Snak

Mere indhold efter annoncen
Ris til egen røv at fastholde Ventura som cheftræner. Han har tabt kvalifikationen for dem.
Florenzi kan ikke slå et indlæg, om det gjaldt hans liv.
Tillykke til Sverige. Pinligt Italien.
Hold kæft noget lort.
Puha hvor skidt
Forza Inter
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ouch...

Sverige er godt nok meget lidt imponerende. Snøver sig igennem puljen og fedter 0-0 hjemme på Meazza.

Men altså, når man har bolden i noget der ligner 99% af tiden, så har man bare at score. Længere er den ikke.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Italien formåede ikke at udnytte deres gode perioder, og statistikken taler for sig selv. 23 afslutninger og 75 procent boldbesiddelse. Elendigt. Heldigvis er det Venturas sidste landskamp. Kan ikke få det ind i mit hoved, at han blev udpeget som landstræner.
Taktikken var da også helt håbløst. Man spiller mod Sverige, hvis midterforsvar til sammen er lige så høj som elleve Insignes - og bliver ved med at øse bolde derinde. Jeg kan se, at Granqvist bliver fremhævet som Sveriges absolut bedste stjerne i kampen - det er da klart, da man intet gjort for at udstille hans mangler. Helt og aldeles håbløst, at man ikke forsøger at spille dem tynde.

Troede aldrig, jeg ville opleve et italiensk landshold blive slået ud af et hold, der spiller catenaccio.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Elendigt af støvlandet. Det bliver underligt at opleve et VM uden Italien. Jeg tror dog alligevel at Italien højst ville have nået en kvartfinale hvis de havde kvalificeret sig til VM. Spillermaterialet er ikke hvad det har været. Men jeg havde dog forventet at de ville kvalificere sig VM.
Forza Napoli Sempre!
Jeg er stadig hamrende skuffet. Nu mangler det bare, at Danmark ryger ud i morgen.

Positivt er det dog, at vores spillere får en længere sommerferie og mere tid til at restituere i. Samtidig er nederlaget grobund for en ny landstræner at spille næste generation ind.
Annonce