Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvilket måske er meget dejligt for klubberne og spillerne for en stund, jeg vil dog nok stille spørgsmålstegn ved det langtidsholdbare element i det. Det ender formentligt igen som et ræs mod bunden, for modsvaret vil nærmest altid ende med at andre lande så også sænker deres og så er man grundlæggende tilbage hvor man startede bare med færre penge på kistebunden. oveni er det måske heller ikke synderligt fair at er man velpolstret så kan man slippe billigt i skat, er man ikke så har man bare at betale ved kasse et.
Godt nyt for dem som abonnerer på Strive. Fra og med denne weekend vil kvaliteten af deres streams stige (til 50 frames per second).
Hvad lå den på før?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico. 36 ★ ★ ★
I så fald vil man ikke længere kunne give Strive skylden for dårlig billedkvalitet:

Alle TV klarer 50 (og 60) fps. Flaskehalsen ligger typisk i, hvad TV (eller afspillerboks) kan dekode (og ved hvilken opløsning) samt signalveje og distributionsvejene. Der kan være falskehalse undervejs.

- fra Recordere.dk

Jeg har faktisk altid oplevet - efter lidt vaklen i starten 2018 - at Strive leverer fin kvalitet.

ACF Fiorentina & Leeds United FC
25 fps, Gusten. Så det er en klar forbedring, teknisk set.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg købte Strive sidste weekend, og det kørte rigtig fint.
599 kr - endog kun 499 kr for gamle abonnenter - for en hel sæsons komplet Serie A er en no-brainer.

Nej, jeg er ikke engageret af Strive.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Jeg var nysgerrig nok til at tænde for Granada - Sevilla alene for at tjekke billedkvaliteten. Den er klart forbedret nu selv om det egentlig har kørt OK hos os siden årsskiftet. Så der er noget at glæde sig til.

Og nej, heller ikke jeg har noget med Strive at gøre.
Nu fik du også mig til at tænde, Acheron. For en spansk kamp.

Men ja, billedkvaliteten er blevet bedre. Står knivskarpt. Selv ved boldbevægelser.

Vi må snart få nogle penge fra Strive, Acheron :-)
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Tak for links og forklaring. Dog er den ikke trådt i kraft nu og grundet reglen om to foregående år i udlandet har det vel ingen effekt på Ribery, Lukaku, De Ligt osv?
Så vidt jeg har forstået, så er det i forvejen sådan at klubberne betaler skatten for spillerne (som i DK). Så det bliver spændende at se i hvor høj grad den nye lov fører til øgede lønninger eller blot samme lønninger men til lavere omkostning for klubberne
Annonce