Det simple faktum er at Inters start 11er har misset 11 kampe som resultat af skader (inkl. corona). Det samme tal for Milan er 65 kampe.
Hvor har du egentlig de tal fra?
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza
Triplete Solo Noi
Det simple faktum er at Inters start 11er har misset 11 kampe som resultat af skader (inkl. corona). Det samme tal for Milan er 65 kampe.
Nej, det gør jeg naturligvis ikke.
Jeg ser på præmisserne for Inters succes i et overordnet perspektiv.
Det er jo det rene nonsens. Milan er tildelt de straffespark de skal, pånær ét (mod Roma).
Jeg synes fortsat, det er dovent at koge et hold succes ned til, at det er fordi de øvrige hold ikke slår til.
Der har i hele sportens historie ikke været én eneste turnering, på noget plan, hvor den der står med guld til slut ikke har været afhængigt af at eksterne omstændigheder er faldet heldigt ud i én eller anden omfang.
Ét eller andet sted svarer det lidt til, at jeg påstår at Juventus kun vandt deres ni mesterskaber i streg, fordi Inter og Milan ikke var gode nok.
I øvrigt, som OC også så fint påpeger, så er det jo heller ikke fordi Milan kun har været hæmmet af eksterne faktorer, mens selvsamme kun har begunstiget Inter.
...ignorerer de fordele Milan har draget nytte af...
...og konkluderer derefter at Milan havde ligget på et førsteplads havde det ikke været for de førstnævnte variabler.
...men nævner blot det faktum at Milan kun har vundet syv ud af 18 kampe hvor de ikke er blevet tildelt et straffespark og derefter har scoret efter en straffesparkssituation.
Det væsentlige i præmissen er dog, at Inter, efter min mening, i væsentlig grad har været begunstiget af eksterne faktorer. Om de gunstige faktorer så havde betydet, at Inter vandt mesterskabet med ét point eller at Milan vandt det med to, er egentlig ikke essentielt for denne diskussion.
Det er simpelthen forkert - selvfølgelig er der da det.
Hvilke fordele har Milan draget nytte af?
Nej, jeg konkluderer intet. Jeg tror - der er en meget væsentlig forskel.
Så Milan er begunstiget af at have fået tildelt straffespark korrekt? Det er jo komplet latterligt.
...din påstand var, at Milan og Juventus havde været foran Inter, hvis ikke der havde været hhv. mange skader og en ringe træner.
...så er jeg all-ears.
Utroligt - som i statistisk abnormt i forhold til samtlige andre hold i ligaen - mange straffespark samt færre Corona-sager end Inter.
Da kun hvis præmissen er at Milans skader på en eller anden vis er ´ukorrekte´, og at man i øvrigt som klub ikke kan gøre noget for at ens spillere ikke bliver skadet.
Jeg giver op - jeg skriver i øst og du følger op i vest.
Det må pålægge dig at bakke en sådan, i mine øjne obskur, påstand op - ikke på mig at modbevise det.
Sludder. Jeg har hele tiden forholdt mig til, at du skrev:
Det har jeg ret beset også gjort.
...men så må du gerne finde et eksempel på et hold, der har vundet et mesterskab, selvom konkurrenterne fik lige så mange eller flere point.
...at Inter kun ligger nummer ét, ikke på baggrund af egen formåen, men på baggrund af eksterne faktorer, i.e. fordi Milan og Juventus ikke har fået lige så mange point.
Havde du i øvrigt en kilde på de manglende kampe til stamspillerne?