Okay, men hvorfor er Atalantas manglende straffespark i forgårs så ikke et større emne?
Jeg har skrevet, at det er forkasteligt, men det er åbenbart sådan, VAR er struktureret i Italien.
Hvis dommeren ikke havde dømt straffespark, så havde Atalanta heller ikke fået det af VAR. Det er som om, at dommerens kendelse partout skal låses af en clear and obvious-situation, selv om alle kan se, at Jimenez prikker bolden.
Hvad er det der er pilråddent ved en situation, hvor VAR-vognen siger noget til dommeren, hvorefter dommeren beslutter, at han er bekendt med situationen og har overblik over den?
Dommeren står flere meter væk. Det er typisk for italiensk fodbold og også andre ligaer, at mindre hold har en tendens til at udnytte alle spillets facetter for at trække tiden eller trække et billigt frispark. Fabbri må vurdere, at det er det, Verona-spilleren forsøger at gøre brug af. Billederne viser bare noget andet.
Det er sjovt hvordan det i det ene overblik fylder VAR for meget (som da dét ikke overruler Miranchuk-straffesparket), og i det andet (som her) åbenbart skal overrule dommeren.
Jeg ønsker blot, at VAR skal korrigere de fejl, som dommeren laver eller ikke ser. Jeg troede, det var meningen med VAR, at det skulle være med til at komme alle de fejl til livs, men jeg tog fejl.