Snak

Mere indhold efter annoncen
OK, Rosso.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@flying
Jeg synes oprigtig, at det er trist, at det er endt "her".

Personligt har jeg altid haft respekt for dit bidrag herinde - også selvom (eller måske snarere fordi) vi ofte er meget uenige.

Jeg har dog meget svært ved at respektere stråmandsindlæg som det på forrige side. Jeg mener både det er under lavmålet og fuldstændig skudt ved siden af skiven.

Det hæver naturligvis ikke niveauet, at jeg hopper med på vognen, så undskyld for det.

Hvad siger du til at vi begge lige strammer lidt an, for at undgå dette?
@ Ros

Du har ret - og jeg har også mit ansvar. I lige måde til andet afsnit i øvrigt.

Jo, lad os komme videre.

PS. For hvad det er værd, så overdrev jeg angående Ibrahimovic´ brug af ordet ´donkey´.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@flying
Super!

Hvad angår "Donkey", så er det jo drillerier. Og her bliver jeg stødt når nogen (ikke dig) insinuerer, at det skulle have noget racistisk over sig. Der synes jeg man krydser en klar grænse.

Jeg har i øvrigt gjort meget klart, at jeg (selvfølgelig) synes Lukaku er en fabelagtig angriber.

On another note, så må jeg indrømme, at Conte har imponeret mig den seneste tid. Jeg har altid haft respekt for det han har været god til, men har omvendt også anset ham som en rigid træner - velsagtens med rette.

Men de seneste par måneder, synes jeg han har ageret meget mere fleksibelt. Eriksen er et glimrende eksempel.
Netop dét anser jeg faktisk, er den primære årsagt til at I nu må anses som klare favoritter til mesterskabet. Altså, selvfølgelig udover, at I har et rigtig godt hold.

Og så var det vist også rigeligt Inter-ros fra min side!
Må jeg spørge om hvordan man kan få ordet "donkey" til at fremstå racistisk?
I mange kultur er Donkey = dum/uintelligent.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@KM: Som du kan se, er det kun Rosso selv der har talt om at det skulle kunne have racistiske undertoner. Så det må du spørge ham om.
Det trækker op til endnu en farce i Serie A i morgen.
Lazio vil stå omklædt, klar til kamp men Torino vil ikke dukke op.
Torino taberdømmes 3-0 hvorefter de vil anke afgørelsen og få medhold hvorefter der skal findes en ny dato.
En Juventus - Napoli 2.0. Alt sammen fordi der ikke kan findes en løsning inden kampen. Men det kan vel ikke undre når vi taler om Italien.
@ Rosso

Jeg har (siden) også kunnet klare ´donkey´ epitetet. Det går jo nok det hele - især da Lukaku ikke har vist sig helt så æselagtigt i sin teknik, som ellers antaget i Manchester.


On another note, så må jeg indrømme, at Conte har imponeret mig den seneste tid.

Jep, jeg må nok efterhånden også krybe til korset og indrømme, at han siden nytår virkelig har flyttet det her Interhold til et nyt niveau. Jeg står dog ved mine påstande i Intertråden i efteråret, at der på det tidspunkt ikke var at få øje på noget nævneværdigt skift.

Jeg er også enig i, at Conte (endelig!) er flyttet væk fra det dogmatiske og over til det pragmatiske, og lader sund fornuft, spillernes egenskaber og til en vis grad modstanderens karakter diktere tilgangen, fremfor at man dumstædigt holder fast i hvad i efteråret efterhånden var læst af de fleste trænere. Det er ganske behageligt og ikke mindst forventeligt af Italiens bedst betalte træner.

Det samme sporer jeg i øvrigt hos Pioli, der simpelthen reagere helt rigtigt inden Roma kampen.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det trækker op til endnu en farce i Serie A i morgen.
Lazio vil stå omklædt, klar til kamp men Torino vil ikke dukke op.
Torino taberdømmes 3-0 hvorefter de vil anke afgørelsen og få medhold hvorefter der skal findes en ny dato.
En Juventus - Napoli 2.0. Alt sammen fordi der ikke kan findes en løsning inden kampen. Men det kan vel ikke undre når vi taler om Italien.
La Lega har netop meddelt, at de ikke udsætter kampen. Og ASL Torino har forbudt Torino at rejse. Ja, det er en reprise. Paradokset er dog, at det nu er sundhedsmyndighederne i Torino, som Juve også hører under, der nedlægger forbud. Sport vs samfund udkæmper en kamp om bestemmelsesret. Det ender garanteret - igen - med en omkamp, fordi Torino allerede har varslet en Lex Juve-Napoli-præcedens.

Imø er situationen såmænd ikke specielt italiensk. Mere en sag, hvor vi igen oplever, hvordan fodboldens verden kolliderer med virkeligheden og tror, at den kan bestemme selv. Det har vi også set før i UEFA- og FIFA-regi.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg har dog endnu ikke hørt om kampe i UEFA eller FIFA regi hvor det ene hold møder op vel vidende at det andet hold er blevet hjemme. Og at kampen alligevel skal spilles på et senere tidspunkt.
Det er en kæmpe joke og en skamplet på Serie A at gennemføre sådanne cirkusforestillinger fordi ingen på forhånd skal tabe ansigt.
Annonce