Snak

Mere indhold efter annoncen
Var det Wimbledon-kampen hvor Klinsmanns 4 mål sikrede os overlevelse eller hvordan, Rikke? Den sæson var vi kronisk underbemandede på venstreback, reelt havde man vel kun semielendige og fuldtidsskadede Clive Wilson som naturlig venstreback i truppen. Andy Sinton, som egentlig var midtbanespiller, spillede den også en del, husker jeg.

Jeg blev underligt nok fan samme sæson, hvor vi ellers var pivringe.

De smukke hvide trøjer og en semiromantisk baggrundshistorie om et Spurshold i storkrise (surprise) som Klinsmann var vendt hjem for redde, fortalt af Tommy Troelsen i tipslørdag inden en horribel hjemmekamp mod Chelsea som vi tabte 1-6, var tilsyneladende nok til at overbevise en ung knægt om at det var på WHL, fodboldhjertet skulle lægges.
Ja, det var den. Jeg må indrømme, jeg husker faktisk ikke situationen i Spurs på det tidspunkt særlig tydeligt. Det var min første kamp med dem og begyndte først at følge dem tæt derefter.

Det lyder som om, du har mere styr på det end mig. Men det virker også lidt skørt kun at have en venstreback i truppen. Og Wilson var vist også ret gammel på det tidspunkt. Det var mere pga. startopstillingen, jeg synes noget virkede underligt. Anderton var højre wing og skulle spille central midt. Nielsen var central midt og skulle spille venstre back.

Jeg tror ikke, der var så meget styr på indkøbspolitiken og trupsammensætningen i den periode. Vel også derfor Sol Campbell skred. Den del er blevet markant bedre i dag.

@Keane
Ja, men der blev godt nok buh´et en del af Sheringham, hver gang han havde bolden iført en United-trøje. Var det ikke også 4 sæsoner, han var væk?

Lidt nemmere med Keane, der kun var en halv sæson i Liverpool. Blev solgt for £19m og købt tilbage for £12m i Redknapps første transfervindue januar 2009.
Det virkede mere som om, Liverpool havde betalt £7m for at leje ham en halv sæson.
Også Spurs-fan i Championship
Åh ja de gode gamle dage med en Clive Wilson på fri transfer 😄

Men Ginola var altid en fornøjelse og holdt humøret oppe, når holdet var i krise.
https://www.youtube.com/watch?v=iQwgZjZisyE

Syntes den video fortæller meget godt hvad vi kan forvente taktisk med Frank.
Odobert og Tel mod Danmark i aften.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tel endte med at blive Danmarks banemand med den afgørende scoring til 3-2 få minutter før tid.

I 1 halvleg havde Danmarks målmand 2 flotte redninger fra forsøg fra Tel, især en flugter var særdeles godt udført af Tel.

I 2 halvleg får Tel annulleret et mål på en offside i opspillet, før han så afgør kampen til sidst.

Odobert var virkelig livlig og længe franskmændenes bedste spiller, men han fik ikke rigtig slutprodukt på.

Lidt synd for danskerne der kæmpede flot og udnyttede nonchalant fransk forsvarsspil, men det franske hold var klart bedst.
@Keane
Tak for dit link med Allcott. Overordnet set synes jeg meget af det, lyder som noget Ange ville have gjort. Spille med risiko/risici på banen f.eks. Det er næppe den store revolution man får med Frank. Hvilket egentlig bare forstærker min følelse af, at Ange ikke burde være fyret.

Han tager så også udgangspunkt i, hvordan Brentford spillede under Frank. Hvilket naturligvis var mere defensivt end Spurs spiller. Ja, selvfølgelig! Kvaliteten af spillertruppen samt budget er ikke på samme niveau. Hvis man føler sig underlegne ift. modstanderholdet er det naturligt, man trækker sig.

Nu får Frank en anden spillertrup, samt større muligheder for at hente dyre spillere ind.
Også Spurs-fan i Championship
Jeg håber og tror ikke Frank går efter en revolution taktisk i forhold til Ange, men ønsker at bygge ovenpå det fundament Ange har skabt. Frank jagter i højere grad de små marginaler som kan gøre den store forskel i fodbold og til det har han en fast stab, hvor hver især har deres special område.

Ange har valgt det modsatte og arbejder med nye mennesker fra klub til klub og det kan sagtens fungere godt for ham. Det er dog noget som jeg har tænkt lidt over på det seneste om han lidt ligesom Ferguson i sin tid, måske burde hyre en mere detalje orienteret taktiker som assistent. Ange er lidt ligesom Ferguson var en god leder og motivator med stor fodbold viden og forståelse, men dyrker det måske ikke så teoretisk og videnskabeligt som det kræver i dag.

Det er selvfølgelig spekulation fra min side, men ud fra hvad man læser og hører.
Håber vi lander Eze fra Palace. COYS
Tillykke med Thomas Frank🇩🇰
- det er virkelig et spændende valg, og jeg håber (går ud fra) at klubben går ind på hans tilgang, og har tålmodighed 3-5 år+ på hans projekt🙌🏻

Og tillykke med den absolut længste titeltråds overskrift🥳😅
Liverpool FC - Y.N.W.A 🕊️His name is Diogo🕊️
Annonce