Snak

Mere indhold efter annoncen
Ifølge Criscito’s agent er sagen mod ham alene baseret på et billede, som blev taget af ham i forbindelse med, at politiet arbejdede på en narko-sag. Der skulle hverken være vidneudsagn eller aflytninger af kompromitterende karakter.

Men nu må vi se.
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta! 90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato
Lentini skrev:

Hold nu op med dit flæberi, og konstante rolletagen som det store offer. Vi har hørt på det i flere måneder nu, med diverse mere eller mindre opfindsomme konspirationsteorier, der er så farvet at det halve kunne være nok. Den konstante ynk og påtagende offerrolle er kvalmende. Hvad med at holde dig til det konkrete vi ved, istedet for at fremstille meget opfindsomme og endog kunstneriske teorier om hvordan ALLE forsørger at jorde Juve. Det er da kvalmende læsning. Der er ingen der fremstår naive, nærmere nøgterne overfor de ting vi ved. Du antager en masse, og pådutter det prædikatet: SANDHEDEN!!.


Lad nu være med at være naiv.

Du burde vide, at medierne kun fremstiller en flig af sandheden og manipulerer med virkeligheden.

Så hvis jeg kun skulle forholde mig til det vi konkret ved, altså den officielle version af sagerne, så skulle jeg tro på, at Juve snød i 2006 og røg retfærdigt i Serie B - samt at Juve igen står forest i Scommessopoli-sagen, dersom 3-4 folk fra Juve er involveret, mens dejlige, uskyldige Inter og Milan naturligvis ikke har nogen, som er inddraget i sagen. For det er den officielle version.

Hvornår fatter I, at det som antyder konspirationen netop er, at medier og politi totalt freder visse klubber og folk, mens andre hele tiden angribes fra alle sider. Det er jo netop det som kendetegner en konspiration, derfor er det naivt af dig, at argumentere imod mig ved at sige, at jeg kun bør forholde mig til det vi officielt ved. For det, som vi officielt ved, er jo lige præcist kun det som mafiosoerne vil have os til at vide.

Det svarer til, hvis du sagde, at jeg var konspiratorisk, hvis jeg hævdede, at Berlusconi kun er gået fri i årevis, fordi han sad på magten og lavede specifikke love for at undgå at blive straffet. Så kunne du jo sige: "Jamen, Berlusconi er aldrig blevet dømt, ergo er han en ærlig og reel mand, for det er hvad retssagerne siger". Javel, men HVORFOR er han ikke blevet dømt? Fordi konspirationen, som han stod for, netop handlede om at styre retssystemet og have så megen magt, at han blev urørlig.

Det er præcist samme princip. Grunden til, at så mange Juve-folk skal involveres i det her, er at retssystemet og medierne er anti-juventini, mens andre slipper fordi de har medierne og retssystemet med sig.

Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
"Du burde vide, at medierne kun fremstiller en flig af sandheden og manipulerer med virkeligheden. "


Hvordan manipulerer man med virkeligheden - er det sådan noget Matrix-agtigt noget?
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Agnelli er enig med mig i, at det er pudsigt, at disse anklager mod Buffon netop kommer i dag:

In un’intervista che uscirà domani su “La Stampa”, Andrea Agnelli parla del presente e del futuro della Juventus, e commenta le notizie uscite oggi su Gigi Buffon e Leonardo Bonucci: “Gigi Buffon è un atleta assolutamente leale – ha detto il presidente bianconero - e non ha bisogno di arrivare a situazioni di scommesse per fare quadrare nulla. Quello che sicuramente è singolare, è che questa informativa esca oggi. Il fatto poi che Buffon non sia neppure indagato, stupisce doppiamente. Così come è singolare, e grave, che oggi venga pubblicata l’iscrizione nel registro degli indagati da parte di Cremona, trasmessa a Bari, dove si trovano anche nomi di persone che, a oggi, sono state sentite solo come semplici testimoni”.


Agnelli løber man ikke sådan om hjørner med, jeg er sikker på, at han har gennemskuet, hvordan tingene hænger sammen....
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Lad nu være med at være naiv.

Du burde vide, at medierne kun fremstiller en flig af sandheden og manipulerer med virkeligheden


Hvis jeg er naiv, er du klog.

Jeg forholder mig nøgternt til de beviser der bliver fremført. Personlige meninger er lette at gennemskue. Modsat dig kæder jeg ikke mine egne hjemmelavede teorier sammen, og konkluderer at det er sandheden.

Og stop med at blande Calciopoli og Scommessopoli sammen. Det er ikke en og samme sag, som man kunne tro udfra dine udsagn. Du blandet æbler og pærer sammen i en stor pærevælling.

Desuden gentager du dig selv igen, igen, igen og igen, og slutteligt endnu engang igen. Its getting old, og mildest talt boring ad helveds til. Dine klynkende indlæg klæder sgu ikke Juventus.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det klæder ikke menneskeracen.
____________________________ [b]Now, we must all fear evil men. But there is another kind of evil which we must fear most, and that is the indifference of good men. [/b]
Lentini skrev:

Jeg forholder mig nøgternt til de beviser der bliver fremført. Personlige meninger er lette at gennemskue. Modsat dig kæder jeg ikke mine egne hjemmelavede teorier sammen, og konkluderer at det er sandheden.


Hvis man kun skulle forholde sig til beviser, så kom vi ikke altid videre i sagerne. Nogle gange må man forsøge at tænke lidt udover beviser, hvis man vil have sandheden. Ikke alt kan bevises sort på hvidt.

Og stop med at blande Calciopoli og Scommessopoli sammen. Det er ikke en og samme sag, som man kunne tro udfra dine udsagn. Du blandet æbler og pærer sammen i en stor pærevælling.


Jeg har aldrig sagt, at det var samme sag, blot at mediernes og delvist også myndighedernes måde at tackle og anskue tingene på desværre ikke er blevet bedre siden calciopoli. Og det finder jeg sørgeligt.

Desuden gentager du dig selv igen, igen, igen og igen, og slutteligt endnu engang igen. Its getting old, og mildest talt boring ad helveds til. Dine klynkende indlæg klæder sgu ikke Juventus.


Klart at jeg gentager mig selv tit. I stiller mig jo et hav af spørgsmål. De sidste to sider har jeg fået 3-4 direkte spørgsmål, så kommer jeg naturligvis til at gentage mig selv, når jeg skal besvare de samme spørgsmål igen og igen.

DU og andre gentager nu også tit jer selv. Hvor mange gange har du ikke sagt, at jeg er langt ude og at jeg er konspirationsteoretiker og så videre. Det har du vel også sagt tyve gange ;)

Forresten synes jeg ikke, at danskere generelt er så åbne overfor at debattere frit om tingene, som italienerne er. På italienske fora kan vi godt tage de her diskussioner, uden at folk skal kalde en for en latterlig konspirationsteoretiker. Måske skyldes dette, at italienerne hver dag oplever, hvor skummelt det går til i Italien, så for dem ligger disse konspirationsteorier slet ikke så fjernt, som de gør for mange danskere. Dernede er konspirationer, mafia-skandaler o.s.v. en del af hverdagen, så det ligger ganske naturligt for italienere at tænke i de baner.

I Danmark er folk vant til at være autoritetstro og tro på, at alt hvad politi og myndigheder gør, er okay og uden skumle bagtanker eller skjulte dagsordener. Men sådan fungerer det bare ikke i Italien. Her er det normalt, at mafiaen infiltrerer eller i hvert fald lægger stort pres på retssystemet, politiet o.s.v., så man skal altid være skeptisk overfor italienske domstole og italiensk politi. Og især italienske medier. Husk at Italien nærmest ligger på sidstepladsen hvad angår ytringsfrihed og pressefrihed indenfor EU. Italienske medier har en troværdighed, som ikke er specielt meget højere end Pravda i det gamle Sovjet. Det er ikke kun for sjovt, at Juve-fans kalder Gazzetta´en for "La Pravda Rosa", selvom det nok er en smule overdrevent.
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
Min opvækst harmonerer ikke særlig godt med din generalisering af danskere. Desuden er jeg ikke ærkedansk, men derfor kan jeg godt forholde mig nøgternt til ting uden at drage overdrevene forhastede konklusioner.

Da Milan blev dømt i Calciopoli, hvor Galliani fik et års karantæne, men derefter fik den nedsat var det ikke svært at drage konklusionen at der blev hevet i nogle tråde. Men det var først efter der var afgivet dom, fordi man således havde nogle offentliggjorte beviser man kan tage stilling til. Og vi blev sgu dømt. Det er ofte glemt i dine taler, som man efterhånden kan kalde dine indlæg.

Du har skudt med spredehagl, og garderet dig så godt ind i både øst og vest, at du med garanti kan sige efter sagens afslutning "Hvad sagde jeg!". Det er om noget svært at tage seriøst på dette stadie, når der reelt set intet rigtigt er kommet frem udover Gianello har prøvet at bestikke Grava og Cannavaro, Mauri har snakket i telefon med uheldige personer + Criscito og Sculli får sig en snaps og en sild med gangstere i Genoa.

Vi ved reelt set intet om Conte, Bonucci etc., men alligevel har du draget en million konklusioner ovenpå dine sammenstrikkede hjemmelavede krimi teorier, og udover det anklaget både Milan, Inter og Roma uden nogen form for belæg for det overhovedet.

Det er trættende at høre på at hver gang der sker ting imod Juventus, så er det alle de andres skyld. Kunne Conte have lavet lort, Nej! Bonucci, Nej! Det kan naturligvis ikke passe, og derfor må de være de andres skyld! Again with the shaken fist.

At du ikke selv kan høre det lyder ekstremt farvet, pibet og overdrevent hyklerisk, så står jeg af her...
Så må du jo bare stå af her.....det er også lige meget, vi kommer aldrig videre i diskussionen alligevel. Og egentlig spilder jeg også lidt min tid med at forklare tingene herinde, for det er jo ikke i Danmark at Juve har brug for støtte. Da alt afgøres nede i Italien. Hvad en flok brugere på bold.dk mener om Juve, kan i den store sammenhæng være fløjtende ligegyldigt. Det er nok bare min stædighed der gør, at jeg ikke kan lade være med at tage denne diskussion op hele tiden. Men I har måske ret i, at jeg burde droppe det. Vi kommer ingen vegne alligevel, og om jeg så FIK jer allesammen over på min side, ville det jo stadig intet ændre i den store sammenhæng.

Jeg gider ikke gentage hvad jeg har skrevet. Jeg har argumenteret flere gange nu, og orker ikke gøre det en gang til - for modsvaret fra dig vil jo bare igen være, at du mener, at jeg gentager mig selv konstant (hvad jeg gør fordi folk ikke fatter mine pointer, uanset hvor meget jeg skærer dem ud i pap: nemlig, meget meget kort fortalt, at jeg blot kræver retfærdighed og ligeværdig behandling af Juventus i forhold til andre klubber og derfor tillader mig at kritisere åbenlyst, hvis dette ikke sker, hvad det som oftest ikke gør). Dem, der vil forstå hvad jeg skriver, skal nok forstå det. Dem, der ikke vil forstå det, well, fred være med det. Vi kan ikke være enige om alt. Og slet ikke disse ømtålelige emner.

P.S: Milan dømt og dømt i calciopoli. De fik deres 2. plads ændret til en 3. plads og kom alligevel med i CL. Hvis det skulle forstille at være en hård dom, tja, så blev de vel dømt. Men den dom var intet andet end ligegyldig symbolik for at vise at "ih se, vi dømmer skam Milan". Juve blev for ca. samme forseelse frataget to mesterskaber, blev sendt i Serie B og måtte sælge halvdelen af holdet for at overleve. Ih jo, jeg kan da godt se, at jeg bare er konspirationsteoretisk, når jeg mener, at vi blev uretfærdigt behandlet ;)
Jeg synes, at mange på bold.dk mangler storsind og tolerance. Hvorfor skal folk tales ned til eller kaldes idioter eller vrøvlehoveder, fordi man har en mening som går imod DEM? Ingen har patent på sandheden og der bør være plads til meningsforskelle...
@ Farso

Det du citerer og kalder domme er ingenlunde domme. Find ud af hvad patteggiamento betyder.
Magno, bevo e tifo Roma!
Annonce