Jeg kan huske, at Palermo noget overraskende vandt primavera-turneringen for nogle år siden, men ellers er det ikke fordi, at deres ungdomsafdeling er noget helt særligt.
Efter at de hentede Pastore og Cavani til Europa har de dog fået ry for at kunne spotte sydamerikanske talenter, og de 2 succeshistorier hjælper givet også når, der skal lokkes spillere til en ellers turbulent klub.
Det er da også lykkedes dem at hente nogle spændende spillere. Om de er ligeså spændende som i FM2014 har jeg dog svært ved at dømme, da jeg ikke har kendskab til deres vurderinger.
Abel Hernandez var ret hypet, da han kom til. Han har været meget skadesplaget og har endnu ikke helt overbevist mig. Det ser dog ud til, at han for alvor har fundet formen i denne sæson. Det er formentlig en kombination af det lavere niveau i Serie B og det faktum, at han endelig har holdt sig fri for skader i en længere periode.
Han kom lidt i fokus igen, da han scorede 4 mål ved Confederations Cup, men det var som bekendt mod Haiti. Han bør dog være i truppen til VM, hvis ikke han igen bliver skadesramt.
Så har de Dybala, der også er blevet blæst op til noget stort og angiveligt blev jagtet af en række storklubber. Han imponerede mig dog på ingen måde i sidste sæson, hvor han generelt var en skuffelse. Han er dog stadigvæk ung.
Munoz ser jeg potentiale i og Deprela har jeg hørt en del godt om, men har kun set ham et par gange, da han spillede i Brescia.
Af ren nysgerrighed, hvem er så de mest lovende i spillet?
Vincere non e importante. E l'unica cosa che conta!
90 anni di Agnelli, una storia di trionfi - Grazie Avvocato