Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, jeg tænker også, det er lige dovent nok at tilskrive en stor del af Inters succes til, at de øvrige konkurrenter ikke slår til. For det første er man som førerhold altid i mere eller mindre grad afhængig af, at de nærmeste konkurrenter smider point og for det andet så har Inter kun ét point mindre end førerholdet Juventus havde på samme tidspunkt sidste år - så vi ligger med andre ord på samme kurs.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Moratta om nogen ved hvad der sker, når Conte ikke får sin vilje


Sandt

Taler vi Donkey eller Moratta her?


Lukaku
Ja, jeg tænker også, det er lige dovent nok at tilskrive en stor del af Inters succes til, at de øvrige konkurrenter ikke slår til.

Det er vel heller ikke det jeg gør (?)
At Inter ligger nr. 1 i tabellen er, efter min mening, fuldt fortjent. Så det handler ikke om at tage noget fra jeres præstation.

Omvendt mener jeg det er en relativt ædruelig påstand, at tabellen meget vel kunne se anderledes ud, hvis Milan ikke havde haft så ekstremt meget fravær hos stamspillerne (faktor 6 ift Inter).

Hvis jeg har forstået dine tidligere ytringer omkring Conte korrekt, er scudetto´en reelt et must i indeværende sæson. Alt andet vil være en fiasko.

Hvis man samtidig accepterer en præmis om at der, under andre eksterne forudsætninger (fx at Milans og Inters skadessituationer havde været nogenlunde sammenlignelige), ville være en væsentlig risiko/chance for at netop dette ikke ville ske, stiller det umiddelbart Contes præstation i et lidt andet lys, eller?

For en god ordens skyld - og for at gentage mig selv - så handler det ikke om hvorvidt et, forventligt, kommende Inter-scudetto er fortjent. Det er, efter min mening, indiskutabelt. Det handler helt og holdent om at vurdere Contes - eller først og fremmest Marottas, præstation.

@ilpolpo: Min dejlige mor vil i øvrigt gerne undervise os. Så du kan godt begynde at forberede dig på at skulle gå til italiensk med en glødende Inter-fan;)

Hvis du altså stadig er interesseret..?
Omvendt mener jeg det er en relativt ædruelig påstand, at tabellen meget vel kunne se anderledes ud, hvis Milan ikke havde haft så ekstremt meget fravær hos stamspillerne (faktor 6 ift Inter).


Hvis og hvis. Man kunne også vælge at anskue de henholdsvise lægestabes arbejde - her har Pintus og co på Pinentina gjort et fortrinligt arbejde med at holde spillerne klar og vigtigst af alt skadesfrie, mens man på Milanello tilsyneladende ikke formår at arbejde på en måde som gør at Milan-spillerne ikke falder som fluer.
Og hvad med antal af spillere der har været ude med Corona - tipper skalaen så tilbage i vores favør, eller hvordan?

Hvis man samtidig accepterer en præmis om at der, under andre eksterne forudsætninger (fx at Milans og Inters skadessituationer havde været nogenlunde sammenlignelige), ville være en væsentlig risiko/chance for at netop dette ikke ville ske, stiller det umiddelbart Contes præstation i et lidt andet lys, eller?


Der vil jo altid være diverse faktorer der spiller ind når holdenes placerer sig i tabellen. Sådan er det bare. Skal vi også sætte en lille parentes ud for Pioli og Milans arbejde fordi i har fået utallige straffespark, som i end ikke havde været i top 4 uden?

Det handler helt og holdent om at vurdere Contes - eller først og fremmest Marottas, præstation.


Så fordi Inter har holdt sig nogenlunde skadesfri, så har Marotta - som på ingen måder har noget som helst med skader eller generelt mandskabspleje, og dermed indvirkningen derpå, at gøre - gjort et mindre imponerende arbejde i din optik end hvis vi havde haft flere skader?
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@oc
Tror simpelthen ikke du har forstået/sat dig ind i præmissen for mit indlæg, så dropper lige at svare.
Det er vel heller ikke det jeg gør (?)

Det gør du vel, når du skriver at Inter ikke ville ligge på førstepladsen og dermed have succes, fordi din påstand er: "[...] at Milan fortsat ville føre ligaen, hvis vi ikke havde haft seks gange så mange missede kampe blandt starterne som Inter" og at Juventus ville have lagt foran Inter, hvis Sarri fortsat havde været der.

Med andre ord er din påstand, at Inter har succes fordi Milan og Juventus ikke slår til.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
@Rosso

Jeg tror faktisk det står lysende klart.
La prende Vecino.
@oc
Det gør det åbenlyst ikke, baseret på dit indlæg.
@flying
Inters resultater (isoleret set) er Inters resultater. De er selvfølgelig ikke direkte påvirket, af Milans skadessituation og Juves generelle udfordringer.

Men hvis man køber ind på præmissen om at Milan sandsynligvis ville have hentet en del flere point, såfremt skadessituationen havde været anderledes, siger man samtidig, at Inters position meget vel kunne have set anderledes ud.

I det lys, kan man vel heller ikke sige, at Contes præstation er synderligt imponerende (?)

Og at dømme ud fra dine kommentarer om Conte andetsteds, får jeg da heller ikke indtryk af at du mener, at han har været en stor åbenbaring (i et overordnet perspektiv)...
Annonce