Snak

Mere indhold efter annoncen
Omkring Murphy artikel:

Alt det med at vi ikke har en Plan B og "Ange has been found out tactically" har altid været lidt noget sludder. Under Ange har Tottenham hele tiden været gode til at komme tilbage i kampene.

Problemet har hele tiden været at få holdet op på det niveau det kræver for at spille den her type fodbold og især at kunne gøre det kontinuerligt kamp efter kamp og det kæmper vi stadig noget med. Man skal dog være nærmest blind for ikke at kunne se markante fremskridt i den rejse.

Det kan dog godt se ud til at Ange har fået så meget tiltro til at spillerne tror på filosofien at han i højere grad tør lave større taktiske ændringer i løbet af kampene og i forhold til modstanderen end vi så i sidste sæson.

Omkring Galatasaray kampen:
Så tror jeg at vi sparer mange spillere og mere eller mindre ofrer den kamp. Det er den sværeste kamp i vores kampprogram og vi kan heldigvis sagtens tåle at tabe den. Vi kan derimod ikke tåle at løbe ind i flere overbelastningsskader end vi har nu i VdV, Romero, Richarlison, Odobert og Son. Udogie kæmper også lidt med fysikken efter hans længere skade fra foråret.
Keane10:

Meget enig mht Postecoglou og holdets udvikling. Filosofien er at vi skal vinde kampene på vores præmisser og vi har i glimt set et topniveau som er højt og super fedt at se på. Bundniveauet bliver hævet langsomt men sikkert, hvilket en dels fans har det med at overse ;-)
Postecoglou har altid godt kunne lide at forme unge spillere og det er det han har gang i. Brennan Johnson er et glimrende eksempel og jeg kan sagtens at Bergwall, Odobert, Moore og Lankshear bliver de næste til at blomstre.

Jeg ved ikke helt hvad jeg skal tænke om kampen i aften. Det kan vist blive både en dreng og en pige. Hvis Gala ikke er forberedt nok på at blive overfaldet "Postecoglou-style" kan det godt gå hen og blive en underholdende aften for os.
Drop nu VAR!!! Spursfan siden den første fodboldkamp jeg så i start 80'erne.
Mikey Moore har fået en virus så han er også ude af kampen som han ellers skulle havde startet inde for at spare lidt på de store navne.
Så Brennan Johnson kommer nok til at spille selvom Ange gerne ville ha sparet ham.
Der er efterhånden mange ude: Werner, Romero, VDV, Odobert, Spence, Richarlison.

Det kan så til gengæld være at vi får Will Lankshear at se i start opstilling hvis Solanke skal have et hvil.
Næver forever.
En skam med Mikey Moore! Ellers spændende at se hver gang, at han får minutter, der kan være med til at udvikle ham på højeste hylde.

Jeg er spændt på, hvad for en opstilling det bliver, som du siger @filthat, så er vi noget pressede på skadesfronten. På den baggrund kommer landsholdspausen ikke helt skidt.
Start opstilling nogenlunde som forventet:
Forster, Porro, Dragusin, Davies, Gray, Bergvall, Bissouma, Maddison, Johnson, Lankshear, Son.

Dog noget overraskende med Son fra start og Werner er end ikke i truppen, så det må betyde han også er på skadeslisten.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ret skal være ret. Det der var et godt mål af Galatasaray! Wow!
Halløj der... holder du også med Spurs? Vi to må være bedste venner?!
Sikke en kasse, det gør det næppe nemmere.
Vild scoring.
Nærmest et endnu smukkere mål og ikke så tilfældigt som Galas langskud, men super smukt gennemarbejdet opspil og første mål til Lankshear,
Fantastisk udligning! Og så af Lankshear!
Sikke en dejlig stilhed der blev blandt publikum!
Halløj der... holder du også med Spurs? Vi to må være bedste venner?!
Annonce