FIGC er bare en joke. Toppen består sikkert af konservative højreorienterede som ikke prioriterer racisme og diskrimination så meget som de gerne vil have landene udenfor Italien til at tro.
I øvrigt kiggede jeg lige på tabellen. Roma og Atalanta har 11 point ned til 18. Pladsen og altså en plads under stregen… og 12 point op til Napoli og Milan. Det er voldsomt.
Der burde hent sikkert skrides meget hårdere ind men det ville også være forkert at straffe Roma når nøjagtigt det samme skete efter Atalanta - Fiorentina den 5/10.
Vlahovic bliver fuldstændigt udstillet på live tv uden det fik nogle konsekvenser.
Voldsom episode. Og journalisterne beder ham stille sig til mikrofonen og lader som ingenting? Jeg er ikke så skarp på det italienske.
Martinovic
Jeg ved godt det ikke kommer til at holde hele sæsonen, men det er en ret god indikation på, hvor suveræne Milan og Napoli hidtil har været til at vinde kampe i modsætningen til næsten alle andre store hold.