Snak

Mere indhold efter annoncen
Sidst vi spillede på St James havde vi også alt possesion. Det er Newcastle spillestilen at stille sig ned og spille på kontra.

Det kan være fint med høj baglinje, men man er nødt til at justere efter modstanderen. I dag mener jeg det var forkert, da deres forreste spillere har deres styrker med fart.

Det kan være fint med høj baglinje, men man er nødt til at justere efter modstanderen. I dag mener jeg det var forkert, da deres forreste spillere har deres styrker med fart.


Man kan da godt vælge en træner der går mere på kompromis med presset som ten Hag eller vores egen Poch. Det vil sikkert forbedre resultaterne markant på ret kort tid. Spørgsmålet er så om det kompromisløse pres kan få os op på et niveau vi ikke har set før på sigt.

Ange er bestemt ikke det sikre kort - han spiller med stor risiko. Jeg syntes så også han har rykket os kolossalt i forhold til at han kun har været i klubben lidt over et år og ændret stilen 180 grader fra Mou, Nuno og Conte.
Så lige kampen igen, da jeg var på arbejde under kampen live. Og nu hvor jeg har set kampen i ro og mag, så syntes jeg det er endnu mere mærkværdigt at vi taber den kamp.

Vi skal bare fortsætte den positive udvikling, så kommer de point uden tvivl.
Det er jo et kampbillede vi har set mange gange før under bl.a. Redknapp og Poch.

Howe er pragmatiker, og Ange går direkte i fælden. Selv enhver amatørtræner må vide, at Newcastles primære våben offensivt er hurtigheden. Alligevel stiller vi op til harakiri med linjen helt oppe på midten. Og så uden Vdv.

Vi taber ikke fordi Newcastle er et bedre hold eller spiller bedre fodbold end os på dagen, vi taber fordi vi (Ange) naivt insisterer på at der kun er én bestemt måde at spille fodbold på.

I min verden er de bedste trænere ikke dem der helt kompromisløst kun kører én bestemt spillestil og taktik, men derimod dem, der formår at skabe en bestemt identitet og stil, men samtidig ikke er for fine til at justere på de små nuancer, for at imødegå modstanderens styrker, og udnytte deres svagheder. Ange tilhører desværre (for nu, i hvert fald) den første kategori.

Den alt for høje baglinje og insisteren på at sende indlæg ind i boksen til en angriber der ikke er der, eksempler på ovenstående.

Det 2-1 mål imod, vidste man jo bare ville komme.

Newcastle ser i øvrigt ikke specielt gode ud i denne sæson, der er et stykke til det spil de viste i 22/23.
Newcastle ser i øvrigt ikke specielt gode ud i denne sæson, der er et stykke til det spil de viste i 22/23.

Det er svært at være uenig i, selvom vi står med 7 point i 3 kampe og vores bedste start siden 2012. Desværre er flere profiler slet ikke i gear. Gordon, Isak og til delt også Joelinton har set sløve ud. Jeg håber at landskampspausen får os spillet lidt mere sammen. Der er stor plads til forbedring.

I øvrigt enig i dine betragtninger. Og så er det jo spøjst. For da i slog os 4-1 sidste efterår, der viste Ange jo netop hvordan vi skulle besejres.

Men i er også uheldige igår, der var ikke mange Newcastle fans der troede på hverken 1 eller 3 point før Isak scorede på den kontra. En fit angriber havde nok lukket den kamp for jer.

It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, det er vel lidt den omvendte verden for jer ifht. os omkring spil og point, Toon.

I bund og grund mener jeg ikke man kan tale om uheld, det er nærmere manglende kvalitet i de afgørende situationer. Netop hjemmekampen i sidste sæson hvor vi vinder 4-1 som eksempel på det, der formår vi at profitere af vores spillemæssige overtag allerede i første halvleg, og går til pause med en 2-0 føring.

Howe har til gengæld nok set noget i den kamp, eller også set hvordan andre hold senere har ramt os på vores svage punkter, for den taktik der blev praktiseret i jeres 4-0 sejr på St. James i foråret (og grundlæggende igen i går) er blueprintet på hvordan man skal slå os - stå dybt, dobl op i markeringen på kanterne, vent på vi laver en fejl, og så snart man vinder bolden, skal den sendes hurtigt og langt mod kanterne, hvor vores backs er fanget højt på banen. At jeres kanter har en enorm hurtighed, gør kun taktikken endnu mere effektiv.

Forskellen på i går og 4-0 kampen i sidste sæson er, at vi var meget bedre til at holde fat i bolden på jeres halvdel, og derfor blev mængden af farlige omstillinger imod os efter ovenstående opskrift reduceret betragteligt.

Igen viser resultatet dog, at Anges taktik er udfordret i PL, for de fleste hold behøver ikke mere end 2 chancer af den størrelse I fik i går, for at score 2 mål. Det sætter os i en position hvor vi minimum skal score 2 mål selv for at få point, og det er ikke holdbart.
Det lyder som under dagene med Conte. Der skulle vi også score minimum to kasser for at få point.

Polerne har en lighed.
I min verden er de bedste trænere ikke dem der helt kompromisløst kun kører én bestemt spillestil og taktik, men derimod dem, der formår at skabe en bestemt identitet og stil, men samtidig ikke er for fine til at justere på de små nuancer, for at imødegå modstanderens styrker, og udnytte deres svagheder. Ange tilhører desværre (for nu, i hvert fald) den første kategori.

Det syntes jeg faktisk slet ikke er rigtigt.

De bedste managers er dem der er ekstremt tro til deres fodbold filosofi og aldrig ændrer den markant. Klopp og Pep som de bedste eksempler på dette, men også Arteta og Slot kommer heller ikke til at være fleksibel taktisk. Hvor tit har vi ikke set Pep med City løbe lige ind i Kane og Son kontra maskinen og alligevel holdt Pep fast i sin filosofi for ændrer du den til en kamp, så kan du altid finde grunde til at gøre det til den næste også og så tror du ikke længere på dig selv og dine principper og så gør dine spillere heller ikke.

Den eneste mega succesfulde manager der er villig til at sætte sit hold op efter modstanderen og stadig er succesfuld er Ancelotti og jeg er af den holdning at han bliver reddet af den ekstrem høje individuelle klasse hos hans spillerne. Hvor tit har man ikke set Real blive spillet ud af banen i CL og så ændrer de det på 10 minutter af ekstrem effektivitet. I Everton var han elendig og de havde altså hentet nogle gode spillere til ham.

Jeg påstår på ingen måde at Angeball er en garanteret succes for det tror jeg ikke det er. Det er risikabelt fodbold han spiller, men jeg tror aldrig at Tottenham når længere end 4 pladsen med en manager der spiller sikkert og går på kompromis. Skal en klub som Tottenham gå hele vejen, så skal vi tage en chance og spille taktisk mere ekstremt end de andre hold.

Myten med at Ange slet ikke justere er lidt trættende. Han laver ofte justeringer i pausen, hvilket han også gjorde mod Newcastle og ingen kan sige at det ikke ændrede kamp billedet markant. I øvrigt var vi det hold der efter Liverpool fik flest point efter at være kommet bagud i sidste sæson, hvilket tydeligt viser at han han formår at ændre kampe taktisk. Så er jeg selvfølgelig godt klar over at en anden årsag til den flotte statistik ikke er helt så flatterende, nemlig at vi alt for ofte kommer bagud.

Jeg tror sagtens vi kan finde en manager der vil gøre os mere stabile og sikkert også vil øge sandsynligheden for top 4 på ret kort tid, men vi har bare været der flere gange, så jeg syntes vi skal gå All IN på Ange i mindst denne sæson og den næste. Det tager minimum 3 sæsoner at bygge et hold op fra bunden som vi er i gang med.
Howe er pragmatiker, og Ange går direkte i fælden. Selv enhver amatørtræner må vide, at Newcastles primære våben offensivt er hurtigheden. Alligevel stiller vi op til harakiri med linjen helt oppe på midten. Og så uden Vdv.

Det til trods så giver vi faktisk kun 1 kontra chance væk i hele kampen mod Newcastle og den scorer de på. Så mere harakiri var det defensive setup heller ikke.
Det undrer mig generelt at Ange er for taktisk naiv fordi vi lukker for mange mål ind og det gør vi selvfølgelig hvis vi vil spille med om titlen.

Men Emery er ikke naiv, selvom Villa lukkede nøjagtig lige så mange mål ind som os sidste sæson.

Howe og Newcastle lukkede flere mål ind, det samme gjorde Chelsea og Poch.

United lukkede lidt færre mål ind, men scorede så en hel del færre (de havde faktisk minus målscorer), trods det ten Hag er Mr Kompromis og taktisk fleksibilitet.

Generelt scorers der flere mål i dag end tidligere.
Annonce