Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er CONI og alle specialforbundene derunder - incl. FICG - der har taget denne beslutning.

De vil dog have et regeringsdekret, der "overruler" det gamle dekret - som alene forlangte kampe med lukkede døre - så der ikke er nogen tvivl eller opstår regionale særbeslutninger.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Al sport - dog ikke CL og Europa League. Hykleriet fortsætter.
Hvordan er det hyklerisk? CONI har ingen autoritet over hverken CL eller EL.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Det er for farligt at spille en Serie A kamp uden tilskuere men ikke en kamp i Champions League? Hykleri i min bog.
Glæder mig til TV rettighedshaverne begynder at kræve penge tilbage og konkurserne truer.

Så er det nok ikke så farligt alligevel.
Men det kan CONI ikke gøre pokkers meget ved, så jeg forstår ikke de hykleriske i deres beslutning.
FC Internazionale - Stadio Giuseppe Meazza Triplete Solo Noi
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det har jeg også noget svært ved at se. Det er regeringen der lukker og slukker efter opfordring fra CONI, hvis opfordring som jeg ser det bygger på tilgængelige informationer fra bl.a. diverse sundhedsmyndigheder og organisationer.

Jeg vil også se hvordan man skal kunne sagsøge klubber der bliver tvunget til ikke at spille fra højeste instans. Det er jo ikke fordi de kan gå imod en beslutning taget fra øverste sted. Hvem skal de sagsøge regeringen, for det er hverken klubberne, FIGC eller CONI der siger stop.

Uagtet er denne sæson død og begravet.
7985 smittede, 1500 mere end i går, 724 helbredte og 463 døde.

Og nu er hele Italien erklæret zona rossa af regeringen. Dermed er landet de facto lukket ned. Inkl. fodbolden.
ACF Fiorentina & Leeds United FC
Vild udvikling i Italien, omend man dog godt forstår regeringens behov for, at tage affære. Jeg har svært ved at tro på, at ligaen skulle afgøres ved resultater efter 24´ runde som reglerne skulle foreskrive. Dertil ville konsekvenserne for de uheldige bundhold i Serie A og tophold i Serie B være for store.
Jeg mangler stadig til dato at få et overbevisende argument for hvordan man skulle kunne nå at afvikle sæsonen i god tid inden 2020-21 sæsonen.

Sæsonen er suspenderet til start April, men det må antages at være yderst optimistisk at forestille sig, at den bliver genoptaget allerede om en mdr. især når man ser på farten af spredningen. Ser man på flere forgående pandamier, så varede de et godt stykke tid og jeg har derfor unådeligt svært ved at se at den skulle nå at være nede i et leje hvor kampe realistisk og forsvarligt kan afvikles inden Juni. Især med omfattende tiltag der har det formål at forsinke hele processen.

Rammer vi Juni, så kommer man ikke blot i karambolage med EM. Men man skal også tage en slåskamp op med spillerforeningen og FIGC (og guderne ved hvem ellers), som jeg har umådeligt svært ved at se man kan nå en aftale med, inden det er for sent.

Man har nu gjort det klart at man ikke går i gang så længe den husere, det kan snildt ende med at tage måneder og jeg tvivler stærkt på det bliver realistisk på denne side af juli.

Man kan så altid diskutere om man skulle have trukket den ud eller ej, men nu er man gået den vej og man kan ikke bare ændre holdning uden det kommer til at fremstå en smule hyklerisk.



Der går nok nogle år før at kinesiske turister kan føle sig helt velkomne igen.
Annonce