Snak

Mere indhold efter annoncen
Mens mange taler om talentkrise i støvlelandet, har det italienske U19-landshold såmænd spillet sig helt frem til finalen ved EM i Tyskland. I semifinalen blev de engelske favoritter slået med 2-1 på to mål af Inter-spilleren Dimarco. I finalen venter vinderen af den anden semifinale mellem Portugal og Frankrig.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
https://www.youtube.com/watch?v=AKc53FwUQcA

Dimarco´s andet mål er ret godt sat ind.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
Fint lille klip, tak for det.

Hvorfor er der ingen spillere fra Romas titelvindende hold på U19-landsholdet? Capradossi og Di Livio fx. De er bare ikke gode nok?
Dimarco er nok ikke Inter ejet meget længere, Empoli har mulighed for at gøre handlen permanent, mon ikke de benytter sig af denne, hvis meget godt at vi har sørget for en tilbagekøbs mulighed, skulle han vise noget de kommende år.

Det skal dog stadig med, at et hold der går videre til U-19 em finalen, ikke er ensbetydende med at alle spillerne på ungdomslandsholdet har talentet, det er stadig meget få på de forskellige U** landshold der bliver gode nok til at spille for et hold i toppen af de 4 bedste ligaer i europa.

Men bliver da spændende at følge fremadrettet.

Duck, man ser ofte de spillere der spiller i de professionelle ligaer (Serie A,B Lega Pro) står forrest i køen. Dette gælder både for U21 såvel som U19. Hvilket IMØ er forståeligt eftersom niveauet på ungdomsholdene ikke er voldsomt prangende, dermed ikke sagt at der er en voldsom forskel på Primavera og Lega Pro.

Italia U-19 lavede desværre en "Spanien ´12" og tabte med 0-4 til Frankrig i EM-finalen her til aften. Efter små 20 minutter var holdet nede med 0-2, og så var det op af bakke. Flot at nå finalen, pis ikke at vinde den.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Juve kommer i CL-finalen. Dybala spiller sit livs kamp, men Higuain brænder alle chancer. Et væld af monster-chancer. Kampen går i straffesparkskonkurrence. Higuain brænder det afgørende straffe. I kan bare bogmærke siden.
Jeg synes der er mere turbulens i Italien end vanligt, selvom landet til tider er hjemsted for hystader.

Milan fumler rundt med et salg som bevæger sig i snegletempo, og flere gange har været udsat for forsinkelser. Nu ser det så ud til at Galliani skal lege med en kontraordre, hvor hans 100mio€ er svundet ind til 15mio€. Det gør unægtelig missionen noget sværer. Yderligere risikerer man også at få lidt af et problem på halsen, hvis ikke det lykkedes at få afsat Carlos Bacca. Man udelukkede ham fra USA-turen, som jeg egentlig syns er rigtigt med tanke på hans offensiv i medierne om alle de storklubber som tiggende beder om hans servicer. Problemet er bare hvis Milan ikke lykkedes med at finde en køber til 30mio€. Så kan man ikke reshuffle holdet efter Montellas hoved, og har desuden en dyr sur mand i truppen, som føler sig dårligt behandlet.

Inter risikerer snart at stå uden træner, nu hvor forholdet mellem Mancini og ny ledelse/Thohir har nået frysepunktet, fordi man er milevidt i sine prioriteringer på markedet hvor Mancini vil have erfaring og færdige varer, mens den nye ledelse vil have unge udviklingsklare spillere. Thohir beder Mancini om at ”get in line” – når man kender til Mancinis stolthed og forfængelighed, så når man et punkt, hvor det kan blive vanskeligt. Så er der Wanda-sagaen, som fortsætter selvom Icardi var ude i medierne. Alligevel meldes hun til møde med Napoli, og bekræfter det gudhjælpemig offentligt. Selv Zanetti har set sig nødsaget til at komme med klare meldinger omkring en kontrakt som allerede sidste sommer blev forbedret. Icardi fremstår også som lidt af en vatnisse eller spekulant – sidstnævnte mulighed er helt og aldeles uacceptabelt med tanke på at han fik anførerbindet.

Napoli er i gang med at sælge to essentielle spillere i form af Koulibaly og Higuaín. Koulibalys agent er sur, fordi Napoli ikke har reageret på henvendelsen omkring en lønforhøjelse. Reagerer de ikke som det mindste på henvendelsen risikerer de at sætte situationen over styr, og Giuntoli vil pludselig ligne en Carpi-DS igen. Higuaín er ikke så meget at gøre ved, men når Giuntoli synes det er sjovt at sende idiotiske bud afsted til de to Milano-klubber på hhv Icardi og Bacca, så ligner man igen amatører. Så er der de forfejlede handler, hvor stridende punkt med både Witsel og Candreva var noge så tosset som image rettigheder. Jeg kan sagtens forestille mig at det er en del af rådgivernes eller agenternes bord, som Napoli forsøger at tage af, hvorfor man naturligvis støder på grund når man insisterer på fulde rettigheder over image.

Lazio er et skue i elendighed. Udeblevne spillere(Keita & Felipe) og en udebleven træner(Bielsa), og hvor pokker står Simone Inzaghi i det her. Først fravalgt, og så hentet ind som reserve, hvor han pludselig var god nok. Prandelli var jo egentlig også af den opfattelse at han og Lotito havde en aftale, men blev så tilsidesat fordi El Loco blev en mulighed… Og så alligevel ikke. Det er jo ikke fordi det oser af voldsom tillid til Inzaghi, når han blev vejet og fundet for let i første omgang, og nu bliver indsat som panikløsning.

11 solgte sæsonkort imod 5.000 demonstranter imod Lotito – det sætter det lidt i perspektiv med de problemer klubben har. Der er ingen synergi whatsoever mellem fans og klub. Nu kæmper man også gevaldigt med at slippe af med Candreva – Napoli vil dog have image rettigheder og Inter har ikke lyst til at smide 25mio€ efter Candreva. Lotitos krav og stædighed ødelægger det også lidt, fordi hverken Felipe Anderson, Biglia eller Candreva spillede ligeså godt i sidste sæson som i forrige, og deres priser er raslet ned. Det har Lotito bare ikke opdaget endnu, eller nægter han at forstå det.

Roma er Roma. De tror de vinder noget ved at tale om det. Det sker bare ikke rigtigt – ellers er der egentlig forholdsvis roligt i det romerske efter vreden over Pjanic salget har fortaget sig en smule.

I Juventus og Fiorentina oser liv og glade dage.. Lige bortset fra Pogba-gate, og uambitiøse Corvino. De iltre toscanere må sgu da snart brokke sig lidt på lægterne. Andet ville da være underligt...
Roma er Roma. De tror de vinder noget ved at tale om det. Det sker bare ikke rigtigt – ellers er der egentlig forholdsvis roligt i det romerske efter vreden over Pjanic salget har fortaget sig en smule.


Det står i hvert fald skidt til når Roma ikke fremstår som et galehus (endnu) :-)
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Lige bortset fra Pogba-gate...
Pogba-gate ligefrem? Umiddelbart er det kun et problem for pressen og godtroende/nervøse fans at der endnu ikke er blevet meldt klart ud fra spilleren selv, og bør ikke være noget der gør det store ved harmonien i hverken truppen eller klubben.

Men ja, om man ser "Pogba-gate" som et problem, så er det i al fald minutiøst i forhold til hvad de 6 andre søstre ligger og roder med.
Juve per sempre! Kæmpe fan af Sergej Milinković-Savić
"Pogba-gate" er et lille problem, Promo. Enig med dig - det var eneste problemstilling jeg kunne finde og skulle nok have påpeget det som et lille problem sammenligner med de andre.
Annonce