Snak

Mere indhold efter annoncen
Du kan sgu lave en live transmission fra Franchi når de lokale hiver høtyvene frem fra gemmeren og jagter Corvino gennem byen, Mag.
Har selv gået lidt med tanken os Mag. AltOmItaliensk fodbold havde noget videoPodcast. Jeg holdte ud i 1 minut inden jeg slukkede for det. Det var skræmmende ringe, på trods af indehaveren af hjemmesiden er meget passioneret Sampdoria fan og går utrolig meget op i Italiensk fodbold.

Lentini:
Ja, hans engelsk og bedrevidenhed kan godt blive lidt trættende i længden. Jeg kan os godt lide fodboldFM, men der er for meget PRL, Barca, Real, Neymar og Superliga.
Daje!
Haha, det lyder som lidt af en fiasko, La Mir.

Findes den stadig på Tuben? Et grin værd måske?
Er du frisk, Lentini?... og andre?

Men hvad siger du, Lentini? La Mir!! har åbenbart også leget med tanken.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Lentini

Jeg tror muligvis, han måske har det på hans FB side.

Here you go!
http://altom-italienskfodbold.dk/category/aoif-tv/
Daje!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ La Mir

Ja, det er lidt mit problem med Amoyal. Det lyder lidt for meget som om han nyder opmærksomheden lidt for meget på Twitter. Men tror dog også han snakker til et større amerikansk publikum end europæere.

Så lige ham Samp-manden. Det var... tørt! Men nuvel, skal ikke kritisere en mand som rent faktisk ligger ansigt til.

@ Mag

Hvad har du tænkt dig?

Svensken har faktisk en podcast om italiensk fodbold ved Expressen. Hedder... Corvino.
@ Lentini

Har tænkt på et program om calcio på flow- eller net-tv... eller lands- eller lokaldækkende radio... eller en podcast.

Det kunne være ren con amore eller også er der reklameindtægter forbundet med det.

Ressourcen er calcio-nørderne herinde, som ved mere om calcio end alle andre. Dét er ubetalelig, autentisk content, som alle higer efter, men som ingen pt. kan levere.

Der er altså flere muligheder. Og jeg er helt åben for andres meninger, ønsker og input. Kan/vil heller ikke gøre det alene, hvis man endelig skulle kaste sig ud i det..

PS: Jeg har - i al beskedenhed - (også) lidt forstand på både medier og marketing :-)
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg har ikke noget personligt imod David Amoyal, i bund og grund har vi jo bare samme interesse for Serie A, men har det måske alligevel lidt stramt med, at han bliver behandlet som en eller anden form for berømthed eller Serie A-kapacitet på Twitter, blot fordi han videreformidler Di Marzios info/artikler på engelsk. Omvendt er han med til at informere om og udbrede interessen for Serie A med sin podcast og med en daglig storm af tweets. Det kan han jo sådan set godt være bekendt.

Hvis I laver en bold.dk.calcio podcast, så bliver jeg med sikkerhed fast lytter. Sæt i gang:)
Jeg støtter også gerne op om en calcio podcast, dog vil jeg komme med et ønske, at det gerne må handle om andet end top 4 holdene.
“It was so hot in Sevilla that, at first, I nearly regretted my transfer. I much prefer playing football in the rain at Stoke. It’s far easier.”
Jeg vil da også gerne lige supporte ideen om en ordentlig calcio-podcast på dansk. Det ville være superfedt, og jeg ville være en både fast og meget taknemmelig lytter - det tør jeg godt love jer.
Annonce