Snak

Mere indhold efter annoncen
Tja, Danso er vel ikke i starteren hvis både VdV og Romero er klar, men Kulu er åbenlyst et stort tab, hvis det er den Kulu der spillede første halvdel af sæsonen.

Det lægger dog bare endnu større pres på Maddison som den der skal kreere noget fra midtbanen.
@flash

Tja, Danso er vel ikke i starteren hvis både VdV og Romero er klar

Det tænker jeg, er helt rigtigt. Men problemet er nok også nærmere rotation? Der er vel ikke særligt stor sandsynlighed for, at både VdV og Romero kan holde til 5 kampe på den næste 2 uger.
Og så er vi igen ude i lappeløsninger m. Gray og Davies på CB, desværre.

Selvfølgelig kan ligaen i gåseøjne være ligegyldig, men det skader vel næppe på selvtilliden, hvis vi får et par sejre op mod Frankfurt kampene.
Vi er ikke gode til fodbold i Nordjylland
Præcis Matti.

Jeg vil så gerne at særligt VdV ikke bliver spillet 2 gange om ugen allerede.

Håber vi sparer ham uanset hvad mod Southampton i weekenden. Gray eller Davies bør være tilstrækkeligt i den kamp.
Jamen enig, når vi spiller på den måde vi gør, skal der gerne være to muligheder på hver plads, og helst uden for stort kvalitetsdrop. Danso er klart først i køen efter VdV og Romero for mig.

Ange har desværre før vist sig nærmest desperat når det kom til VdV og Romero, hjemmekampen mod Chelsea i december et godt eksempel herpå, hvor de blev spillet for tidligt, og blev skadede igen.
Det bliver i hvert fald spændende at se, om vi starter med VdV og Romero i aften mod Chelsea.

Ift. den kamp har jeg absolut ingen forventninger. Vi er stort set altid pivhamrende elendige på Stamford Bridge.
Vi er ikke gode til fodbold i Nordjylland
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Okayish, i forhold til at Stamford Bridge er klart vores værste kamp i sæsonen rent statistisk.

Den manglende selvtillid kan ses, når vi bliver pressede og det har skabt nogle store Chelsea chancer.

Kommentatorerne er meget efter Vicario og det kan jeg som også godt følge i forhold til at han laver 3 dårlige pasninger i de første 20 minutter. Men i de knapt 2 år i klubben, så husker jeg faktisk ikke en eneste kæmpe Vicario fejl der har ført til mål. Man kan især fra sidste sæson finde nogle fejl ved indlæg (særligt hjørnespark) der har kostet et par gange, men det har ikke været kæmpe brølerer. Muligvis har jeg fortrængt et mål eller højest 2, men jeg tvivler. Hans redninger på stregen mere end gør op for de få fejl og at påstå at nogen dansk keeper kan gøre det bedre er tæt på latterlig efter min mening.
Vi har forsvaret de indlæg skidt kampen igennem, så svært at sige noget til den Chelsea føring.
Vi er bare piv elendige. Længere er den ikke.

Ange har haft 14 dage og spillerne er til rådighed og vi er helt væk i alle facetter.
Igen noget rod ved et indlæg, men reddet af en kneben offside.

Vi skal på en eller anden måde overleve de næste 10-15 minutter. Og så se om vi kan mirakuløst stjæle et point til sidst.
Enig med Super Spurs… det er tankevækkende hvor lidt Ange får ud af den trup med så lang hviletid.
Halløj der... holder du også med Spurs? Vi to må være bedste venner?!
Annonce