Snak

Mere indhold efter annoncen
Spanien må have andre regler på området. Suarez er italiensk gift og havde derfor muligheden for et italiensk pas men det krævede at han kunne bestå prøven.

Svindlen med pas og opdigtede bedsteforældre var så udbredt at italienere har et begreb for det - Passaportopoli. Startende med Veron´s skifte til Lazio der kom i stand da Lazio pludselig opdagede at han havde italienske bedsteforældre. En bedstemor var det vist.
Og hvorfor kunne han spille i Spanien på sit EU-pas men ikke i Italien?


Fordi Luis Suarez ikke har EU-pas.
La prende Vecino.
Ok. Jeg var ikke klar over, at Suarez var en af Barcas ikke-eu-spillere.

Der er vel reelt kun tre muligheder i pas-skandalen. 1. Juve har skaffet ham svarene. 2. Han har selv skaffet svarene. 3. Moratti & Co ;-)
Ok. Jeg var ikke klar over, at Suarez var en af Barcas ikke-eu-spillere.


Det var han heller ikke, men da hans kone har italiensk pas, tæller han som EU-spiller i Spanien.
Det gør han ikke i Italien - hvilket giver langt mere mening, når manden end ikke kan gennemføre en simpel, italiensk sprogprøve uden at snyde.

Der er vel reelt kun tre muligheder i pas-skandalen. 1. Juve har skaffet ham svarene. 2. Han har selv skaffet svarene. 3. Moratti & Co ;-)


Der er jo ikke så meget tvivl om, at universitet der stod for prøven har hjulpet ham med at snyde.
Spørgsmålet er, hvorfor Perugia Universitet skulle hjælpe Luis Suarez med en sprogprøve der de facto ville føre til et skifte til Juventus, hvis Juventus ikke var involverede.

Svaret er naturligvis, at det ville de ikke.
La prende Vecino.
Det er naturligvis ikke en professor fra universitetet der står bag nej. Juve kan have presset på, eller Suarez og agent kan have gjort det. Hvad der er mest plausibelt må den enkelte vurdere
Mere indhold efter annoncen
Annonce
I første omgang undersøgte FIGC Juventus indenfor de strafferammer de har til rådighed, mens den offentlige anklager i Perugia undersøger universitetet.

Der er intet - ud fra anklagerne - der skulle tyde på at Suarez har haft en strafferetlig involvering.
La prende Vecino.
Det er bare i de italienske gener at snyde og fuske hvis der en god chance for at slippe afsted med det.
Det er ikke nyt sådan har det altid været.
Jeg kan se at Mou er enig med mig i at Inter er en klasse over resten af Serie A. Det varmer mit gamle Inter-hjerte på flere måder.

Flot sejr til Roma i dag i øvrigt.
Desværre vidner det om, at niveauet er langt fra de bedste hold i Europa, hvis målestokken er Real, Bayern og de engelske hold.
Annonce