Snak

Mere indhold efter annoncen
Nå, hvis vi lige skal vende absurditeterne ryggen for en stund, så har Evelina Christillin (repræsentant for UEFA i FIFA- kommiteen) i dag udtalt, at det er meget sandsynligt, at UEFA vil udelukke Juventus fra turneringer i næste sæson.

Dette bygger på den falske bogføring der relaterer direkte til den settlement agreement der blev indgået sidste år, men altså på falske forudsætninger.

UEFA vil dermed have valid grund til at ophæve den pågældende settlement agreement og herunder også, den efterfølgende straf. Straffen vil, i flg. Evelina Christillin, sandsynligvis være udelukkelse.

I sidste ende er det selvsagt ikke Christillin der sidder med den afgørelse, men det ville være underligt, hvis en sådan udtalelse ikke var klappet af med folkene i CFCB først. Alternativt, at der var nogenlunde almen viden, at dette vil være udfaldet.
Du kan selv hente de mange "plusvalenzahandler" frem fra din klub typisk lavet i juni i desperation, hvor spillerne aldrig har spillet eller spillet mistænkeligt lidt. Derudover er der jo åbenlyst handlet overbetalte spillere, endda reciprokt (de sidste 2 årtier) og flyttet spillere frem og tilbage (Pinamonti, Vanheusden, Radu bla).


Vi kan hurtigt blive enige om, at det var FFP-manøvre, men handlerne med Pinamonti, Radu og Vanheudsen har Inter alt i alt tabt penge på. Det er milevidt fra Juventus, som sendte middelmådige spillere til små klubber for, relativt set, sindssyge og inflaterede beløb (Mandragora, Audero, Sturaro, Favilli (apropos at andre hold skulle have haft hånden oppe i Genoa), Cerri, Romagna og så videre og så videre) Forskellen er, at Inter købte dem tilbage, mens Juventus har noteret de har handler som overskud og lovet vennetjenester længere nede ad vejen.

Davide Santon: ceduto alla Roma per 9,5 milioni, plusvalenza 8,127 milioni.
Andrei Ionut Radu: ceduto al Genoa per 8 milioni, plusvalenza 7,763 milioni.
Davide Bettella: ceduto all’Atalanta per 7 milioni, plusvalenza 6,949 milioni.
Federico Valietti: ceduto al Genoa per 6 milioni, plusvalenza 5,950 milioni.
Jeison Murillo: ceduto al Valencia per 11,938 milioni, plusvalenza 5,340 milioni.
Marco Carraro: ceduto all’Atalanta per 5 milioni, plusvalenza 4,455 milioni.
Jens Odgaard: ceduto al Sassuolo per 4,620 milioni, plusvalenza per 3,535 milioni.
Nicolò Zaniolo: ceduto alla Roma per 4,230 milioni, plusvalenza per 2,643 milioni.
Yuto Nagatomo: ceduto al Galatasaray per 2,5 milioni, plusvalenza per 1,845 milioni.
Rei Manaj: ceduto all’Albacete per 1,975 milioni, plusvalenza per 1,225 milioni.
Francesco Bardi: ceduto al Frosinone per 1 milione, plusvalenza per 721mila euro.
Geoffrey Kondogbia: ceduto al Valencia per 21,893 milioni, plusvalenza per 541mila euro.
Gary Medel: ceduto al Besiktas per 2,5 milioni, plusvalenza per 191mila euro.
Stevan Jovetic: ceduto al Monaco per 10,5 milioni, plusvalenza per 129mila euro.
Marco Capone: ceduto al Crotone per 20mila euro, plusvalenza per 16mila euro.
Valore complessivo: 49,7 milioni di euro.

INTER: LE PLUSVALENZE DELLA STAGIONE 2018-19
Andrea Pinamonti: ceduto al Genoa per 19,5 milioni, plusvalenza 9,009 milioni.
Zinho Vanheusden: ceduto allo Standard Liegi per 11,740 milioni, plusvalenza 9,529 milioni.
Andrea Adorante: ceduto al Parma per 4 milioni, plusvalenza per 3,954 milioni.
Marco Sala: ceduto al Sassuolo per 3 milioni, plusvalenza per 2,949 milioni.
Gabriele Zappa: ceduto al Pescara per 3 milioni, plusvalenza per 2,945 milioni.
Riccardo Burgio: ceduto all’Atalanta per 1,5 milioni, plusvalenza per 1,464 milioni.
Francesco Forte: ceduto al Waasland per 400mila euro, plusvalenza per 287mila euro.
Alberto Brigati: ceduto al Padova per 5mila euro, plusvalenza per 4mila euro.


Hvad er det jeg skal se? Hvad anfægter du?

At ledere siger, at de selv er chokerede eller det er et rod eller at handler er på kanten, er jo ikke det samme som at det er ulovligt, al den stund, at der ingen regel er om det. Medmindre man finder pudseløjerlige "Korrektheds-paragraffer", hvilket er decideret komisk i et land kendt for ikke korrekthed, råddenskab, studehandler og nepotisme.

Når man gerne aflytter nogle klubber men ikke andre, er det i sagens natur nemmere at finde udtalelser. Ikke sikkert alle anklagere/byer har samme interesse i at aflytte.


Men bak gerne følgende postulat fra forrige side op;
Milanoklubberne har dyrket fiktiv plusvalenza i 2 årtier bla med indicier, der ligner Juve´s (vidneudsagn fra egne spillere om forfalskede underskrifter) og åbenlyst, ÅBENLYST brugt som værktøj for at lappe underskud og dermed jo præcis det samme, som Juve i 3-4 år har dyrket.



La prende Vecino.
Hvorfor er det sjovt?

Det er nok også kun sjovt hvis man, som jeg, nyder absurd humor som Monty Python, Casper og Mandrilaftalen osv.

At FIGC skulle være oprettet fordi man var sur over, at påskeægget var opfundet i Torino, er umiddelbart enten absurd humor - eller bare absurd.

I alle tilfælde anser jeg det ikke som noget der bør tages seriøst.

Men du kender måske ikke til din egen klubs hundredevis af fiktive plusvalenzahandler med forfalskede underskrifter?

Nej, det er umiddelbart gået min næse forbi. Der må du lige oplyse mig. Hundredevis af handler med falske underskrifter er trods alt en del.
Juve skal bare straffes så hårdt som muligt! Og håber de bliver udlukket af uefa! Det ville være en fornøjelse at de blev det! De har snydt og der er beviser for det. Bum straf!
Forza inter!!!!!!💙🖤 OB i dk 💙
Hvad skal jeg bakke det op med? Det er da blot at gå ind og finde handlerne, indbyrdes med bogført værdi af bla 8 ungdomsspillere til uhørte beløb, der gavnede begge klubber og endte med en fesen dom på 90.000 i bøde.

Fætrene talte sammen og aftale og forfalskede underskrifter. Juve aftale (med sig selv?) hvem, de nogle gange skulle afhænde og lavede så fx en Genoa-aftale med 3-4-5 spillere ligesom Roma gjorde med Verona.

Det er vist kun ignoranter, der ikke kan se 2 årtiers fiktive handler begået i kollektiv accept i ligaen, hvor Lega, Figc og politikerne stod og kiggede tavst på, da de jo alle godt vidste, hvad der ville ske, hvis man fjernede mange hundrede mio fiktiv indtægt hver sæson.

(Mandragora, Audero, Sturaro, Favilli (apropos at andre hold skulle have haft hånden oppe i Genoa), Cerri, Romagna

Arg, nu har Juve ikke lavet nær så mange handler med Genoa som de 2 Milanoklubber, der har over 100 handler og naturligvis er der forskel på korrekt plusvalenza (tørre salg som Zlatan i 2013) og de smarte fiduser med at sælge spillere, der slet ikke spiller for købende klub (Radu, Muratore og Napoli´s kuld) eller indbydes aftale at bytte dem (Jeres mange ungdomsspillere fx) eller mod at få en vennetjeneste.

Juve har dyrket det overdrevent for at lappe de 150 mio brugt hver sommer. Hvad brugte dit hold, Milan det til?

Brunelli var en af de hundrede af handler med forfalsket underskrift. Dengang var man ikke interesseret i at rydde op og stoppe fiktive handler. Fra klubbernes, lega, figcs eller politikernes side. Det er man i 2023.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad skal jeg bakke det op med?

Fakta og beviser kunne jo være et godt sted at starte.

Men det synes ikke umiddelbart som noget, du gør det så meget i.

For det record melder jeg mig lige ud her - det er, trods alt, for fjollet.
Hvad skal jeg bakke det op med?


De indicier du sagde fandtes, inklusiv udsagn fra spillerne selv, eksempelvis.

Det er vist kun ignoranter, der ikke kan se 2 årtiers fiktive handler begået i kollektiv accept i ligaen, hvor Lega, Figc og politikerne stod og kiggede tavst på, da de jo alle godt vidste, hvad der ville ske, hvis man fjernede mange hundrede mio fiktiv indtægt hver sæson.


Hvilke specifikt? Dem alle, simpelthen?
La prende Vecino.
Evelina Christillin (repræsentant for UEFA i FIFA- kommiteen) i dag udtalt, at det er meget sandsynligt, at UEFA vil udelukke Juventus fra turneringer i næste sæson.


Hvordan er det lige at reglerne er? Hvis Juventus slutter sæsonen i top 4 og derefter udelukkes går pladsen så til nummer 5 i Serie A eller til den bedste ikke kvalificerede klub på UEFA’s koefficientrangliste?
Det må være nummer fem. Sådan var det i 2006, og i 2018 (?) da Milan gik med til at blive udelukket fra Europa League.
La prende Vecino.
Frækt mål af Dia - nummer 16 for sæsonen og det 22. mål han er involveret i, i 34 kampe.

Man forstår godt han kædes sammen med større adresser.
Rossonere siden 1988. Forza Milan per sempre!
Annonce