Snak

Mere indhold efter annoncen
Bournemouth gjorde jo egentlig bare hvad vi gjorde mod Man City.
Pressede højt, hårdt og hele tiden. Det havde så ikke noget svar mod, hvilket delvist kan forklares med manglen af en kreativ midtbane mand der kan spille sig gennem presset eller dribble lidt uden at smide bolden væk.

Bournemouth var virkelig gode og de kommer til at give alle hold problemer denne sæson. De har ikke europæisk fodbold og de er allerede ude af carabao cuppen så deres spillere kan spille max pres fodbold uden at blive totalt udmattede.
Næver forever.
Muani, til overs i PSG, uprøvet i PL.... håber det flasker sig 🤞🏻


Uprøvet i Premier League, men med stor erfaring fra den franske tyske og italienske liga hvor han har scoret mål alle steder. 31 kampe for Frankrig oveni.

Tænker vi har meget få spillere der ikke vil være tilovers i PSG, hvis vi skal være helt ærlige.

Vi har vel ikke købt så erfaren en angriber siden Adebayor.
Nu hvor transferstøvet har lagt sig, er jeg faktisk meget tilfreds med vinduet. Selvfølgelig kan man pege på positioner, hvor mere bredde vil være godt. Men Rom blev ikke bygget på en dag.
Vi har umiddelbart hentet 3/4 startere ind, og det kan jeg bestemt ikke klage over. I sær Xavi Simons glæder jeg mig til at se.

Nu bliver det spændende med registrering til CL, hvor vores trup er utroligt rodet. Som jeg lige kan tælle frem til, skal vi udelade 6 seniorspillere.
Vi er ikke gode til fodbold i Nordjylland
Bournemouth gjorde jo egentlig bare hvad vi gjorde mod Man City.
Pressede højt, hårdt og hele tiden. Det havde så ikke noget svar mod, hvilket delvist kan forklares med manglen af en kreativ midtbane mand der kan spille sig gennem presset eller dribble lidt uden at smide bolden væk.


Vi blev som hold taget med bukserne ned - på hjemmebane. Reaktionen udeblev stort set, glimtene af det kom alt for sent. Ved ikke om en kreativ midtbane mand havde gjort en forskel - ser mere for mig 11 mand der reagerer prompte og går i en beton defensiv, får afmonteret angrebspresset og svaret igen med giftige kontra angreb. Er det for meget at forlange? Selvfølgelig let at sige når man sidder mageligt på afstand hjemme i stuen....

Håber bare at det ikke bliver en sæson med alt for mange hovsa-nederlag igen...
NSK:

TF har været træner i hvad... 2 måneder!!! Intet hold lærer en ny taktik og en ny træners filosofi på så kort tid - specielt ikke med de sidste 4-5 års historie i Tottenham. Lad nu TF få bare lidt tid til at få indstillet holdet rigtigt...
Drop nu VAR!!! Spursfan siden den første fodboldkamp jeg så i start 80'erne.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mathys Tel, Kōta Takai, Yves Bissouma, Radu Drăgușin, James Maddison og Dejan Kulusevski er alle udeladt af Champions League truppen.

Nogle af dem er selvfølgelig skadet, men både Dragusin og Kulusevski kan formentlig godt være klar før de sidste kampe spilles i januar.

Tel må være noget skuffet også. Han skiftede fra Bayern for at få mere spilletid.

Næste år ser det heldigvis bedre ud da Bergvall og Gray kan spille uden at være registreret, da de er under 21 og har været i klubben i 2 år og derefter bliver de club grown.
I kan også skifte/tilføje/rette efter gruppe spillet.

Knockout Phase:
If a club qualifies for the knockout phase, they can register a maximum of three new players.
❤️ Klubber: - Real Madrid (1994) - Chelsea (1993) - Raúl / M.Laudrup / I.Casillas / R.Carlos / S.Ramos / C.Ronaldo / C.Makélélé / F.Lampard / A.Cole / M.Essien / G.Zola / D.Drogba / N.Matic / J.Terry / B.Ivanovic / E.Hazard / N.Kante / P.Čech
Tel er overraskende. De andre giver god mening.
Også Spurs-fan i Championship
Ved nu ikke hvor overraskende Tel er, for mig stod den mellem ham og Odobert i forhold til vores kantmuligheder ellers. Det sagt, så må det være en svær en at sluge for ham, og forhåbentlig tager TF sig en god snak med ham og forklarer (fra)valget. Det har man dog tillid til, at TF er typen der både kan og gør.

Resten kan forklares med skader (Maddison, Kulu og Dragusin) ukendt kvalitet (Takai) eller forventning om transfer (Bissouma).

Nogen steder på nettet blev der spekuleret i at vi ikke skulle registrere Kinsky, for så at hente ham ind på en keeper-nødregistrering om nødvendigt, men klubben har nok ikke turde løbe risikoen for at UEFA ville se det som omgåelse.
Nå, så valgte Levy at stoppe.

Noget af en overraskelse. Gad vide om det er i forbindelse med et salg af klubben.
Næver forever.
Annonce