Hvis du ikke mener at det skal ramme Inter, så forstår jeg ingenting.
Jura handler ikke om hvad jeg mener og synes.
Jeg føler mig relativt overbevist om, at sagen er forældet og at der ikke kan komme noget retsligt efterspil.
Inter fik administrativt tildelt 05/06 scudettoen og den kan FIGC da passende fratage dem igen, såfremt der er hold i rygterne og påstandene.
Juve har fået en straf, de har taget deres straf.
Præcis - Juventus snød og fik en straf. Og genrejste sig på flotteste vis.
For mig at se er fortidens synder vasket bort. Moggi og co. er væk og Calciopoli hører til i historiebøgerne.
Nu har der så været en ny samlet Juventus-ledelse der også har snydt - og nu bliver det også straffet. Igen helt efter bogen.
Mens Inter har vundet mesterskaber og Champions League baseret på at deres folk har fået fjernet konkurrencen i ligaen. Det er usmageligt! Føj!
Jamen hov. Jeg bifalder eller negligerer da ingenlunde, at Inter angiveligt har gjort sig skyldig i de samme synder.
Som jeg skrev før, er jeg i mod snyd. Punktum.
Og hvis det er rigtigt at Inter har snydt på lige fod med Juventus, er det da, helt isoleret, en uretfærdighed.
Men jeg responderer på to ting;
1) Er Juventus pludselig blevet ofre af, at andre også har gjort lignende ting? Svaret herfra er et rungende nej. Der er blot flere skyldige.
2) Kan der komme et retsligt efterspil? Uden at kende italiensk lovgivning på området, vil min klare forventning være nej.
Eneste der, efter min opfattelse, kan ske er, at Inter kan få frataget 05/06 scudettoen og så kan der skrives et nyt kapitel i Calciopoli-sagen (som du selv er inde på).
