Snak

Mere indhold efter annoncen
Det må du undskylde, Rosso.

Engang imellem misforstår jeg ting på bold.dk.
@martinovic
Jeg vil mene, at de allerede nu har flere points, end deres spil har berettiget til. De burde have tabt mod Atalanta og var også heldige mod Bologna.

Med al respekt, så bliver mesterskabet jo ikke afgjort på dagsform.

Vi er syv kampe (altså under en femtedel) inde i sæsonen og er det ikke ligevel tidligt, at melde et hold som Juventus ude af titelræset?

Omvendt vil jeg mene, at Inter og Milan får en bedre sæson end den forgangne...

Hvorfor vil du mene det?

Jeg har svært ved at se, at de to hold har løst de problemer der var åbenlyse i sidste sæson.

@flying havde et, efter min ydmyge mening, super godt indlæg i Inter-tråden i går, omhandlende Salernitana-kampen.

Han peger heri på, at det var bekymrende hvor let modstanderen spillede sig til store chancer.

Og han slutter med at konkludere; Mod en marginal bedre angriber, er jeg dog sikker på, vi havde tabt kampen.

For the record, var der flere pointer og konklusioner i indlægget. Ovenstående sakset for relevans til denne specifikke debat.

Får Inzaghi ikke styr på det, er det nok rimeligt at forvente, at der også i denne sæson kommer "svipsere", præcis som det var tilfældet sidste år.

Inters problem sidste sæson, var ikke at score mål (næstbedste angreb) - præcis som det ikke ligner det vil være det i denne.

Tager vi Milan, står man fortsat med problemet med en taktisk naiv træner. Dette selvfølgelig brutalt demonstreret i derbyet, hvor fire ud af fem scoring kom efter omstillinger.

Så længe det er tilfældet, er det også rimeligt at forvente, at holdet også vil indkassere alt for mange mål til, at scudettoen bliver relevant.

Tilbage står så at meget tyder på, at præmisserne for succes hos Inter, Milan og Juventus er relativt uændrede.

Dermed er det også svært at argumentere for, at udfaldet skulle være væsentlig anderledes.

I hvert fald med den viden vi har lige nu.
@Rosso: Er det ikke mere fair at måle Inters defensive output baseret på facts i stedet for på hypoteser?

Faktum er jo at Inter har lukket sølle tre mål ind efter syv kampe. Med det perspektiv du anvender i udmålingen af favoritter, må det da alt andet lige betyde at Inter ligner den helt store favorit indtil videre.
Er det ikke mere fair at måle Inters defensive output baseret på facts i stedet for på hypoteser?

Ikke når sample size er syv kampe. Det ville jeg faktisk mene var regulært useriøst.

Desuden er det jo ikke en hypotese, at Inter blot havde det 5. bedste forsvar sidste sæson. Verden bliver, som bekendt, ikke nulstillet henover sommerpausen.

Og af hvad jeg har set indtil videre, er der ikke en væsentlig forskel i Inters defensive performance i denne sæson, sammenlignet med sidste.
Selvom jeg er glad for, du har læst mit indlæg, så synes jeg, du har misforstået pointen - i hvert fald med henhold til debatten.

Jeg er med på, at store dele af kampen mod Salernitana ikke just var prangende fra et defensivt synspunkt, men det er i år nærmere en undtagelse end reglen, at Inter står stabile dernede. I de seks første kampe af indeværende sæson har Inters defensiv været endog meget stabil - også Sassuolo kampen medregnet, hvor de grønsorte ikke kommer frem til mere end halvanden nævneværdig chance (og så scorer to mål). Sidstnævnte er hvad der sker - lige så vel som det kan ske, at modstanderen kommer frem til en del chancer, uden at score (som mod Salernitana). De to ting udligner hinanden over en sæson, set fra et statistisk synspunkt.

Den stabilitet har så været der i det meste af 2023, hvor man kun lukker 0,87 mål per kamp ind i foråret - et væsentligt bedre snit end de 1,47 man lukkede ind i efterår 2022.

Som indskudt bemærkning her, vil jeg da også nævne, at selvom din præmisse om, at mestre som regel har ét af de bedste forsvar i sæsonen selvfølgelig består, så var Inters problem i høj grad også, at man ikke scorede nok mål i en periode, hvor man ellers ikke lukkede mange mål ind i den anden ende. Inter får fra den 24. til den 30. spillerunde kun fire point. Her lukker man kun 1 mål ind per kamp, men da man så kun scorer 0,57 selv, giver det ikke mange point. Så selvom din pointe selvfølgelig består, skal man selvsagt også medregne at man scorer nok mål - og at man gør det konstant.

Nå, men tilbage til Inters defensiv. Den har set hæderlig ud i hele 2023, med kun 0,87 mål lukket ind i foråret og i skrivende stund 0,43 i efteråret. Det ligger ikke så langt fra Napoli´s hhv. 0,7 og 0,86 og væsentligt bedre end Juventus´ 1 og 0,86 og Milans 1,09 og 1,33. For 2023 ligger Inter på 0,77 per kamp, Napoli på 0,73, Juventus på 0,97 og Milan på 1,10. Væsentligt er også, at Inters kurve peger nedad - altså, at man i løbet af 2023 lukker færre og færre mål ind; fra 12 mål i årets første 15 kampe, til ni mål i de efterfølgende 15 kampe.

Så selvom jeg så absolut ikke var imponeret af Inters defensiv isoleret set mod Salernitana, synes jeg, der alligevel er langt derfra at konkludere, at Inters defensiv kommer til at volde dem problemer - i al fald hvis man kigger på fakta og et samplesize, der hedder hele 2023 indtil videre. Det betyder selvfølgelig ikke, at Inter ikke kommer til at lukke mål ind i denne sæson, men man kan på baggrund af fakta ikke konkludere, at Inters defensiv a) ikke er forbedret, da den allerede var det inden sommerpausen og b) kommer til at være en nævneværdig hæmsko.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Rosso:
Desuden er det jo ikke en hypotese, at Inter blot havde det 5. bedste forsvar sidste sæson.
Nej, men det er en hypotese at Salernitana havde scoret (flere) mål i deres kamp mod Inter hvis de havde haft en bedre angriber, og det var selvfølgelig dét jeg refererede til.
Den stabilitet har så været der i det meste af 2023, hvor man kun lukker 0,87 mål per kamp ind i foråret - et væsentligt bedre snit end de 1,47 man lukkede ind i efterår 2022.

Når man kigger på perioder, skal man tage forudsætningerne med.

Jeg har tidligere selv skrevet om det, og kan da lige gentage det.

Inter mødte i første halvdel af sæsonen, fire af de seks hold der, sammen med Inter, udgjorde top 7 på udebane. Det resulterede i 10 indkasserede. I de omvendte kampe blev det til fire indkasserede mål.

Derudover mødte man også på udebane et, på daværende tidspunkt, enormt velspillende Udinese-mandskab, og lukkede ved den lejlighed tre mål ind.

Og på samme måde lukkede man tre mål ind i Firenze, der, traditionelt set, også er en svær udebane.

Dermed er det en lige så rimelige konklusion, at der ikke tegner sig en trendline der viser et forbedret forsvar, men snarere at kampprogrammet har været udslagsgivende for det overordnede billede.

...skal man selvsagt også medregne at man scorer nok mål - og at man gør det konstant.

Jeg er selvsagt enig i selve præmissen.

Men skal man bruge det i denne kontekst, må man umiddelbart se det i relation til konkurrenterne.

Her gik Inter fra banen seks gange uden at score, hvilket er fuldt på niveau med de primære konkurrenter; Napoli (5), Lazio (7), Juventus (7) og Milan (6).

Dermed er der ikke noget der peger på, at Inters mål skulle falde mindre gunstigt over en sæson og altså synes det heller ikke, at være en komparativ ulempe.

Diskussionen er dog, overordnet set, meget interessant. Kan huske Rasmus Ankersen har et eksempel med i "Sult i paradis", hvor han taler om netop dette. Som jeg lige erindrer det, bruger han et eksempel med Newcastle, hvor de nærmest havde den perfekte målfordeling over en sæson.

...der alligevel er langt derfra at konkludere, at Inters defensiv kommer til at volde dem problemer...

Jeg ved selvsagt ikke hvad der ligger i "volde dem problemer".

Min pointe er, at jeg ikke ser en væsentlig forskel på Inter fra sidste sæson til denne.
Den trendline der beskrives henover sæsonen, vælger jeg at tilskrive kampprogrammet. Eller i hvert fald at dette er den væsentligste forklaring.

Og dermed cirkler det tilbage til min oprindelige pointe - jeg kan ikke se det logiske argument for, at udfaldet af denne sæson, skulle være så meget anderledes sammenlignet med sidste, når det kommer til Inter, Juventus og Milan.

Mine forventninger omkring Napoli og tilbagevenden til normaltilstanden som galehus, synes indtil videre at holde stik. Og dermed ser jeg ikke dem som værende den primære favorit, til trods for deres overlegne niveau sidste år.
Jeg er sådan set enig med dig. Juventus er ikke en trussel i mesterskabskampen. I mit perspektiv skyldes det dog primært Allegri.

Det faktum at Allegri formår at gøre et forsvar bestående af Bremer, Brolæggeren, Lebben, Danilo, Sandro og De Sciglio til en af ligaens bedste defensive enheder fortæller dog en lidt anden historie.
Allegri er på ingen måde perfekt, men han får tæt på det maksimale ud af det materiale han har at arbejde med.
Det er ikke kønt, indrømmet, men det giver resultater, hvilket i sidste ende er det det handler om.

Men du er med på at den generelle holdning blandt både Serie A-trænere, Serie A-eksperter og Serie A-fans (også herinde) er at Juventus er blandt bejlerne til titlen ik?

Hvis man definerer bejler som én af de fire bedst placerede klubber i tabellen når sæsonen er slut, så er jeg enig i at Juventus er bejlere til titlen. Men det er ikke det jeg mener når jeg taler om at spille med om mesterskabet.
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
Nej, men det er en hypotese at Salernitana havde scoret (flere) mål i deres kamp mod Inter hvis de havde haft en bedre angriber, og det var selvfølgelig dét jeg refererede til.

Jamen det har du selvsagt ret i. Og jeg skal da heller ikke snylte mere på andres udtalelser.

For egen regning kan jeg sige, at jeg oplevede nogle væsentlige svagheder ved Inters forsvar I Salernitana.
Navnlig når bolden blev spillet ind i rummet foran backkæden, hvor jeg synes både De Vrij og Acerbi så meget tunge ud og samtidig mangler Hakan den defensive awareness, som fx Brozovic i så væsentlig grad havde (og sikkert fortsat har).

Præcis det samme billede så jeg i Sassuolo-kampen, selvom det andetsteds fremføres, at udeholdet scorer to mål på halvanden chance.

Sassuolo har i kampen otte afslutninger i feltet, hvoraf mindst to af dem må anses som noget der ligner 100% chancer.

Toljan en rimelig åben afslutning fra relativt kort afstand og med lidt mere skarphed, var den også sat ind.

Derudover er der Erlic´ helt frie header, der helt klart burde være omsat og i ikke mindst chancen hvor Laurienté spiller ét-to i feltet og selv kommer til en kæmpe chance, mens De Vrij står og kigger fodbold.

Så selvom det er en hypotese, kan man jo godt forholde sig til det alligevel og spørge om det ikke er en relativt sober hypotese.
Men du kan ikke bare blive ved med at flytte på præmisserne. Statistik fungerer ikke sådan, at du først kigger på trends, derefter beder om en rimelig sample size, for derefter igen at håndplukke modstandere.

Inter har i 2023 indtil videre spillet 30 Serie A kampe, hvor man har lukket 26 mål ind. I samme periode har man mødt rimelig modstand, som for eksempel to gange Napoli, Milan og Fiorentina, samt Juventus, Lazio og Roma én gang. Endvidere har man i Champions League lukket fem mål ind i syv kampe, hvor man blandt andet har mødt Milan og verdens pt. vel nok bedste hold Manchester City.

Det er hvad en statistikker ville kalde for en fyldestgørende sample.

Uanset hvordan du vender og drejer det, forbliver følgende to ting et faktum:

1) Inter har i 2023 (altså, snart et år) ikke lukket et skræmmende antal mål ind.
2) Trenden for indkasserede mål er nedadgående henover samme periode.

Der er med andre ord ikke et rimelig belæg for påstanden om, at Inters forsvar ikke skulle være forbedret og at det skulle være en hæmsko i forhold til scudetto ambitionerne, som ellers synes at være narrativet.

Jeg er til gengæld små enig i følgende:

"Tilbage står så at meget tyder på, at præmisserne for succes hos Inter [...] er relativt uændre[t]."

Det føler jeg er rigtigt. Inters i nyere tids solide defensiv og fine offensive output giver gode præmisser for succes hos Inter.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Annonce