Romano:
⚪️🧨 Thomas Frank and Tottenham, negotiations at the final stages. ⤵️
Det virker til at der kun er formaliteter der skiller Spurs fra at have den første danske manager i historien. Som dansker giver det da lige et ekstra pift til ansættelsn, selvom jeg efterhånden følger Spurs med større interesse end landsholdet.
Vi kan sikkert se frem til at blive lidt af en medie darling i dansk presse det næste stykke tid, selvom jeg ikke forventer en stor tilstrømning af danske spillere. Måske en Hjulmand fra Sporting til 6eren eller Froholt som et ungt talent, men jeg tvivler lidt.
Heldigvis er der mere end nationaliteten at glæde sig over. Frank har vist sig over en længere årrække at være blandt Premier leagues bedste taktikere. Han formår at sætte et hold op ud fra hvad han tilrådighed i truppen. Er fleksibel i forhold til formation og spillestil, hvilket var tydeligt i forhold til den offensive og possession baserede i spillestil han praktiserende i The Championship i forhold til den mere kontra baserede stil i Premier league, men selv i Premier league har han bygget på hos Brentford år for år.
Jeg er spændt på om han spiller 3-4-3, 3-5-2 eller 4-3-3, men i virkeligheden kommer vi nok til at se lidt af det hele og vi kommer til at skifte i mellem flere formationer både fra kamp til kamp og under kampe. Tror dog den overordnede filosofi bliver tæt på den Ange havde med pres, possesion og offensiv tankegang, men han vil nok prøve at stabilisere det hele lidt defensivt og presse mere i perioder og områder. Det tror jeg dog også Ange ville have gjort et godt stykke af vejen, da meget af den "stædighed" han viste i starten skyldtes at han ville gennemtvinge en mentalitets ændring hos spillerne og klubben.