Godt at se en mere nuanceret holdning til Levy end man oplever i de fleste fora (ikke at jeg havde forventet andet herinde).
Levy skal have ros for de første år at tage os op i sub toppen. Dengang med Arnesen og Jol var vi faktisk meget aktive på transfermarkedet, det har mange glemt.
Samt at han dygtigt har bygget økonomien op på en bæredygtig måde uden indskud udefra, hvilket efterhånden er meget usædvanligt.
Der hvor han efter min mening har svigtet, det har været når vi har været på toppen og lige manglede det sidste for at komme helt i mål. Der har han ikke været villig til at investere, da man mistænker at top 4 er godt nok for ham.
Derimod vil han godt betale når vi for alvor er pressede som Juande Ramos sæsonen, hvor Redknapp fik lov til at købe vildt ind for at overleve, men han fik kun aldrende Ryan Nelson og Luis Saha på fri transfer, da vi nogle år senere var med i mesterskabskampen. Lidt det samme under Poch, selvom Poch måske også var rigeligt kræsen og der var et stadion projekt.
Levy fortjener ros for at have taget os langt, men der er efterhånden svært at se ham tage os videre. Især hvis City vinder deres retsag og stadig flere klubber bliver statsejet som Villa og Newcastle, så bliver det nærmest umuligt at konkurrere for jo flere af den slags ejerskaber der kommer, jo større er riskoen for regel ændringer, der fjerner de begrænsninger som de ejerskaber nu er underlagt.
De fleste ENIC outs kan sjældent svare på hvad de vil have istedet. Enkelte vi gerne have den rige Sheik, men de fleste vil ikke sælge ud på den måde.
Problemet er at langt de fleste nye ejerskaber af fodboldklubber nu om dage, enten er amerikanske investeringsselskaber (ofte med mellemøstlige penge i ryggen) eller bare mellemøstlige stater. Det er højest usandsynligt at en lokal milliardær overtager klubben og bare smider penge i klubben pga hans/hendes store Spurs hjerte.
Det bedste vi kan håbe er at Levy holder sig fra det sportslige og har lært af sine fejl ved at investere i de gode perioder også.