Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu var det jo sagt i sjov, men anfægter du at Lazio er et mindre hold end Inter?

Det ved jeg godt, og min egen kommentar var da også blot en spøg.

Men når det så er sagt, er det lidt sjovt, at fx Inter og Milan trods langt større økonomi, etc. har fået så lidt ud af det i ti år.
En fisselatte, tak.
Syntes Mou og Roma lyder spændende.
Er der en der ved om Roma kan sikre sig europæisk bold med en 7. plads når Copa finalen er mellem Atalanta-Juve som begge er sikret plads via placering??
7. plads giver en billet til Conference League. Om det er direkte eller kvalifikation er jeg ikke sikker på.
@ TR

Jeg nærer enormt meget sympati for Atalanta - selvom Inter og Atalanta er lidt smårivaler. Atalanta er klart det hold, jeg ser næstflest kampe af. Fiorentina har jeg også en svaghed for. Derudover har Trapani, Benevento og Akragas af forskellige årsager plads i mit hjerte - uden jeg følger super meget med.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Man skal lige igennem en playoff-runde, hvor man skal slå nr. 3 fra den serbiske liga el.lign. Det burde være overkommeligt selv for Roma
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@TR

Atalanta, Lazio, Hellas Verona og Sampdoria må gerne klare sig godt, bare ikke bedre end Inter. Og så har jeg lidt en svaghed for Zemanalandia Foggia.
Solo non mai in B. Altobelli-Baresi-Bergomi-X-Zanetti-X-Handanovic-Lautaro
Grundlæggende er jeg kritisk overfor la cucina italiana i Danmark - både mht take-away, restauranter og fødevarebutikker. Nok fordi jeg tidligere, og for ofte, er blevet skuffet over især forholdet mellem kvalitet og pris herhjemme.

Jeg er frekvent i Italien og kan derfor kontinuerligt sammenligne forholdene herhjemme og i Italien. Det er selvsagt ikke helt retfærdigt - et lokalt køkken fås sjældent bedre (og billigere) end i hjemlandet - men jeg kan ikke lade være. Jeg er miljøskadet.

I de senere år er standarden i Danmark dog blevet bedre, og de sidste par dages anbefalinger her i i tråden af kulinariske, italienske muligheder har været interessant at læse med om. Og nogle af dem bør jeg nok give chancen. Selvom jeg måtte være miljøskadet, er jeg ikke dumstædig :-)

Så derfor tak for tips, de herrer.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Så mange gode anbefalinger, men ingen af La Buca i Vanløse?
Morten Olsen: Vi skal huske på, at Danmark er en stor fodboldnation, men et lille land. https://imgur.com/a/NnVu7eA
Enig med Jussi. La Buca er en skøn restaurant!
Bella Italia i Sønderborg har alle dage været god synes jeg, og den har eksisteret så længe jeg kan huske. I al fald siden 70´erne.

Jeg kan se at de har "overgivet sig" og nu tilbyder take-away menu, muligvis opstået for nylig grundet Covid-19 nedlukningen. Det var de ellers tidligere meget imod da det ville være at gå på kompromis med kvaliteten.
Annonce