Snak

Mere indhold efter annoncen
Men det i dag er nok noget det dårligste jeg har set fra en fodboldspiller i en enkelt kamp i meget, meget lang tid.


Altså jeg er enig i at han spiller en ret dårlig kamp, men ligefrem at det skulle være så dårligt? Det lyder mest af alt som om det er vurderet på de to afslutninger, som han selvfølgelig skal afslutte bedre. Men han har eksempelvis også 4 key passes og en xA på 0,41. Begge tal er højere end gennemsnittet for nogen spiller med et signifikant antal minutter i sæsonen.

Nu ved jeg ikke lige hvordan det så ud i dag, men han er tilsyneladende den spiller der løber ottendemest per kamp i ligaen. Det plejer jo ellers ikke ligefrem at være de chanceskabende spilleres metier.

Dårlig kamp? Ja, helt sikkert og det har faktisk været ringe i et par kampe nu. Men så var det altså heller ikke værre.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
https://www.football-italia.net/148647/confirmed-zaniolo-has-torn-acl

Det er sgu surt. Han er nok ude det meste af 2020.

https://www.football-italia.net/148650/sarri-demiral-injury-serious

Han er også ude i lang tid.

Måske ikke EM for nogen af dem.
https://www.football-italia.net/148653/rizzoli-var-error-lautaro

Når man sidder med video og kan se den igen og igen, må den slags fejl ikke ske.

Helt sikkert ikke noget EM til Zaniolo. Han kan måske nå at blive klar, men Mancini udtager ikke en 20-årig spiller, der ikke har spillet 4 måneder op til slutrunden.

Når det nu skulle være, så er timingen ikke den værste. Han er ude resten af sæsonen, men har god tid til at komme sig ordentligt og få en fuld pre-season.
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Hvilket formentlig også kommer til at sætte rygterne om Zaniolo til Juve lidt i ro.
Daje!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
To korsbåndsskader i Roma-Juve.

Mon ikke Lega Serie A bare skal lade være med at have to kampe på samme stadion inden for 24 timer?
Forza Roma! Continuate così, prossimo derby col Frosinone! No Pizarro, No Party!
Var også første gang i 31 år at Roma og Lazio spillede hjemme i samme weekend. Sikkert med god grund.
Nogen der har modtaget deres penge fra Strive endnu?
https://www.football-italia.net/148804/uefa-accomodate-ronaldo

Det er absolut ikke fordi det er overraskende, men det er fandeme stadig sjovt.

Og det er selvfølgelig skrevet med forbehold da historien (naturligvis!) ikke er bekræftet af UEFA.
Strive sender frem til 5. februar. Så du skal nok ikke forvente penge retur før efter denne dato.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Annonce