikke at mange gjorde, men det er vel - for os debattører herinde - alment kendt at Messi gør sig i højre side, hvor han kan gå ind i banen med venstreskøjten. Bør i al fald være en præmis for overhovedet at debattere den her problemstilling. Her ser jeg Pedro som noget bedre i at gå ind i banen fra den modsatte wingangriber, ift. Pato.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
@ Shev07

I din bemærkning om Barcas spillestil skal du tage i betragtning, at Messi ikke er kant, men forward ( tilbagetrukket, spillende og opspilsstation, kan man sige ), mens Pedro er innerwing, der skyder frem på begge sider af Messi, men primært til højre, da Villa er mere stationær i venstre side. Og Pedro tager mange ture tilbage i banen til en position, hvorfra han starter sine raids frem i banen.

Mange som ikke følger Barca tæt tror fejlagtigt, at Messi spiller i venstre side, Villa centralt og Pedro så nødvendigvis må være placeret til højre.

Med dine oplysninger vil Pato kunne spille Villas og Messis position, men vil han også kunne spille Pedros, hvis man tager det teoretiske udgangspunkt, at Barca overhovedet ikke vil ændre på spilformationen, men blot tilføje en ekstra klassespiller i de forreste rækker ?
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Og du går tilsyneladende konsekvent udenom hvad det er Pato skal vælge et skifte til Barcelona for.

Desuden har Villa haft formnedgang. Den var i starten af sæsonen.
\"He walked in like he owned the place. Which suggested he probably did.\" - Jack Slate
@ FrækFyr17

Det var en joke, da en hel sum jo også kan være sølle 5 euro.

Jeg har allerede svaret på GrandeGarcias indlæg, hvorfor der ikke er grund til at gentage mig selv.

"Stå foran eller bagved" er dog en underlig formulering i mit hovede, da jeg som før skrevet tænker "rtrupmæssigt" og ikke "idealopstillingsmæssigt".
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg ser nu så mange Barca kampe jeg kan komme afsted med og er klar over at Pedro spiller højre. Den radius Pedro har vil Pato ikke matche. Pato vil aldrig tage så aggresive defensive løb man ser Pedro gør. Man vil ikke kunne spille på samme måde som nu hvis Pato skulle spille højre. Til gengæld ville Pato kunne tilføre ting som Pedro ikke kan.

Derfor vil jeg stadig mene at han er bedst centralt selvom Messi jo udfylder den plads nu. Pato vil dog være en større trussel i feltet med sine dybe løb og faktisk udmærkede hovedspil. Han udfylder jo upåklageligt den rolle for Brasilien.
Det er kun vist kun dig selv du narrer Nick. Som altid

Så lad os skære det ud i pap, som du vil have. Glem alt om idealopstillinger og svar på følgende.

Hvorfor skulle Pato få flere spilleminutter i Barca end hos Milan?
\"He walked in like he owned the place. Which suggested he probably did.\" - Jack Slate
Fordi de smider en hel sum efter ham..
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
@ GrandeGarcia

Samme parametre som man klubskifter nu en gang altid er baseret på; bedre løn, udvikling, bedre trivsel, eventuel bedre udsigt til spilletid, titler, nye oplevelser, karrieretænkning, internt pres i nuværende klub, skift til en mere passende spillestil o.s.v.

Jeg kender ikke Patos intentioner, men det er ikke det samme som at sige, at der ikke kunne være en masse.

Og jeg har allerede skrevet, at Ibra har "stjålet" Patos position og hierakiske placering i AC Milan, hvilket nogle så blot oversætter til, at det samme vil væe tilfældet med Pato, hvis han kommer til Barca, da Messi her indiskutabelt vil stå foran Pato.

Men det er ikke det samme, da den psykologiske effekt er anderledes; i Milan er Pato blevet frastjålet sin position på 2 måder, hvoimod han i Barca ikke har gjort sig fortjent til en position endnu. Der ligger en verden af motivationsforskel, skuffelse og trivsel heri, men hvis man kun kan se "Ibra, Robinho og Cassano" vers. "Messi, Villa og Pedro" er man indsigtsmæssigt udfordret på forhånd.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
@ GrandeGarcia

Det har jeg allerede svaret på, og dit spørgsmål er iøvrigt ikke den konstant, som du selv lader til at tro.

@ Shev07

Bemærkningen om den ofte manglende indsigt i Barcas spilkoncept var ikke specielt rettet mod dig, da jeg ikke kender dig eller din indsigt i Barca, men en forholdsregel imod, at debatten ikke bevægede sig i en forkert retning p.g.a. forkerte indledende forudsætninger.

Men jeg kan se, at du svarer ud fra de virkelige omstændigheder, så fint.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Annonce