Snak

Mere indhold efter annoncen
En lille fin reel ovenpå jeres sejr igår😅
https://www.instagram.com/reel/DJ7uZseB8LA/?igsh=MW00NTFkZGw4NHpvdw==
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Jeg får Ten Haag-vibes når jeg læser dagens udmeldinger. Man ved bare at "alle" havde givet Postecoglu sparket hvis man ikke havde vundet kampen. Og som der blev sagt inden opgøret; det vil være ekstremt inkompetent at basere en beslutning på én kamp. Jeg har uendeligt svært ved at se den kamp få en kæmpe mentalt betydning for klubben. Det vil betyde noget hvis man står i en finale igen om et eller to år, ja. Men jeg køber overhovedet ikke at det skulle give vinger i ligaen. Det er to helt forskellige ting og det samme kan siges om modstanden.

Og... Siden hvornår er en CL-deltagelse minimum begyndt at give £100 mio? Jeg ville ikke engang have gættet på det halve.
Jeg får Ten Haag-vibes når jeg læser dagens udmeldinger.


Jeg tror ikke du behøver at være så bekymret Burn. Alle meldinger fra diverse journalister i England melder at Paratici er på vej til at blive genansat som sportsdirektør og han er næppe Ange mand. Australske Munn er til gengæld på vej ud, imens Lange formentlig bliver i klubben og fortsætter hans succes med at hente unge spillere spillere.
Her er artikel med Allan Nielsen der forklare hvad sejren i går betød:

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/europa-league/allan-nielsen-jubler-det-er-kaempestort
moderator
"Og... Siden hvornår er en CL-deltagelse minimum begyndt at give £100 mio? Jeg ville engang have gættet på det halve."

"Minimum" er en lidt skæv udlægning, da meget handler om performance. Alene via deltagelse og forventede sejre ender Spurs sandsynligvis på mindst £40-50 mio. Alt efter hvordan sponsorater så er skruet sammen, så er det ikke utænkeligt der ligger yderligere £30-50 mio fra kampdagsindtægter, sponsorater, broadcasting.

Modsat kan der så teoretisk set (jeg ved ikke hvordan det forholder sig i Spurs, men andre klubber har det) være spiller kontrakter der bliver dyrere.

Men samlet set kommer de sandsynligvis en del over dit gæt.
https://kortlink.dk/sudv
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@DB

Men nu er vi vist også fundamentalt uenige om, hvad der skyldes at Tottenham er endt, hvor de er i ligaen.

Din vurdering er, at Ange er en dårlig manager og/eller hans stil ikke passer til PL.

Min og andres vurdering er, at det primært er gået så dårligt som det er, fordi man har haft skader og har nedprioriteret PL i foråret. Og at der med nogle få justeringer, og lidt mere held på skadesfronten, ikke er så langt tilbage til toppen af PL. Truppen er god, og mange spillere passer fint til Ange´ spillestil.

Sammenligningen med Ten Hag forstår jeg heller ikke helt. Han fraveg at ville implementere en fast spillestil i United og kommunikativt virkede han enormt stiv og uinspirerende. Jeg har ikke indtryk af at Ange har i sinde at opgive projektet om at indføre en fast spillestil i Tottenham, og selvom hans kommunikative stil også er en kende afdæmpet, så synes jeg stadigvæk han fremstår som en langt mere troværdig leder end Ten Hag.

Men nu ved jeg ikke om han så bliver fyret alligevel. Og jeg synes da også, der er andre spændende alternativer, så det er ikke fordi jeg overhovedet ikke kan se det give mening at prøve noget andet. Glassner og Iriola er også gode bud.
Og... Siden hvornår er en CL-deltagelse minimum begyndt at give £100 mio? Jeg ville ikke engang have gættet på det halve.

I denne sæson har de engelske PL klubber i gennemsnit tjent €94 M. i CL. Dette er alene pengene fra UEFA. Så kommer der jo væsentligt højere priser på billetsalg i CL ift EL - Hospitaly priserne osv
Vi snakker over £ 100 M i indtægt ift EL. når man lægger det hele sammen.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
@Geddar

Tallet har jeg fra Stefan Borson på talksport, der var inviteret ind inden finalen til at fortælle om konsekvenserne af resultatet. Så jeg ved ikke præcis hvordan han kom frem til det tal. Det er sikkert inklusiv Super Cup, indtægter fra hjemmekampe med plads til 60-70.000 tilskuere og premie penge.
moderator
@Keane

Tror dog stadig man, teknisk set, skal være påpasselig med at snakke "minimum". Der er ret stor forskel på bare at deltage uden sejre, og så præstere jævnt i midterfeltet. Alene i prize money er der en forskel på ca. £30 mio. Så mon ikke han tager højde for, at man trods alt kan regne med nogle sejre og måske et avancement?
https://kortlink.dk/sudv
Allan Nielsen siger lige det vi går og tænker og man skal være naiv, hvis man ikke tror det ændrer noget mentalt. Ligesom hos CP og Newcastle. Nu ved spillerne at de kan vinde.

Romero har aldrig tabt en finale (vi ses Maguire) og den flyvende hollænder MVDV, lavede en smuk "Kent Nielsen". Wow!

Nu kan vi tiltrække større spillere med CL, finde stilen igen og bygge på. Ange skal have en sæson mere og lad os se om vi bliver bedre taktisk i 25/26.
Vi har mange unge spillere, der har været kæmpe læring i denne sæson.

Målet for næste år i mine øjne:
- 5-8 i ligaen
- finalen i FA- eller Liga cuppen
- Videre fra CL gruppe, hvis vi kan.
- købe den nye Dembele og en dribler.

Tak for alle de flotte hilsner her på siden, fra fans af andre hold!!!

Synet af Sons reaktioner efter sidste fløjt, fik gang i tåre-kanalen på den gamle saltvandskrokodille her. De sidste 7 minutter føltes længere end når du venter på konen, udenfor en tøjbutik med minus 70%.
Annonce