Snak

Mere indhold efter annoncen
Et godt tegn med investering fra ejerne og ind i klubben. Uanset om de £ 100 mio er brugt på transfers i sommer eller er beregnet til fremtidige transfers. I følge Alisdair Gold er der tale om det første af flere indskud i klubben.

Økonomien i klubben er god, men der var nogle likviditets problemer som de £ 100 mio pund løser og med vores lave lønningsudgifter og Champions League indtægter i denne sæson, så ser det positivt ud mht at forsætte investeringerne i truppen næste sæson også.

Det er dog på tide at skifte lidt strategi efter min mening. Vi har været nødt at investere i unge spillere og i mange spillere de seneste vinduer, fordi vi trængte til et generationsskifte og fordi vi havde mange huller i truppen. Nu syntes jeg faktisk truppen overordnet ser fin ud, så vi bør i højere grad gå efter færre transfers, men til gengæld mere etablerede navne som så koster noget mere i både transfers og lønkroner, hvis vi for alvor skal løfte os.

Selvfølgelig skal der stadig være en vågent øje til talent indkøb, alt andet vil være tåbeligt. Og apropos talenter, så lyder det til at Vuskovic er flyvende i Bundesligaen hos HSV. Det er virkelig imponerende at se det niveau hos en bare 18 årig centerforsvarer.
Synes nu stadig, vi mangler en venstre wing. Tel og Odobert er ikke gode nok pt. Og så har man brugt Simons, der er bedst centralt.
Også Spurs-fan i Championship
At Tel og Odobert er vores største problem syntes jeg faktisk bekræfter min pointe om at vi har en fornuftig trup.

Det franske u21 landsholds største stjerne og 2 spillere med kæmpe potentiale.

Er dog enig med Rikke i at de mangler deres store gennembrud i Tottenham og kun glimt har vist deres fulde potentiale. Det kan dog gå meget stærkt i den alder især med offensiv spillere. Jeg vil personligt ikke være chokeret hvis Tel er en profil inden sæsonen er omme. Men jeg vil da ikke sige nej til en etableret Premier league stjerne som Semenyo og det er jo også spillere som ham jeg mener vi skal gå efter fra nu af. Nu hvor vi kan prioritere kvalitet fremfor kvantitet, fordi vi ikke har kæmpe huller i truppen og skal købe 4-6 spillere i et enkelt vindue.
Semenyo ville være fantastisk at få til klubben, og også lidt et statement over hvor klubben befinder sig.

Tidligere har klubben været heldig med egen talentudvikling som Kane og Rose (der faktisk var på årets hold i PL inden han gik psykisk ned).

Og så fandt man talenter inden deres helt store gennembrud. Dele Alli (£5m), Gareth Bale (£10m), Modric (€18m), Son (€22m).

Edit: Er selvfølgelig lige nødt til at tilføje Eriksen (€13m) på listen. Alt andet havde været useriøst.
Også Spurs-fan i Championship
Enig Rikke. Manden spiller på landshold med Kudus, så måske vi har en lille chance. Semenyo har desværre lige forlænget til 2030.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ganske enig i det, der bliver skrevet.

Vi har nu både mulighed for og råd til at skifte strategi til en kvalitets- frem for kvantitetsstrategi.

Grundlæggende forbedrer man sig hurtigst på banen ved at kunne købe bedre spillere end dem, der er blandt de stærkeste 11 i forvejen. Det kan selvfølgelig give nogen sure miner på kort sigt, men hvis ikke en spiller kan affinde sig med at blive reserve, så må han videre.

Samtidig skal vi selvfølgelig også prioritere udviklingen af de store talenter vi allerede har, og deriblandt tæller jeg Gray, Tel, Odobert, Kinsky og selvfølgelig Vuskovic. Man skal heller ikke glemme en Mikey Moore. Det kræver selvfølgelig spilletid, og dermed en svækkelse på kort sigt, i forhold til en mere etableret spiller. Jeg har dog fuld tiltro til, at TF nok skal kunne finde en fornuftig balance der, også.

Semenyo tror jeg ikke vi skal sætte næsen op efter, han har lige forlænget, og vil vel koste i omegnen af 100 mio. £. Samtidig er det stadig et lidt åbent spørgsmål om niveauet i denne sæson er udtryk for hans kontinuerlige niveau, eller om han blot har ramt en purple patch her i starten.

EDIT: Rose kom i øvrigt fra Leeds om helt ung, @Rikke. Ligesom Lennon i sin tid.

Af førsteholdsspillere er det kun Kane som vi reelt har udviklet helt selv, i nyere tid.
Okay, det var jeg faktisk ikke klar over. Jeg troede han var af egen avl. Og Kane spillede jo i Arsenal indtil han var 12-13 år og fik at vide han ikke var god nok til at blive professionel fodboldspiller. 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Århundredes joke. De må godt nok have nogle snotdumme mennesker ansat i Arsenals talentudvikling.
Også Spurs-fan i Championship
Nåh... Så blev Paratici genansat. Det er vel ikke den helt store overraskelse. Jeg er sådan set positiv overfor hans genansættelse. Hvis man ser bort fra hans valg af trænere så gjorde han det faktisk ganske fint. Fine indkøb og det efter sigende også ham der fik sat lidt mere skik på akademiet end der var. Paratici og Johan Lange kunne godt gå hen og blive et godt makkerpar hvis de ellers kan sammen på det personlige plan.
Drop nu VAR!!! Spursfan siden den første fodboldkamp jeg så i start 80'erne.
De har arbejdet sammen de sidste par måneder,.så jeg tænker at vi havde hørt noget hvis der var ballade.
Næver forever.
Helt enig. Har det også fint med, han er tilbage. Og hvis man tror på retssystemet, burde der ikke være noget moralsk problem, når man har udstået sin straf. Men der er selvfølgelig altid mennesker, der mener, man skal brændemærkes for evigt.
Også Spurs-fan i Championship
Annonce