Snak

Mere indhold efter annoncen
Selvfølgelig er det nemmere at være manager i en veldreven klub og Bournemouth hører også til den katagori.

Brighton kan jeg måske acceptere skiller sig lidt ud, fordi de har været exceptionel dygtige til at købe spillere ind, men der skal stadig en dygtig manager til gøre holdet konkurrencedygtigt i en liga med så stor konkurrence, især når de hele tiden mister deres profiler.

Frank har i højere grad selv udviklet sine profiler og det kan jeg godt se ham gøre i Tottenham også, hvor der er en trup med meget uforløst potentiale.
Iraola har gang i en lille nedsmeltning i Bournemouth lige nu. De har ikke vundet en kamp i Premier League siden de vandt over Southampton d. 15 februar.
Jeg ved godt han er mediernes favourit i forhold til Spurs fordi han fik Bournemouth til at spille flot fodbold, men jeg vil stadig være mere tryg ved Thomas Frank forudsat at han får tid til at gøre tingene rigtigt.
Næver forever.
Iraola er ham der minder mest om Ange på godt og ondt. Det vil give mening at prøve at fortsætte ad den vej, når vi nu er begyndt under Ange, men det er også den sværeste spillestil og den giver større risiko for den slags nedture i løbet af sæsonen.

Er ikke sikker på Iraola længere er favorit, måske fortrækker de noget mere driftsikkert efter en så stor nedtur.
Beggars can´t be choosers som bekendt, men vi bør stadig have navnet og ressourcerne til at kunne hente såvel Iraola som Frank.

Det er dog to vidt forskellige stile de har praktiseret hidtil, og selvom jeg er stor beundrer af Franks pragmatisme, er jeg er umiddelbart også enig med Keane i, at Iraolas stil bør være nemmere for holdet at finde ind i. Jeg ser lidt hans stil som en mere velovervejet og raffineret version af Anges, hvor der rent faktisk er tænkt på den offensivt-defensive balance, selvom fokus er på at kreere chancer og score mål.

Han startede dog som bekendt sløvt i Bournemouth i sidste sæson og var tæt på en fyring, ligesom der lige har været en mindre nedtur for dem. Lidt udsving er vel dog at forvente med det spillermateriale, han har til rådighed.
moderator
Mens jeg sagtens kan se de offensive ligheder, så er der alligevel ret store forskelle. Iraola skulle være meget krævende ift. arbejdsindsats og presspillet. Og Bournemouths xGA er også fornuftig. Offensivt har man, udover skadesproblemerne, døjet noget med kvaliteten i afslutningerne. Alligevel har man scoret 7. flest i PL. Ser man så på xG-tabellen burde de faktisk ligge nr. 3 i PL.

Jeg synes sjældent man ser matches, der er så oplagte. I min optik vil han være det nærmeste man kommer stilen under prime Poch.

Jeg ville derimod være noget mere skeptisk ift. Frank. Han har gjort et forrygende godt arbejde, men over tiden har han også formet kulturen i klubben, og dannet et fundament, hvorfra man gradvist kunne bygge løbende på. Det startede allerede i Championship. Hvordan vil det foregå, når det er en noget anden trup, med et andet pres, men nogle helt andre profilerede personligheder?
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er for såvidt enig Geddar og Flashp.

Men i forhold til pres og mere profilererede personligheder, så vil det gælde alle de nuværende emner der nævnes i pressen. Fra Silva, Glasner, Iraola og Frank. Frank har måske nok i større grad skabt det hele fra bunden, men det ved jeg ikke om det nødvendigvis er en dårlig ting.

Inzaghi har jeg også set nævnt, men det er svært at se ham forlade Inter for os. Xavi er ledigt på markedet, men den er også svær at se ske.

Jeg har svært ved at se oplagte kandidater til stillingen, hvor det ikke er et stort skridt opad i forhold pres, opmærksomhed og spillermateriale. Og det er heller ikke fordi de store navne tidligere har gjort os godt som Ramos, Mourinho og Conte.

Poch kom fra halvanden god sæson i Southampton lidt ligesom Iraola bare i Bournemouth. Redknapp var mere det sikre engelske kort der skulle redde os fra en truende nedrykning. Det gik så over alt forventning og han blev i klubben længe.
Frank overtog en velsmurt maskine fra Dean Smith som efter min mening allerede havde kurs direkte mod PL.
moderator
Det var bestemt fine forudsætninger Frank havde da han overtog. Efter et par midterplaceringer sæsonerne før lurede de omkring play-offs efter de første 12 spillerunder. Men der var stadig ret lang vej fra dér og så til at man i første omgang rykker op, og dernæst konsoliderer sig i PL. Der har Frank selvsagt en kæmpe aktie.
https://kortlink.dk/sudv
Frank er bare en af flere jeg godt kan lide til Tottenham jobbet og det undrer mig lidt at der tilsyneladende er en vis vilje til at undergrave det gode arbejde han gør i Brentford.

Ja Tottenham jobbet er noget andet og der er ingen garanti for succes, men han har kæmpe erfaring med Premier league. Han har stor erfaring med at udvikle unge spillere og Tottenham har en meget ung trup med store talenter. Han er dygtig til mandskabspleje og Tottenham har en trup der har brug for et mentalt løft. I The Championship spillede han en 4-3-3 der minder lidt om det Tottenham spiller nu, det lavede han så om i Premier league hvor hans trup var blandt de dårligste. Tottenham har brug for grundlæggende ændringer i mentaliteten, hvilket både Conte og Ange har kommenteret på, men ikke lykkes med.

Jeg ser ikke flere minusser ved Frank end ved de andre emner.
moderator
"Frank er bare en af flere jeg godt kan lide til Tottenham jobbet og det undrer mig lidt at der tilsyneladende er en vis vilje til at undergrave det gode arbejde han gør i Brentford."

Hvis du har mit indlæg i tankerne tror jeg lidt du misforstår hvor jeg vil hen med det. Det handler ikke om at pille hans arbejde fra hinanden, eller fortælle at han skulle have gjort det mindre en glimrende. Men der er bare forskel på at kunne forme en kultur og en samhørighed fra mere ydmyge kår, end i en stor klub som Spurs, hvor der er langt flere internationale profiler og større egoer. Skrækeksemplet derpå er Moyes´ skifte til United i sin tid.

Det kan sagtens være overgangen vil gå fremragende, men det ville nok være noget naivt ikke at indregne en ikke ubetydelig risiko for, at det kan være en svær opgave for ham, at forme et så stærkt kollektiv, som man ser i Brentford. Og netop dét er trods al ret fundamentalt for deres succes.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce