Snak

Mere indhold efter annoncen
Må godt nok beundre din optimisme.

Når vi spiller godt taber vi. Når vi spiller skidt taber vi.

Taktikken med inverter backs virkede godt i sidste sæsons 10 første kampe. Nu er er det læst og vores spil er alt for klumpet sammen på modstandernes bane halvdel. Flere gange i dag står der 5 mand på den offensive linje, hvilket betyder at der intet plads er at spille på.

Det betyder at Son, Solanke, Kule og Madders bliver alt for låst i deres roller.

Sæsonen i forhold til top 4 er snart slut og det er enorm skuffelse. Så selvom Ange ikke er fyrings truet, så skal der i den grad til at ske noget.
Måske ligger hemmeligheden i forventningerne! (Og at vi har tabt til ligaens næstbedste hold og et af ligaens bedste hjemmehold og det begge gange meget knebent)

Jeg spåede os til 4-6 i ligaen. Nummer 4 fordi jeg syntes vi er det fjerde bedste hold. Nummer 6 fordi jeg godt er klar over at taktikken koster os på nuværende tidspunkt.

De svagheder man ser hos os nu var nogenlunde de samme svagheder man så hos Arsenal de første 3 år under Arteta. Man når ikke det taktiske niveau Arsenal viser i dag på et år. Slet ikke med et hold der er fuldstændig forandret og med så mange unge spillere.

I går så jeg to af de hold vi formentlig konkurrerer med i denne sæson, nemlig Chelsea og Villa. Og de giver altså væsentlig flere og større chancer væk i de to kampe end jeg har set os gøre indtil videre i denne sæson. Villa vandt dog fortjent pga af to gode angribere og Chelsea har jeg nok ikke nogen god forklaring på hvordan de fik skrabet en 0-1 sejr hjem.
Har samme forventning til placering, men imo er vi for naive.

Derfor tror jeg at vi ender som nummer 8-9 stykker hvilket vil være en kæmpe skuffelse.

Kigger man på resultaterne de sidste 35 pl kampe hedder statistikken 14-6-15

Det giver en placering midt i tabellen. Når vi så samtidigt er dem som har brugt flest penge i transfer vinduet, så er det ikke godt nok.
Jeg tror også vi på mange måder har spillet for naivt.

I hvert fald på en måde der koster os flere point end hvis vi havde siddet dybt, men jeg tror også det handler om lærepenge. Man mestrer kun det høje pres ved at spille det.

Jeg syntes dog slet ikke vi har givet så mange chancer væk I sæsonens første 4 kampe som vi bliver beskyldt for. Sikkert fordi det var problemet I slutningen af sidste sæson. Vi har til gengæld scoret for lidt og har også haft noget utur i forhold til den effektivitet vores modstandere har vist.
Nu skal det heller ikke forståes sådan at jeg syntes at alt er fryd og gammen.

Vi skal bare heller ikke panikke fordi vi taber til Newcastle ude og til et Arsenal hold der er bedre end os lige nu.

Det gør selvfølgelig skide ondt at tabe på hjemmebane for tredje kamp i træk til Arsenal, det er nærmest uhørt at vi gør det.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det som bekymrer mig er spillernes energi. I dag spiller vi NLD og de virker helt slukket.

Der er ingen ild i øjnene og spillerne virker totalt modløse.

Der er ingen bevægelse og spillerne gemmer sig. Alt det vi så i starten af sidste sæson og man roste Ange for er pist væk.

Så pt. ligner vi den modløse flok spillere man så under både mou og fonte.

Tror ærlig talt at Arsenals defensiv pillede pynten af os. Vi har set sprudlende nok ud i de første 3 kampe og egentlig også i et par perioder af 1 halvleg.

Mangel på selvtillid har nok spillet ind fordi vi ikke har fået scoret på vores chancer og sikkert også manglen af den verdensklasse spiller i offensiven som vi har været vant til at have med først Bale, og så Kane.

Maddison, Son og Solanke er gode spillere, men ikke verdensklasse.
Vores hjemmebane bør og skal være et fort. Det er satme pinligt at blive ved med at tabe til Arsenal hjemme. Uanset hvor de ligger i tabellen!!
At vi ikke kan score er lige så skandaløst. Ange holder ikke længe hvis det fortsætter. Der skal andre boller på suppen, hvis han vil holde jul i London.
Vi har et andet sportsligt set-up i dag med Munn og Lange.

Jeg tør godt garantere at Ange ikke bliver fyret før jul, uanset hvad i forhold til resultater. Så skal det være pga problemer i truppen og det er der intet som tyder på, tværtimod.

Det sidste vi har brug for er en ny træner, alt er gået skævt siden vi i en vanvidsrus fyrede Poch for at ansætte Mou. Det var idiotisk af Levy, desværre støttet af en stor del af fanbasen.
Jeg håber (eller tror) heller ikke på en fyring, men pointhøsten i sig selv er virkelig ikke imponerende indtil videre.

Samtidig er det bekymrende at de fleste fans kan se hvad vi kontinuert gør galt i kampene, men enten kan eller vil Ange ikke se det?

Som jeg skrev i artikelforum, så trillede vi grundlæggende bolden harmløst rundt foran Arsenals felt i 90+ minutter.

Arsenal spillede røvsyg, defensiv kontrabold, præcis som man skal, hvis man vil have et resultat mod os. De stod med 11 mand i og foran eget felt, afventede muligheden for at bryde på en kontra og/eller en dødbold, og selvfølgelig scorer de på hjørne mod os igen igen igen. Det var nok den mest forudsigelige hændelse i kampen.

Mod et forsvar så godt som Arsenals bliver man simpelthen nødt til at forsøge noget andet end at spille/drible sig igennem til baglinjen og lave cutbacks, som virker til at være Anges eneste plan offensivt.

Der er flere situationer hvor der for fanden bare skal trykkes af udenfor feltet. Selvom man måske ikke scorer, kan det sagtens give en retur eller på anden vis skabe noget kaos i feltet som kan udnyttes.

Ange fejler i min optik i går ved ikke at ændre tilgangen offensivt. At starte med Brennan Johnson mod et hold der står dybt giver bare heller aldrig mening.
Annonce