Snak

Mere indhold efter annoncen
Livescore siger bare de ligger til oprykning pt.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Med Pioli fyret, Spalletti der næsten har sagt farvel (qva manglende titel i år), Sousa der ikke får ny kontrakt, Montella der hænger i tovene, Sarri der måske ikke er helt på linje med ledelsen og Allegri som udlandet savler over, kan trænerkabalen næsten blive mere spændende end spillermarkedet til sommer.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Tror du? Eneste loose Canon i det her ser jeg kun ved Spalletti. Jeg kunne sagtens se Inter kaste sig efter ham. Så havner en fyret Emery i Roma, alt imens Fiorentinas insisteren på italiensk blod kaster dem i favnen på modebrillen Di Francesco eller skolelærer-brillen, Mazzarri, når Pozzo familien finder ud af hvor trist han reelt set er. Måske Ranieri i lilla.
Tror desværre at Pioli ender i viola. Spalletti kunne sagtens ryge til Inter, især med Sabatini på vej ind. Så er spørgsmålet, hvad med Milan og Montella, holder Sarri i Napoli, kan Allegri modstå millioner af pund (fra fx Arsenal), hvis han nu kroner værket med CL og savner Conte (inkl familie) Italien for meget? Ja, det lyder som et afsnit af Soap. Men det er da lidt spændende.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Vanvittigt at der er 28 hold, der skal spille om én ekstra plads i Serie B. Tal om at trække en turnering i langdrag.

Det er iøvrigt fedt at det er gamle travere som Cremonese, Foggia og Venezia, der kommer i Serie B. Jeg er træt af alle de små lorteklubber i den række.

Jrg tvivler på om Parma er gode nok til at rykke op. Efter den meriternede udesejr over Padova for en måned siden gik de helt bag dansen og tabte 3 i træk, før de fik skrabet en derby sejr hjem til sidst mod Reggiana.

De møder vinderen af Piacenza - Como i 2. runde. De 3 2´ere sidder nemlig over i første runde sammen med vinderen af pokalturneringen i Lega Pro.
"Figa, il Gasba solo 2,8 mln...anche se è uno stronzo ne vale almeno il doppio."
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er da helt forrykt ja. Sådan plejer det da ikke at være?
@ Mag

Tja, tror du ikke i Fiorentinas situation at de også ser imod Di Francesco? Squinzi har været lidt ude at positionere sig i medierne omkring hans fremtid med kompensation and what not. Italiensk blir det dog.

Inters situation er lidt mærkværdig med den her fyring. Deres mål, som de har udmeldt inden sæson samt budgetteret med er long gone, og med 3 kampe syns det lidt underligt med timingen. Nu plæderede de meget for at Piolo var italiensksproget, da han blev ansat og forstod italiensk fodbold. Hvis det stadigvæk er kriterier så er vi nok ude i noget luren på Spalletti og Simeones situation. Måske endda Laurent Blanc. Ift Simeone har han tidligere sagt at han ville føre Atletico ind på det nye stadion som er klart til næste sæson. Men man har vel et standpunkt til man tager er nyt og han har jo tidligere fået forkortet sin aftale.

Milan og Montella tror jeg ikke sker noget uagtet at dykker efter ejerovertagelsen er til at tage at føle på. Alle indikationer peger dog i Montellas gode.

De Laurentiis er pisse irriterende, men jeg tror ikke bægeret er fuldt for Sarri endnu selvom jeg tror han er af den gamle skole, og derfor ikke glemmer de udtalelser som De Laurentiis idiotisk, som han er, fik fyrer afsted omkring Madrid kampene. Tror Giuntoli laver et stort arbejde i at være buffer.

Kan ikke se for mig at Allegro skulle smutte. Indikationerne snakker snarere hen imod en forlængelse.
moderator
"kan Allegri modstå millioner af pund (fra fx Arsenal)"

Er han ikke på nippet til at forlænge? Jeg synes da jeg har læst om det et par steder.

Men ja, trænerkabalen bliver spændende. Det er alligevel en del ubekendte. De to Milano-klubber vil vil også gerne opgradere markant?
https://kortlink.dk/sudv
Spørgsmålet er, hvor meget Inter kan opgradere. De spenderede en del millioner sidste sommer med henblik på at kvalificere sig til Champions League. Den mission glippede. De skal formentligt sælge ud, før de kan købe nyt.

Brozovic, Perisic og Gabigol kan indbringe mange millioner, og jeg er ret sikker på, at de bliver solgt til sommer. Handanovic, Murillo og Banega har også været rygtet væk.

Der sker helt bestemt en del i de to Milano-klubber til sommer.
moderator
Det var primært ift. trænerpositionen jeg tænkte.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce