At du lader dine indlæg præge af, at du hader en påstået Barcelona-arrogance, styrker ikke din argumentation.
Påstået? Man brugte hele sommeren på at negligere Arsenals betydning ifht. Cesc-indkøb. Det var frygteligt arrogant.
Ja, det er forventeligt, at Pato bliver dyr. Jeg har aldrig skrevet andet.
Og så formoder jeg, at du - hvis du genlæser dit sidste afsnit - indser, at du selv har bidraget med flere argumenter for, hvorfor Pato godt vil kunne slå sig til tåls med at konkurrere og dele spilletid med Messi, Villa og Pedro.
Han kan sagtens slå sig til tåls, men han får ingen garantier. Og det var dit postulat at han var røget ned i rækken/anseelse hos Milan ledelse hvilket jeg helt og aldeles kan afkræfte. Der kommer så dine påståede Zlatan-historier ingen har set kilder på endnu.
På samme måde virker dit argument om, at 300 mill. kr. er for meget at give ud for en spiller, der ikke umiddelbart vil være stjerne hos Barca. Det er jo for Milans vedkommende dumt at holde på en spiller, der ikke er essentiel og har mistet betydning, men som man eventuelt kan få 300 mill. kr. for.
Og Berlusconi er vist mest fan af sin pengepung ( f.eks. Kaká ).
Jeg ved ikke hvor du får det der "mistet betydning". Det er noget du selv digter løs om. Pato er stadigvæk en vigtig spiller, og det har han altid været. Hans rolle er ikke ændret.
For 500mio. ryger Pato også. Andet ville være hovedrystende dumt, det er det man kalder for business.