Snak

Mere indhold efter annoncen
Europa League:

Eintracht Frankfurt - Inter
Napoli - Salzburg

Chelsea - Dinamo Kiev
Dinamo Zagreb - Benfica
Valencia - Krasnodar
Sevilla - Slavia Prag
Arsenal - Rennes
Zenit - Villarreal

Egentligt utroligt... ingen af de stærkeste hold støder sammen og der er vel 8 klare favoritter.

Kan efterfølgende godt blive nogle spændende kvartfinaler og frem.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Der mest åbne opgør er vel Zenit imod Villarreal. Men ellers ser det ud til at være favoritsejre.
Forza Napoli Sempre!
@Lele

Kan egentlig ret godt lide Napoli. Virkelig. Men det ærgrer mig, at stort set alle napolitanere, jeg har talt med og læst kommentarer på nettet fra, ikke føler, de er en del af Italien. Rent ud sagt hader de Italien. Så har Italien stjålet penge fra dem i 1800-tallet, så har Italien forsømt dem, så har Italien givet penge til mafiaen, så har Italien været racistiske og så videre og så videre. De lever virkelig for den der offermentalitet. Desværre.


Jeg er ikke enig. Da jeg/vi var i Napoli var det ikke umiddelbart det foerste der slog mig, at de skulle "hade" Italien. Ja ja, der er helt sikkert nogle store problemstillinger som de kaemper med og som ogsaa tildels er kommet til udtryk gennem Italiens nuvaerende politiske klima (Lega Nords fulde navn er jo faktisk noget a la "Lega Nord for uafhaengigheden af Padania"), den her kloeft mellem nord- og syditalien, det (relativt) rige nord mod den, i hvertfald tidligere naermest mafiakontrolleret fattige syddel men det er en alt, alt for kompleks problemstilling til, at koge det ned til at napolitanere hader Italien. For det er en unuanceret udmelding.
Jeg vil vove at påstå, at Frankfurt - Inter også er relativt åbent. Ærgerligt at de opgør næppe vises på TV i og med at 6´eren så ensidigt fokuserer på Chelsea og Arsenal.
Ærgerligt at de opgør næppe vises på TV i og med at 6´eren så ensidigt fokuserer på Chelsea og Arsenal.


Studiet i går virkede som ved en typisk Premier League-kamp - det var næsten helt grotesk.
La prende Vecino.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg vil vove at påstå, at Frankfurt - Inter også er relativt åbent.

Med understregning af relativt. Inter må være favoritter. Især hvis de fortsætter den opadgående formkurve. Men Frankfurt er ikke en let størrelse med de uregerlige balkan-angibere. Kan blive to gode kampe.

Ærgerligt at de opgør næppe vises på TV i og med at 6´eren så ensidigt fokuserer på Chelsea og Arsenal.

Med modstanderne Kiev og Rennes in mente, kan selv PL-kanalen vil ikke undgå at kigge andetsteds. Well, jeg bliver sikkert skuffet.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Med modstanderne Kiev og Rennes in mente, kan selv PL-kanalen vil ikke undgå at kigge andetsteds. Well, jeg bliver sikkert skuffet.


Du kan roligt forberede dig på det. Modstanderne betyder intet i denne sammenhæng, hvilket BATE var mere end et bevis på. Ellers havde opgørene mellem Lazio og Sevilla været oplagte bl.a. pga. dansk islæt på begge hold. Men nej.

Enhver kamp på dansk tv med Chelsea eller Arsenal som den ene part, vil trække flere seere end Inter-Frankfurt. Det siger sig selv.

Glimrende, i øvrigt, at Juventus´ suspekte handler, blev diskuteret herinde. Alle andre end Juve-fans kan ligesom se, at Juventus vasker penge hvide for åbent tæppe ved at sælge middelmådige spillere til kunstigt opblæste priser. Hatten af for det, hvis de slipper afsted med det, men jeg forstår ikke klubbens fans´ behov for at forsvare det. Det er bare en del af gamet. Business never personal.

Enhver kamp på dansk tv med Chelsea eller Arsenal som den ene part, vil trække flere seere end Inter-Frankfurt. Det siger sig selv.


Men det bliver vel heller ikke ændret hvis de konsekvent viser de engelske klubber. Jeg forstår udemærket at det handler om seertal, men det er lidt ligesom hønnen og ægget og hvem der kom først. Hvis de ville tage en chance og vise de italienske hold, så kunne flere få øjnene op for klubberne i Italien og seertallene vil givetvis stige fremadrettet. Folk er vanedyr og har vænnet sig til "de gode gamle" tipslørdag dage med Tommy Troelsen, hvor de engelske kampe var en fast del af sendefladen. Det er vel ved at være på tide at få udfordret det monopol, især når man vælger at vise Arsenal imod Borisov, fremfor Lazio imod Sevilla.
Forza Napoli Sempre!
Juventus vasker penge hvide for åbent tæppe ved at sælge middelmådige spillere til kunstigt opblæste priser.

Jeg er mildest talt ikke Juve-tilhænger. Men at smide hvidvask-kortet er sgu lidt af en påstand.

Mener du dermed f.eks., at Juve i nattens mulm og mørke giver en anden Serie A-klub 10 mio euro i sorte penge, hvorefter den pågældende klub officielt køber en af deres spillere for 20 mio euro og Juve dermed i realiteten får 10 mio euro for spilleren og de 10 mio euro retur i hvidvaskede penge? Eller hvordan skal din hvidvask forstås?

Hatten af for det, hvis de slipper afsted med det, men jeg forstår ikke klubbens fans´ behov for at forsvare det. Det er bare en del af gamet. Business never personal.

Og hvis du vitterligt mener noget a la mit ovenstående eksempel på hvidvask, er det bestemt ikke hatten af for det, hvis de slipper afsted med det. Det er dybt kriminelt.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Annonce