Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes dækningen også er ret god pt i italiensk fodbold. Fx var der Palermo-Bologna forleden. Jeg er dog undrende overfor at kampen i aften ikke vises direkte på TV.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Dækningen af Serie A er da niveauer over den tilsvarende for PL, og er vel reelt bedre end nogensinde.

Alle Serie A-kampe kan jo ses direkte.
Mod forventning er der minsandten alligevel direkte topopgør fra Serie A i aften:

ROMA-FIORENTINA SENDES LIVE PÅ TV3 SPORT 2, FREDAG KL. 20.45.

Ærgerligt for de "mange", der ellers havde set frem til Tipslørdag-klassikeren mellem Middlesbrough og Wolverhampton.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
De sender samtlige Serie A-kampe direkte, så nej, det er ikke "mod forventning".

Det bliver en giftig kamp. Synd, at den skal spilles på Olimpico, hvor der er ren begravelsesstemning til kampene i denne sæson.
De sender samtlige Serie A-kampe direkte, så nej, det er ikke "mod forventning".

Ja, hvis du har abonnement på Viaplay. De sender ikke samtlige kampe på flow-tv. Og oprindeligt var Roma mod Fiorentina ikke programsat på nogen dansk tv-kanal, derfor "mod forventning".
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dejligt at de viser aftenens kamp, håber på X :-)
Hvad med dplay.dk - sender de ikke også samtlige Serie A kampe??
Lentini, jo. Samtlige.
http://www.corrieredellosport.it/news/calcio/serie-a/2016/02/14-8497000/juve_e_napoli_a_pari_punti_ecco_cosa_succede/

Hvor mange af jer vidste det?

Hvis to hold har lige mange point i Serie A, ser man på:

- optjente point i indbyrdes kampe (Napoli og Juve har vundet en kamp hver )
- målscore i indbyrdes kampe (det står 2-2, de kigger IKKE på udebanemål)
- generel målscore, og der fører Napoli med +35, Juve +33
- holdet, der har scoret flest mål generelt (Napoli 58, Juve 48)
- lodtrækning

Sakset fra Juventus Danmark-forummet på Facebook. Waow. I didn´t know. Did you?
Men Saglig, det bliver jo ikke aktuelt, Juve kommer kun til at trække fra.
Daje!
Annonce