Af ren nysgerrighed, hvad er det ved VAR der ikke fungerer efter hensigten?
Non rispondo a quelli che odiano la Juve, perché il loro é solo un problema psicologico.
36 ★ ★ ★
Med "klar kontakt" taler jeg jo ikke om hårdheden, men om tydeligheden, og om der er kontakt eller ej. Og det mener jeg, at der er. Jeg kunne også have skrevet "jeg mener klart, der er kontakt".Arh på den led. Så lad os være enige om at være uenige her også. Vi kommer vist ikke videre.
I den her situation, og med måden Sanabria sætter foden ind foran og blokerer Ronaldos løb, så mener jeg, at der er tale om et benspænd.Og for mig at se når han at trække sit ben til sig inden det rammer Ronaldo. Ronaldo derimod lader sig falde teatralsk allerede da han ser Sanabria foretage bevægelsen. Det er i hvert fald sådan jeg ser det.
Hvis du ser situationen igen, så bid mærke i hvor sent, at Sanabria sætter "tacklingen" ind. På det tidspunkt han forsøger sin tackling, er bolden allerede et stykke væk, og det er simpelthen horribelt forsvarsspil.
Her må vi så bare blive enige om at være uenige.Jæb.
Reaktionen er i hvert fald påfaldende, hvis vi kigger på, hvordan de italienske spillere generelt opfører sig, når de føler sig bortdømt. Medmindre han simpelthen er gået i chok over dommerens kendelse, så er denne reaktion altså meget afdæmpet og kunne tale for, at han godt ved, han gjorde noget forkert. Især med kampens stilling og tidspunktet for den givne situation taget i betragtning.Det er jeg enig i.
Når det er sagt, så kan og skal det naturligvis ikke bruges som bevis for noget som helst. Det kan dog give en indikation.
Det har vel kun relevans, hvis det er mig, som er kommet med de beskyldninger? Fans af den samme klub har heldigvis ikke altid samme holdninger, og det bliver hurtigt meget svært at diskutere noget, hvis man skal stå til ansvar for hvad andre end en selv skriver.Det synes jeg nu ikke. Hvis selv engelske og franske medier kører historier med Ronaldos (for nu at citere) "skamfulde" opførsel på banen, så er det da i dén grad også en indikation af at det i hvert fald for rigtig mange mennesker lignede et dive. Under disse artikler er der i øvrigt rigeligt med kommentarer fra diverse fodboldfans - og også her er den generelle holdning at Ronaldo diver.
Nu har jeg kun læst på bold og et par enkelte italienske sider, så jeg kan sagtens tage fejl, men jeg har svært ved at forestille mig, at lang størstedelen af verdens fodboldfans har en holdning til den her sag. Altså at det skulle være noget, man diskuterer særlig meget rundt omkring. Det er ikke noget, jeg har undersøgt, så kan selvfølgelig tage fejl.Jeg har både set engelske og franske medier køre historien. Så ja, den er altså meget mere udbredt end blot på bold.dks forum.
Den overbevisning er du naturligvis i din gode ret til at have. Jeg vil da også gerne give dig ret i, at Juventus af og til får nogle kendelser med sig, hvor man i den grad kan stille spørgsmålstegn ved dommerens beslutning.Jeg kan i hvert on the top of my head huske fra nyere tiders Derby d´Italia:
Jeg ser det bare ikke som en isoleret ting, der kun sker for Juventus, men også for Inter, Lazio, Milan, Napoli, Roma eller hvem der nu end tophold i en given periode. Ligesom det også i høj grad sker for Barcelona og Real Madrid i Spanien, Bayern München i Tyskland osv. Holdene får selvsagt ikke præcis den samme hjælp, men jeg ser bare ikke forskellen som værende så stor, som det virker til mange andre fans ser det.
Jeg kan så som Juventus-fan godt undre mig over, at der ikke et eller andet sted i verden sidder nogle kompetente mennesker, der sætter sig for at undersøge det påståede fænomen og bakke det op med noget statistik. Det burde da ikke være en umulig opgave, hvis det er så tydeligt for alle og enhver.Det er en god pointe. Og det taler selvfølgelig din sag.
En hurtig google-søgning på emnet førte mig ind på denne side, som er noget af den eneste statistik, jeg har set, der handler om for- og imod-kendelser: https://www.sportface.it/calcio/serie-a/serie-a-rigori-favore-contro-ecco-classifica-aggiornata/97239Som vi kan se på den anden statistisk der er hevet frem, så er der vist ikke rigtig nogen statistik der er 100% til at stole på.
Det er dog kun straffespark, hvorfor den ikke viser et fyldestgørende billede.
Jeg har i øvrigt heller ikke sat mig ind i, om det er en pålidelig kilde og pålidelige data, og hvordan man har klassificeret noget som en for-kendelse og en imod-kendelse.
Siden giver dog en idé om, at der er nogle der forsøger at grave lidt i tvivlsomme Serie A-kendelser, så på et eller andet tidspunkt får vi måske et svar vi kan bruge til noget, og som ikke bare bunder i vores subjektive holdninger som fans af de forskellige klubber.
Shit, jeg havde ikke lige regnet med min ene linjes kommentar om manglende brug af VAR kunne afføde så meget mudderkast.Du må have ramt en nerve eller to, La Mir.