Snak

Mere indhold efter annoncen
I hvert fald med 99,9% sikkerhed (i følge kommentatoren). Jeg har ikke tjekket indbyrdes med Cagliari, men han sagde at de skulle vinde de resterende samtidig med at Cagliari skulle tabe (naturligvis) OG samtidig skulle der hentes 25 mål på Cagliari, hvilket selvfølgelig ikke sker.
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Cagliari er bedre indbyrdes.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Endnu en kommentator, der ikke har styr på reglerne i Italien....
Kenny Dalglish had scouted the young star at Bordeaux, and requested the chairman Jack Walker to begin discussions with the player’s club. He refused, and famously said, “Why do you want to sign Zinedine Zidane when we have Tim Sherwood?”
Der er fuldt program i B i dag og tredjesidste runde, med kampstart klokken 14. Her tager Monza hjemme imod Lecce, og med en sejr vil hjemmeholdet både indhente Lecce samt være bedre indbyrdes, da sæsonens første møde mellem de to klubber endte 0-0. Om det også er nok til at snuppe andenpladsen afhænger til gengæld af om Salernitana får noget med fra deres udekamp hos Pordenone.

I den anden ende af tabellen er der bundbrag mellem Pescara og Reggiana, i en kamp som hjemmeholdet reelt skal vinde for at undgå en faretruende nedrykning til C.
Har haft et svagt punkt for Pescara siden Zeman-dagene. Og så har de et fedt delfin-logo. Håber de klarer skærerne.

Ærgerligt med Parma, som har været en shaky klub lige siden skandalerne og konkurserne begyndte at vælte ned over dem oven på de glade parmalat-dage. De hører til i den bedste række. Eller, det burde de, men de har spillet sig selv ud. Skrækkelig sæson af dem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tja, som OC skrev for et par måneder siden, så ligger de som de har redt. De skulle jo aldrig have fyret succestræneren i sommers - og da især ikke på så tyndt et grundlag. D´Aversa gjorde jo et glimrende stykke arbejde i sidste sæson, hvor man var ét af de bedre midterhold.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Enig. De mistede self Kulusevski og Cornelius har været småskadet/uskarp hele sæsonen, men de var på forhånd spået en midterplacering. Alt er åbenbart gået galt.
Jeg har noteret mig pizzeriaet i Husum Old Bull.

FAF21: jeg har fået mad fra Da Basso, hvor lasagnen var udemærket, pastaretterne not so much, men vil da prøve deres pizzaer.

JuveFella: enomania er også på min liste, vildt jeg ikke har fået sat benene der endnu!

la vecchia signora
Parma er selv skyld i deres misere. At skille sig af med D´Aversa var hovedløst, og det kom til at bide dem selv i røven.

Noget helt andet: Jose Mourinho i Roma, hvad siger vi til det? Han er god til at skabe et sammenhold, men han slider også på en trup, så han er næppe en langtidsholdbar løsning.

Jeg har også en fornemmelse af, at hans metoder er ved at være lidt bedagede, da fodbold i øjeblikket udvikler sig væk fra det, han står for.
En fisselatte, tak.
Nå men hvis vi er i det kulinariske hjørne og deler ud af guldkornene, vil jeg med blandende følelser også byde ind. Nogle af stederne er i forvejen svære nok at få bord på, så prøv at lad være at overrend stederne :)
- Det er i hovedstadsområdet

Bedste pasta:

Fabro - Lille restaurant i Borgergade. Vanvittig lækker, vanvittig billigt. 10-12 siddepladser og tilberedt af italienere

Bedste italienske restaurant

Mangia - I kender den nok, hvis ikke.. så glæd jer!

God og billig take away:

Pasta La Pasta - italienske råvarer flyves ind og tilberedes af tidligere Michelinkokke. Plain and simple og en pastaret til imellem 90-120kr

God pizza i Nordsjælland:
Armando i Gentofte - solid pizza
la vecchia signora
Annonce