En investeringsfond vil selvsagt há en ting for øjet; at få så meget ud af deres investering som muligt.
Præcis, og det er jo også det Elliott har gjort. Med ganske stor success vil jeg tilføje.
Der er skabt en af de yngste trupper i ligaen, med enormt meget fortsat udviklingspotentiale, har sænket omkostninger og øget indtægter, samtidig med at man fortsat spiller med om mesterskabet.
Jeg har svært ved at se, hvad man forestiller sig, at fx Arnault skulle kunne gøre anderledes/bedre.
Såfremt Investcorp kommer til, vil de selvsagt have de samme mål som Elliott havde/har og dermed må man forvente, at strategien også vil være den samme.
En Arnault ville jo fx heller ikke bare kunne poste uanede mængder penge i truppen - der er fortsat noget der hedder FFP.
Mens f.eks. Arnault mere vil handle om hvad der er det bedste for klubben - altså iskold økonomi kontra økonomi kombineret med følelser.
Jeg kan ikke se et modsætningsforhold her. En god økonomi er godt for klubben. Lad mig minde om at Berlusconi solgte Kaka, Zlatan, Shevchenko, Silva m.fl. til trods for hans følelser for klubben.