Hold nu kæft en gøjle kamp i Napoli! Begge træner rødt kort og en træner fra Monza. Monza med brændt straffe. Napoli der ligner er midter hold i serie. Vildt Hva der er sket med dem!
Forza inter!!!!!!💙🖤
OB i dk 💙
Det er en tåbelig beslutning, der vil svække Serie A. Ligaen var ellers så småt på vej frem igen. Ikke op til olierige Premier League niveauet, der er i en klam klasse for sig selv, men på niveau med Bundesliga og ikke langt fra La Liga.Nu skriver du selv at PL befinder sig i en "klam klasse for sig selv". Det er jeg helt enig med dig i. Fordi jeg er det, er jeg samtidig ikke overbevist om det her tiltag er så åndssvagt som du påstår at det er.
Åndssvagt.
Det vil jo fx med meget stor sandsynlighed betyde flere unge italienere på banen.
Mind mig gerne om, hvordan Serie A så ud før Growth Decree - var det en liga bugnende fyldt med talentfulde, blomstrende italienske spillere som klatredede sig op fra rå diamanter til deciderede verdensklassespillere, eller var det en middelmådig liga hvor den interne kompetitivitet i bedste fald var tvivlsom, og alle andre klubber end Juventus fejlede fælt hver evigt eneste år i Europa?Du er vist ikke med på selve pointen med mit skriv.
Det er en smadderromantisk drøm, at talenter udfylder tomrummet efter profiler og brager magisk igennem atmosfæren.Du har ligesom OC misforstået min pointe.
Jeg er ikke ude i at argumentere for at det så vil bringe gyldne tider (tilbage) til Serie A hvorfor dit svar på mit indlæg fremstår uvedkommende.
Nej, men du er ude i at argumentere for, at du velvilligt vil smadre ligaens konkurrencevilkår for at hypotetisk scenarie af en feberdrøm som end ikke fandt sted, før Growth Decree ikke eksisterede.For det første kan du jo altså ikke bare overføre virkeligheden før growth decree til virkeligheden efter growth decree. Bare fordi virkeligheden så ud på én måde før, er det selvsagt temmelig tåbeligt at påstå at det så nødvendigvis bliver sådan igen. Der er trods alt en del flere faktorer der spiller ind end en særlig skatteregel.
Sidst så vi Kuzmanovic´er, Alvaro Pereira´er og Tommaso Rocchi´er, ikke Dimarco´er eller Barella´er, og dét er så tilsyneladende det du vil tilbage til.
Det virker ret masochistisk.Haha. Det kan jeg sådan set godt se. Det er nu bare engang sådan jeg har det.