Snak

Mere indhold efter annoncen
Sådan fungerer fan-logik jo desværre oftest. Kunne være interessant at se, hvis man stillede de forskellige situationer op med komplet neutrale aktører i stedet for (situationerne fra Inter-Juve, Roma-Milan og Milan-Inter). Så kunne vi måske finde ud ad, hvor mange af de straffespark der reelt set skulle have været dømt.

Jeg er faktisk i overvejende grad af den holdning, at ingen af de fire straffespark skulle have været dømt.
Sempre Milan.
Jeg ved ikke, hvem du tænker på. Helt neutrale er folk nok aldrig helt - i hvert fald ikke i Serie A-tråden.
@janus
Det er bestemt ikke min oplevelse (altså at der er bred enighed).

Udover de to straffessituationer, var det også en mærkelig "linje", hvor både Dzeko, Brozovic og Tonali skulle have haft gult for ret åbenlyse albuer i hovedregionen på en modstander.

Det er tydeligt, at han gerne vil lade spillet flyde lidt mere (hvilket selvsagt er positivt). Men jeg har bestemt også observeret mange kommentarer om, at han havde svært ved at fange det rigtige niveau.
Mener de fleste kommentatorer, aviser og diverse Twitter profiler og bold-brugere der normalt kommentere neutralt på Serie A kampe.

Men klart det var en svær kamp at dømme og der vil altid være enkelte situtationen der kan diskuteres. Men generelt gjorde han det godt og de to straffespark var korrekt dømt med den linje der har været lagt.

Det straffe Venezia fik mod Roma var langt mere tvivlsomt (ikke eksisterende) og blev ikke omstødt af VAR. Kan bedre forstå hvis de er sure i forhold til Milan fans.
@janus
Det er jo netop en god pointe.

Mange episoder bliver diskuteret i skæret af andre.

Sidste weekends straffeepisoder er et glimrende eksempel.
Mange Inter-fans var "oprørte", da de så ligheder med en episode mod dem.

Og det er sådan set meget normalt, men vi ender med at diskutere fra to forskellige vinkler - var det korrekte ift reglerne eller var det "rimeligt" ift andre episoder.

Det gør det selvsagt svært, at føre en saglig diskussion.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Albanian.Rossoneri: Er det (blandt andre) mig du sigter efter? I så fald kunne jeg godt tænke mig at høre hvad der divergerer i min tilgang til straffesparkssituationerne i kampene Inter-Juventus, Roma-Milan og Milan-Inter? For jeg er faktisk ikke med på hvor jeg går fejl sådan rent principielt.
I så fald kunne jeg godt tænke mig at høre hvad der divergerer i min tilgang til straffesparkssituationerne i kampene Inter-Juventus, Roma-Milan og Milan-Inter?


Jeg tror, at han henviser til, at mange Inter-fans ikke mente, at der var straffe mod Dumfries i Inter-Juve, men det blev dømt.

Derefter mente selv samme fans, at der skulle være straffe mod Simon Kjær i Roma-Milan, fordi det blev dømt i en lignende situation i førnævnte kamp.

Dvs. at i første tilfældet, mener man, at reglerne er således, at der ikke skal dømmes straffe og i det andet tilfælde mener man, at reglerne pludselige skal være modsat. Fordi man sammenligner med en tidligere dom (som man i øvrigt mener er forkert) og ikke kigger på den enkelte situation isoleret i forhold til reglerne.
Forza Milan!
@paolomaldini: Arh ok. Jamen så var det ikke henvendt til mig kan jeg forstå. For jeg har ikke på noget tidspunkt givet udtryk for den holdning du opridser. Det var blandt andet derfor det undrede mig at det var mit indlæg om Doveris præstation som skulle afføde reaktionen.
@IFL: Det var tydeligvis en udbredt holdning, men dermed ikke sagt, at alle opfattede det sådan :)

Generelt har vi desværre set meget inkonsistente dommerlinjer - både mht. straffespark, men også gule kort og frispark. Det er jo dømt til at skabe frustration hos fans. Netop fordi man kommer til at sammenligne med tidligere situationer, hvor en modstander fx fik straffespark i en situation, hvor ens eget hold nu ikke får.
Forza Milan!
@paolomaldini:
Generelt har vi desværre set meget inkonsistente dommerlinjer - både mht. straffespark, men også gule kort og frispark. Det er jo dømt til at skabe frustration hos fans. Netop fordi man kommer til at sammenligne med tidligere situationer, hvor en modstander fx fik straffespark i en situation, hvor ens eget hold nu ikke får.
Det er svært at være uenig med dig i.

Jeg tror Serie A er en temmelig svær liga at være dommer i. Som Skriniar viste os i søndags, er der en tendens til at falde alt for let selv blandt de store og stærke forsvarsspillere ligesom der generelt set opleves et stort tryk fra tribunerne. Men det undskylder selvfølgelig ikke de mange italienske dommere som har mere end bare svært ved at lægge en linje og følge den igennem alle 90 minutter.
Annonce