Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror du har misforstået deres argument for de har da usandsynligt meget ret, i og med at La Liga de sidste mange år har været en kamp mellem 2 klubber, og nummer 3 er efter dem med 20-30 point.


Jeg misforstår ingenting. Jeg er helt og aldeles enig i at Barca og Real dominerer deres hjemlige liga, men dette er ikke ensbetydende med resten er dårlige hold, som de normalt udstilles for af PL tosser. Det ses tydeligt med deres succes i år. Og så jeg egentligt ligeglad med at det er på en billig bekostning i form af at Man U muligvis ikke stillede så stærkt op, og ikke var ligeså fokuseret som havde det været CL men derfor slog Bilbao dem stadig fair and square. Og det er vel og mærket et hold der ligger 9. i tabellen.
2 hold i CL, 3 i EL vidner om at det ikke er en svag liga.

Og det normale argument med at der sku være 6 om titlen i England giver jeg ingenting for. Der var 2 (Chelsea og Man U), og nu er der 3 efter City er kommet igang. Men i sidste ende ser jeg hverken Arsenal, Tottenham, Liverpool osv. have alvorlige chancer for et mesterskab. At der så er færre point mellem top og subtop er en anden snak. Men bare fordi PL er tættere i toppen gør det den ikke til en bedre liga. Dette er hvad jeg mener når jeg snakker PL tosser. Jeg har efterhånden ikke tal på hvor mange gange jeg har haft diskussioner med PL fans omhandlende Spansk vs. Engelsk fodbold, og hver gang jeg stiller samme simple spørgsmål "Ser du overhovedet La Liga?" - "nej ikke rigtigt. Jo når Real og Barca mødes, men ellers gider jeg ikke"
Så er det så her jeg giver op på forhånd. Jeg kan ligeså godt diskutere med en døv mand om hvad godt musik er.

Det skal lige siges, at jeg ikke mener den spanske Liga er bedre end den engelske, men jeg mener at de er lige gode!
.
Men kan det ikke være ligegyldigt hvilken liga der er bedst og om hvor mange hold der kan vinde ligaen .? Vil du fejre en ligatitel mere eller blive mere glad hvis den bliver vundet i en hårdere liga ..?
Jeg mødte en pige fra Smilets By- og hun var ordentlig G ..
^ x 1000.
Why dont you ask him? Because he doesnt row He doesnt ROW? No, he DOESNT row. Ah. I see what you mean.
Hvad skal der til før argumenterne om den "svage" liga stopper. Spansk fodbold dominere jo på næsten alle parameter. Rigeste klubber, Champions League, talent udvikling med deres landshold(lige fra U19 til senior) osv. Selv indendørs europamesterskabet vandt man.

Europa League har 3 spanske hold videre og mange af holdene har vist rigtig god figur. Valencia beviste endda at spanske hold også kan overvinde Andy Gray kriteriet "en kold vinterdag i Stoke"
Siempre voy a apoyar al Real Madrid en tiempos buenos y malos ¡¡Hala Madrid!!
Real Madrid skal nok slå Real Sociedad selv uden Fiskeøjne, Asesino og Ramos - og Sociedad er heller ikke holdet Barca skal hænge hatten på.

Succeskriteriet for lørdag må være at fastholde afstanden op til Madrid.

Og nu kender jeg ikke præcedens, LFP´s jura eller husker lignende situationer nøjagtigt, men er det overhovedet sikkert, at de 3 spilleres ( + div. trænere ) karantæne-situationer når at blive behandlet ?

Det er trods alt midtuge-runde, hvor de sidste kampe afvikles i aften.

Jeg spekulerer naturligvis i, at hvis karantænerne ikke bliver meddelt til lørdagens runde, vil de skulle afsones i Pamplona - og for længerevarende karantæner mod Valencia og på Vicente Calderón.

Aviserne forholder sig ikke til ovenstående - hvis det overhovedet er et tema, men særligt Madrid-aviserne lader jo også til at have helt andet at gå op i.

Edit : Møde kl. 14.00 vedr. rundens disciplinære forseelser.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Hr. Undertegnede

Men er det ikke sådan, at ligaen det ene år vindes af Madrid, det næste år af Barca, så vinder Madrid 2 år i træk, så vinder Barca 3 år i træk....og sådan fortsætter det år efter år.

CHL-triumfer afspejler derimod de helt store årgange, milepælene og de mest mindeværdige bedrifter.
Kopieret fra Liverpool-tråden d. 17. maj 2025 : "Her fra skal i øvrigt lyde et tillykke og et tak til Barcelona for at redde fodbolden."
Det er jo subjektivt, hvilken titel er bedst/størst. Ligaen viser normalt holdets generele niveau. Man har det ikke at gøre med tilfældigheder (måske hist og pist nogen forkerte dommerkendelser).
I ChL kan en dårlig dag have fatale konsekvenser (specielt i knald/fald-kampene) og viser derfor holdets topniveau og erfaring i forhold til at kunne beholde roen i situationer, hvor det ser sort ud.


Liga titlen vil altid være det vigtigste men der er større prestige i CL! Fokus skal stadig være på CL og så må vi ta det som det kommer i ligaen
Mil vuit-cents noranta-nou, neix el club que porto al cor, blaugrana son els colors, futbol club barcelooona! Barça - España Villa y Torres http://www.youtube.com/watch?v=VF5HHfKJpQk http://www.youtube.com/watch?v=TdMcr1fK-ng
Er altså ikke helt enig i at ligaen viser det reele niveau. Som ligaen er pt. handler ligaen om at være bedst til at vinde over dårlige hold, og CL handler om at være bedst til at vinde over gode hold. Meget groft sagt. Hvorvidt det er sværest at vinde det ene eller det andet synes jeg egentlig er svært at svare på. Umiddelbart vil 1000/1000 barcelona fans nok mene det er CL og 1000/1000 real madrid fans vil mene det er ligaen. Sådan er der jo så meget :)
123
Give me a break.

Barca skal uden diskussion fokusere på begge titler. Og det gør de iøvrigt også - hvilket enhver der har set startopstillingen i de seneste kampe vil kunne gennemskue.

Alt snak omkring at ChL er bedre osv. er blot for at undskylde en evt. 2. plads i ligaen på forhånd.
FCB
Annonce