Snak

Mere indhold efter annoncen
Det handler ikke om at komme i problemer, gunnerslinger. Det er jo en selvfølge. Derfor kan man godt forvente et vist bundniveau. Newcastle var mere skadesplaget sidste år og sluttede alligevel på en 7. plads. Spurs´ trup er i den grad sammenlignelig. De fleste Spurs-fans mente inden sæsonen at den var bedre. Det hænger jo slet ikke sammen med så ringe en slutposition.
Jeg er virkelig meget i tvivl og stadig 50/50 ift. Ange.

Han har virkeligt givet noget fedt fodbold, når det fungerer, men 60-70 % af de 2 sæsoner han har været her, har vi virkelig også været et hold med for dårlige resultater, for naiv en tilgang og for lidt fokus på at skabe resultater. Nuvel, der har været RIGTIG RIGTIG mange skader og til MEGET vitale spillere, og det kunne jeg sagtens købe ind på, indtil at spillerne så småt kom tilbage og vi stadig ikke for alvor spillede for at vinde.
Jeg er også lidt 50/50 med Ange.

Han er en "high risk" manager, men tror også på at under de rette omstændigheder så kan han være "high reward".

Vi skal i hvert fald ikke bare beholde ham pga sejren i finalen, men fordi der stadig er en stor tro på ham og man ønsker at give ham de spillere der skal til for mere kontinuerligt at spille på det flotte top niveau han vitterligt har bevist i korte perioder.

Jeg kan så være i tvivl om at han får den opbakning og så vil en mere pragmatisk træner nok være bedre. Selvom Ange her i Europa League har bevist at han magter den del af spillet også, hvis han vil.

Kommer Paratici tilbage som sportsdirektør, så passer Ange ikke umiddelbart ind i hans italienske stil. Om de kan sætte sig ned og blive enige om en fælles fremtid er måske nok muligt.
Det mest spændende ved dagens kamp bliver at se hvem der stadig har tømmermænd - sikke en fest i både Bilbao og i London fredag 😄

Brighton vil vist nok stå og lave en hyldest port til Tottenham spillerne når de løber på banen og mon ikke også pokalen bliver vist frem i hvert fald efter kampen.

Sportsligt skal vi nok bare undgå den store ydmygelse.
Odds 4,75 på Europa League-vinderne hjemme mod Brighton. Absurd - intet mindre...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi stiller ret stærkt op, så måske risikoen værd med det odds.
Det var da fint fodbold 20-25 minutter og så var der vist bare ikke mere i tanken 😄🍻
Det lignede desværre alle de andre kampe fra PL.

Nu må vi for alt i verden ikke lave en United og beholde Ange fordi han vandt EL.

Jeg tænkte at man sikkert ville se noget glæde i spillet i dag. Alligevel spillede vi nøjagtigt ligeså dårligt som alle de andre PL kampe de sidste 5 mdr.

Har man vinder mentalitet, så accepterer man ikke denne slags kampe. Forestil jer United under Ferguson spille sådan en kamp. Han ville slå sine spillere ihjel.
Vi skal beholde Ange fordi han skaffede os en flot pokal, som den første træner i 17 år.
Hvilken klub fyrer en mand der vinder EL?
Så må vi se hvad fremtiden bringer. Spillerne er i hvert fald bag ham og nu bør vi også give kredit.

Der er masser af unge spillere i truppen. Jeg håber på 3-4 gode indkøb, som kan forbedre os og mere træning i at holde på klatten.
Nu er EL jo absolut ikke hvad den har været rent kvalitets mæssigt.

Vi var favoritter inden den begyndte og det var vel kun mod United vi ikke var favoritter (trods de er mere elendige end os)

Ramos vandt os liga cuppen men var året efter igen elendig i ligaen.

Så for mig er EL sejren absolut ikke nok i forhold til at vi har haft den værste sæson i den bedste engelske række siden vi sidst rykkede ud.

Havde vi nu vundet EL ved at slå bedre mandskaber, så kunne man jeg bedre købe argumentet. Men fordi en manager vinder et trofæ ved at slå AZ, Frankfurt, Bodø og et elendigt United hold, så opvejer det absolut ikke de konstant elendige præstationer.
Annonce