Snak

Mere indhold efter annoncen
Åhr, du er s´gu en guttermand, Mag! Og ja, man skal jo lære noget nyt hver dag - ellers har dagen været spildt. Så hvis jeg har været behjælpeligt med det, er det da bare min store fornøjelse!
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Keep ´em coming, Le Cifre!
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Efter 11 nederlag på stribe gik den ikke længere. Oddo har fået sparket. Den gamle Juve-forsvarer Tudor tager over.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg er ikke sikker på, hvordan de skærer kagen, hvis alle 3 hold ender med samme pointantal. I de gode gamle dage var Frosinone blevet elimineret som dårligst af de 3, mens Parma og Palermo havde spillet spareggio om 2. pladsen. Ved ikke om den politik stadig er gældende.

Reglerne siger, at følgende gælder ved samme pointantal:

a) Opnåede points i indbyrdes kampe
b) Målforskel i indbyrdes kampe
c) Målforskel i hele turneringen
d) Flest scorede mål i hele turneringen
e) Lodtrækning

Dette må vel være gældende, uanset om det handler om to eller tre hold med samme pointantal. Jeg har i hvert fald ikke kunnet finde info om andet.

Jeg forsøger også at finde ud af hvordan årets playoff er skruet sammen. 6 hold er et underligt antal at have med at gøre i et elimineringsrace.

Nr. 6 og 7 mødes i én kamp, nr. 5 og 8 mødes i én kamp. Vinderne af disse to kampe møder derefter nr. 3 og 4 over to kampe. Vinderne af disse to kampe mødes så i finalen over to kampe.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Liverpool´s spillere ankommer til stadion i træningsdragter. Roma´s ankommer i skarpskårne jakkesæt. Italien i en nøddeskal. Klasse.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Mag:
Liverpool´s spillere ankommer til stadion i træningsdragter. Roma´s ankommer i skarpskårne jakkesæt. Italien i en nøddeskal. Klasse.
Hehe. Det er et eller andet sted ret fjollet, men det er lige præcis også sådan en ting der varmer mit italienske fodboldhjerte. Elsker det:)
Di Francesco lignede dog en som man finder på det lokale værtshus :-)
Forza Napoli Sempre!
Enig. Weird kombi af Claus Steinlein briller og en Roma-kasket som sad lettere på skrå.
Ja der gik lige lidt for meget Giuseppe Iachini i den.
"Claus Steinlein-briller". Er den ikke ved at være bare lidt slidt, Lentini? Steinlein er nemlig den eneste, der nogensinde har brugt lignende briller. Eller noget ...
Annonce